• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • বাবৰি মছজিদৰ অন্তৰ্গত মন্দিৰৰ অৱশিষ্ট উদ্ধাৰ কৰা প্ৰবীণ পুৰাতত্ত্ববিদ বি বি লালৰ ১০১ বছৰ বয়সত মৃত্যু; প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ শোক প্ৰকাশ

বাবৰি মছজিদৰ অন্তৰ্গত মন্দিৰৰ অৱশিষ্ট উদ্ধাৰ কৰা প্ৰবীণ পুৰাতত্ত্ববিদ বি বি লালৰ ১০১ বছৰ বয়সত মৃত্যু; প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ শোক প্ৰকাশ

শনিবাৰে ১০১ বছৰ বয়সত প্ৰবীণ পুৰাতত্ত্ববিদ তথা পদ্ম বিভূষণ বঁটা বিজয়ী ব্ৰজ বসি লালৰ মৃত্যুত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শোক প্ৰকাশ কৰে।

শনিবাৰে ১০১ বছৰ বয়সত প্ৰবীণ পুৰাতত্ত্ববিদ তথা পদ্ম বিভূষণ বঁটা বিজয়ী ব্ৰজ বসি লালৰ মৃত্যুত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শোক প্ৰকাশ কৰে।

১৯৬৮ চনৰ পৰা ১৯৭২ চনলৈ ভাৰতীয় প্ৰত্নতাত্ত্বিক জৰীপৰ প্ৰধান সঞ্চালক হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল ব্ৰজ বসি লালে। বৰ্তমান য'ত ৰাম মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, ৭০ দশকৰ মাজভাগত অযোধ্যা স্থানত খননৰ সময়ত মন্দিৰৰ দৰে স্তম্ভ উদ্ধাৰ কৰিছিল বুলি জানিব পৰা গৈছে।

  • Share this:
শনিবাৰে ১০১ বছৰ বয়সত প্ৰবীণ পুৰাতত্ত্ববিদ তথা পদ্ম বিভূষণ বঁটা বিজয়ী ব্ৰজ বসি লালৰ মৃত্যুত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শোক প্ৰকাশ কৰে।

১৯৬৮ চনৰ পৰা ১৯৭২ চনলৈ ভাৰতীয় প্ৰত্নতাত্ত্বিক জৰীপৰ প্ৰধান সঞ্চালক হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল ব্ৰজ বসি লালে। বৰ্তমান য'ত ৰাম মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, ৭০ দশকৰ মাজভাগত অযোধ্যা স্থানত খননৰ সময়ত মন্দিৰৰ দৰে স্তম্ভ উদ্ধাৰ কৰিছিল বুলি জানিব পৰা গৈছে।

মোদীয়ে তেওঁক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰি টুইট কৰি কয়- "শ্ৰী বি বি লাল আছিল এজন অসাধাৰণ ব্যক্তিত্ব। সংস্কৃতি আৰু পুৰাতত্ত্বৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ অৱদান অতুলনীয়। আমাৰ চহকী অতীতৰ সৈতে আমাৰ সংযোগ গভীৰ কৰি তোলা এজন মহান বুদ্ধিজীৱী হিচাপে তেওঁক স্মৰণ কৰা হ’ব। তেওঁৰ মৃত্যুত মৰ্মাহত হৈছো। মোৰ সমবেদনা তেওঁৰ পৰিয়াল আৰু বন্ধু-বান্ধৱীৰ লগত আছে। ওম শান্তি।"


অধ্যাপক বি বি লালক, যিদৰে তেওঁক সন্মানেৰে সম্বোধন কৰা হৈছিল, তেওঁ আছিল ভাৰতীয় প্ৰত্নতাত্ত্বিক জৰীপৰ অন্যতম কনিষ্ঠ মহানিৰ্দেশক, আৰু এৰি থৈ গৈছে এক অসাধাৰণ উত্তৰাধিকাৰ। উল্লেখযোগ্য যে, লোধি শ্মশানত লালৰ অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়াত অংশগ্ৰহণ কৰা এ এছ আইৰ কেইবাজনো পণ্ডিত আৰু জ্যেষ্ঠ বিষয়াৰ ভিতৰত এ এছ আইৰ প্ৰাক্তন অতিৰিক্ত সঞ্চালক প্ৰধান বি আৰ মণিও উপস্থিত আছিল।

“তেওঁ আছিল এজন উচ্চ ব্যক্তিত্বসম্পন্ন প্ৰবীণ পুৰাতত্ত্ববিদ। তেওঁ মোৰ শিক্ষক আছিল আৰু চাৰিটা প্ৰজন্মক মেণ্টৰ কৰিছিল। তেখেতৰ পৰিয়ালৰ লোকক লগ পাই শোক প্ৰকাশ কৰিলোঁ। তেওঁৰ পুত্ৰই মোক জনাইছিল যে শনিবাৰে পুৱা প্ৰায় ৮:৪০ বজাত হাউজ খাছত থকা নিজৰ ঘৰত তেওঁৰ মৃত্যু হয়।’- পিটিআইক এইদৰে কয় মণিয়ে।
লালৰ নেতৃত্বত অযোধ্যাত খনন কাৰ্যৰ বিষয়ে সোধাত তেওঁ কয়, “স্থানটো বাবৰি মছজিদৰ ওচৰত আছিল। ১৯৭০ চনৰ মাজভাগত সংঘটিত হৈছিল যদিও ইয়াৰ ওপৰত কোনো প্ৰতিবেদন দিয়া হোৱা নাছিল।

বিষয়াসকলে জনোৱা মতে, তেওঁ এ এছ আইৰ অন্যতম কনিষ্ঠ সঞ্চালক প্ৰধান হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল। কেন্দ্ৰীয় সাংস্কৃতিক মন্ত্ৰী জি কিষাণ ৰেড্ডীয়েও বিখ্যাত পুৰাতত্ত্ববিদগৰাকীক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনাই টুইট কৰি কয় যে দেশখনে “এটা উজ্জ্বল মন হেৰুৱাই পেলাইছে”।

তেওঁ কয় যে লালে ভাৰতৰ প্ৰত্নতাত্ত্বিক খনন আৰু প্ৰচেষ্টাত যথেষ্ট অৰিহণা যোগাইছিল আৰু চাৰি দশকৰো অধিক সময় ধৰি পুৰাতত্ত্ববিদসকলক প্ৰশিক্ষণ দিছিল। এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই কয়, "এ এছ আইত তেওঁৰ বিদায়ত আমি সকলোৱে দুখী হৈছো। তেওঁ চাৰিটাতকৈ অধিক প্ৰজন্মৰ পণ্ডিতক মেণ্টৰ কৰিছিল আৰু এই শাখাত অসাধাৰণ কামৰ সৃষ্টি কৰিছিল।


ভাৰতীয় প্ৰত্নতাত্ত্বিক জৰীপে এক টুইটত কয় যে, '‘প্ৰত্নতত্ত্বত পদ্ম বিভূষণ অধ্যাপক বি বি লালৰ অৱদান পৰিমাপহীন। নিজৰ ক্ষেত্ৰখনৰ এজন পণ্ডিত হিচাপে তেওঁ নিজৰ সমগ্ৰ ১০১ বছৰীয়া জীৱনটো এই বিষয়টোৰ প্ৰতি উৎসৰ্গা কৰিলে। তেওঁ হয়তো নাই কিন্তু তেওঁৰ কাম জীয়াই আছে আৰু আগন্তুক প্ৰজন্মক শিকাই আৰু প্ৰভাৱিত কৰি থাকিব। মহান আত্মালৈ আমাৰ শ্ৰদ্ধাঞ্জলি।"
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি