• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • PM Modi Speech In SCO Summit: আমি ভাৰতক উৎপাদন কেন্দ্ৰ ৰূপে গঢ়ি তুলিবলৈ চেষ্টা কৰি আছো ! আৰু কি ক'লে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ?

PM Modi Speech In SCO Summit: আমি ভাৰতক উৎপাদন কেন্দ্ৰ ৰূপে গঢ়ি তুলিবলৈ চেষ্টা কৰি আছো ! আৰু কি ক'লে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ?

এই বছৰ ভাৰতৰ অৰ্থনীতি ৭.৫ শতাংশ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে, যি বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ অৰ্থনীতিত সৰ্বাধিক হ'ব। আজি, ভাৰতত ৭০ হাজাৰৰো অধিক ষ্টাৰ্ট-আপ আছে, যাৰ ভিতৰত ১০০ ৰো অধিক ইউনিকৰ্ণ: PM Modi

এই বছৰ ভাৰতৰ অৰ্থনীতি ৭.৫ শতাংশ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে, যি বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ অৰ্থনীতিত সৰ্বাধিক হ'ব। আজি, ভাৰতত ৭০ হাজাৰৰো অধিক ষ্টাৰ্ট-আপ আছে, যাৰ ভিতৰত ১০০ ৰো অধিক ইউনিকৰ্ণ: PM Modi

এই বছৰ ভাৰতৰ অৰ্থনীতি ৭.৫ শতাংশ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে, যি বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ অৰ্থনীতিত সৰ্বাধিক হ'ব। আজি, ভাৰতত ৭০ হাজাৰৰো অধিক ষ্টাৰ্ট-আপ আছে, যাৰ ভিতৰত ১০০ ৰো অধিক ইউনিকৰ্ণ: PM Modi

  • Share this:
এই বছৰৰ প্ৰত্যাহ্বানপূৰ্ণ গোলকীয় আৰু আঞ্চলিক পৰিৱেশত এছচিঅ'ৰ কাৰ্যকৰী নেতৃত্বৰ বাবে মই ৰাষ্ট্ৰপতি মিৰ্জিয়োয়েভক হৃদয়েৰে অভিনন্দন জনাইছো।

আজি, যেতিয়া সমগ্ৰ বিশ্বই মহামাৰীৰ পিছত অৰ্থনৈতিক পুনৰুদ্ধাৰৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে, এছ.ই.ও.-ৰ ভূমিকা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। এছইঅ'ৰ সদস্য দেশসমূহে বিশ্বব্যাপী জিডিপিৰ প্ৰায় ৩০ শতাংশ অৰিহণা যোগায় আৰু বিশ্বৰ জনসংখ্যাৰ ৪০ শতাংশও এছইঅ' দেশত বাস কৰে। ভাৰতে এছইঅ'ৰ সদস্যসকলৰ মাজত অধিক সহযোগিতা আৰু পাৰস্পৰিক বিশ্বাস সমৰ্থন কৰে। মহামাৰী আৰু ইউক্ৰেইনৰ সংকটে বিশ্বব্যাপী যোগান শৃংখলাত বহুতো বাধাৰ সৃষ্টি কৰিছিল, যাৰ ফলত সমগ্ৰ বিশ্বই এক অভূতপূৰ্ব শক্তি আৰু খাদ্য সংকটৰ সন্মুখীন হৈছে। এছ.ই.ও.-য়ে আমাৰ অঞ্চলত নিৰ্ভৰযোগ্য, স্থিতিস্থাপক আৰু বৈচিত্ৰ্যময় যোগান শৃংখলা বিকশিত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা উচিত। ইয়াৰ বাবে কেৱল উন্নত সংযোগৰে প্ৰয়োজন নহয়, কিন্তু আমি সকলোৱে ইজনে সিজনক পৰিবহনৰ সম্পূৰ্ণ অধিকাৰ দিয়াটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ হ'ব।

আমি ভাৰতক উৎপাদন কেন্দ্ৰ হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ ক্ষেত্ৰত অগ্ৰগতি লাভ কৰি আছো। ভাৰতৰ যুৱ আৰু প্ৰতিভাশালী কৰ্মশক্তিয়ে আমাক স্বাভাৱিকভাৱে প্ৰতিযোগিতামূলক কৰি তোলে। এই বছৰ ভাৰতৰ অৰ্থনীতি ৭.৫ শতাংশ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে, যি বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ অৰ্থনীতিত সৰ্বাধিক হ'ব। আজি, ভাৰতত ৭০ হাজাৰৰো অধিক ষ্টাৰ্ট-আপ আছে, যাৰ ভিতৰত ১০০ ৰো অধিক ইউনিকৰ্ণ। আমাৰ অভিজ্ঞতা আন বহুতো এছচিঅ' সদস্যৰ বাবেও কামত আহিব পাৰে। এই উদ্দেশ্যৰ বাবে, আমি ষ্টাৰ্টআপ আৰু উদ্ভাৱনৰ ওপৰত এক নতুন বিশেষ কাৰ্যকৰী গোট স্থাপন কৰি এছচিঅ'ৰ সদস্য দেশসমূহৰ সৈতে আমাৰ অভিজ্ঞতা ভাগ বতৰা কৰিবলৈ সাজু।

বিশ্বই আজি আন এক ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে – আৰু সেয়া হৈছে আমাৰ নাগৰিকসকলৰ খাদ্য সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰা। এই সমস্যাটোৰ এটা সম্ভাৱ্য সমাধান হ'ল বাজৰা খেতি আৰু ব্যৱহাৰৰ প্ৰচাৰ কৰা। ২০২৩ বৰ্ষটো আন ইণ্টাৰনেচনেল ইয়েৰ অফ মিলেটছ হিচাপে উদযাপন কৰা হ'ব। আমি এছচিঅ'ৰ অধীনত 'মিলেট ফুড ফেষ্টিভেল' আয়োজন কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰা উচিত।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি