• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • কাইলৈ নেপাল অভিমুখে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী, দৰ্শন কৰিব মন্দিৰ, সম্পন্ন কৰিব কেইবাখনো গুৰুত্বপূৰ্ণ চুক্তি....

কাইলৈ নেপাল অভিমুখে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী, দৰ্শন কৰিব মন্দিৰ, সম্পন্ন কৰিব কেইবাখনো গুৰুত্বপূৰ্ণ চুক্তি....

দিনজোৰা ভ্ৰমণসূচীত সংস্কৃতি আৰু শিক্ষা সম্পৰ্কীয় খণ্ডসমূহত বুজাবুজিৰ চুক্তিও অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

দিনজোৰা ভ্ৰমণসূচীত সংস্কৃতি আৰু শিক্ষা সম্পৰ্কীয় খণ্ডসমূহত বুজাবুজিৰ চুক্তিও অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

দিনজোৰা ভ্ৰমণসূচীত সংস্কৃতি আৰু শিক্ষা সম্পৰ্কীয় খণ্ডসমূহত বুজাবুজিৰ চুক্তিও অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

  • Share this:
কাইলৈ নেপাল অভিমুখে ৰাওনা হব প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী। ভ্ৰমণকালত  প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে  তেওঁৰ নেপালী সমকক্ষ শ্বেৰ বাহাদুৰ দেউবাই সৈতে শেহতীয়া চুক্তিসমূহৰ সন্দৰ্ভত এক বিস্তৃত পৰ্যালোচনা কৰিব। সোমবাৰে বুদ্ধ পূৰ্ণিমা উপলক্ষে চুবুৰীয়া দেশৰ লুম্বিনীত দুয়োজনৰ বৈঠক অনুষ্ঠিত হ'ব বুলি বিশেষ সূত্ৰৰ পৰা জানিব পৰা গৈছে।

দিনজোৰা ভ্ৰমণসূচীত সংস্কৃতি আৰু শিক্ষা সম্পৰ্কীয় খণ্ডসমূহত বুজাবুজিৰ চুক্তিও অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

যোৱা মাহত ভাৰত ভ্ৰমণৰ সময়ত দেউবাই নতুন দিল্লী আৰু বাৰাণসী ভ্ৰমণ কৰিছিল, য'ত তেওঁ কাশী বিশ্বনাথ আৰু কাল ভৈৰৱ মন্দিৰত সেৱা আগবঢ়াইছিল। আৰু লগতে বাৰাণসীৰ ললিতাঘাটত নেপালী পশুপতি নাথ মন্দিৰত বিধৱাসকলৰ বাবে এটা আশ্ৰয় গৃহৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিছিল।

জলবিদ্যুৎ আৰু সংযোগকে ধৰি একাধিক ক্ষেত্ৰত সহযোগিতা সম্প্ৰসাৰণৰ বাবে কাইলৈৰ দিনটোত মোদীৰ এক বিস্তৃত কাৰ্যসূচী থাকিব। শুকুৰবাৰে বৈদেশিক সচিব বিনয় মোহন কোৱাট্ৰাই এনেদৰে কয়।

আলোচনাত দুয়োপক্ষৰ মাজত সীমা বিবাদ ৰখা হ'বনে কি বুলি সোধাত তেওঁ কয় যে, ভাৰতে সদায়ে দ্বিপাক্ষিক প্ৰণালীৰ বিষয়বোৰৰ ওপৰত আলোচনা কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায় বজাই ৰাখিছে।  বৈদেশিক সচিবগৰাকীয়ে কৈছে যে, মোদী আৰু দেউবাই যোৱা মাহত দিল্লীত বহুকেইটা বিষয়ত ঐক্যমত পোষণ কৰিছিল। তাৰ সন্দৰ্ভতো তেওঁলোকে আলোচনা কৰিব। তেওঁ লগতে কয় যে, এই ভ্ৰমণে নেপালৰ সৈতে সম্পৰ্কৰ প্ৰতি ভাৰতৰ প্ৰতিশ্ৰুতিক "পুনৰ নিশ্চিত" কৰিব আৰু নতুন দিল্লীয়ে চুবুৰীয়া অঞ্চলক দিয়া অগ্ৰাধিকাৰ প্ৰদৰ্শন কৰিব।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: