உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • PM Kisan: আজি দেশৰ ৯.৫ কোটি কৃষকে লাভ কৰিব ২,০০০ টকাকৈ! তালিকাত এনেদৰে পৰীক্ষা কৰক আপোনাৰ নাম

    PM Kisan: আজি দেশৰ ৯.৫ কোটি কৃষকে লাভ কৰিব ২,০০০ টকাকৈ! তালিকাত এনেদৰে পৰীক্ষা কৰক আপোনাৰ নাম

    কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ক্ষুদ্ৰ কৃষকসকলক আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদানৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি নামৰ এক আঁচনি আৰম্ভ কৰিছিল।

    কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ক্ষুদ্ৰ কৃষকসকলক আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদানৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি নামৰ এক আঁচনি আৰম্ভ কৰিছিল।

    কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ক্ষুদ্ৰ কৃষকসকলক আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদানৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি নামৰ এক আঁচনি আৰম্ভ কৰিছিল।

    • Share this:
    আজি দেশৰ কৃষকে লাভ কৰিব প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনাৰ অষ্টম কিস্তিৰ ধন। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এই আঁচনিৰ অধীনত ৯.৫ কোটিতকৈও অধিক কৃষকৰ বাবে আজি মোকলাই দিব ১৯,০০০ কোটি টকা। ১৪ মে' অৰ্থাৎ আজিৰ দিনটোত হিতাধিকাৰী তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৃষকসকলৰ একাউণ্টত অষ্টম কিস্তিৰ ধন ভৰাই দিব কেন্দ্ৰই।

    কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ক্ষুদ্ৰ কৃষকসকলক আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদানৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি নামৰ এক আঁচনি আৰম্ভ কৰিছিল। এই আঁচনিৰ অধীনত যোগ্য কৃষকসকলক প্ৰতি বছৰে ৩ টাকৈ কিস্তিত ৬০০০ টকা দি থকা হৈছে। ইয়াৰ বাবে চৰকাৰী ৱেবছাইট pmkisan.gov.inত সকলো তথ্য প্ৰদান কৰা হৈছে।

    এই আঁচনিৰ অধীনত এতিয়ালৈকে দেশৰ কৃষকসকলে ২০০০ টকাৰ ৭টা কিস্তি লাভ কৰাৰ লগতে সম্প্ৰতি অষ্টম কিস্তিৰ লাাভৰ সময় আহি পৰিছে। বিগত বৰ্ষৰ ২৫ ডিচেম্বৰত প্ৰায় ৯ কোটি কৃষকৰ একাউণ্টলৈ ১৮,০০০ কোটি টকা স্থানান্তৰ কৰা হৈছিল। যদি কোনো কৃষকে এই আঁচনিখনৰ অধীনত ধন লাভ কৰা নাই তেন্তে কেন্দ্ৰীয় কৃষি মন্ত্ৰণালয়ৰ হেল্পলাইন নম্বৰত ফোন কৰি এই সম্পৰ্কত সকলো তথ্য লাভ কৰিব পাৰে।

    তালিকাত আপোনাৰ নাম আছেনে নাই এনেদৰে কৰক পৰীক্ষা -

    -- প্ৰথমে আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ আঁচনিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট https://pmkisan.gov.in লৈ যাব লাগিব।

    -- ৱেবছাইটটো খোলাৰ পিছত "মেনু বাৰ" চাওক আৰু ইয়াত "ফাৰ্মাৰ কৰ্ণাৰ"লৈ যাওক।

    -- এতিয়া 'হিতাধিকাৰী তালিকা'ৰ লিংকত ক্লিক কৰক।

    -- আপোনাৰ ৰাজ্য, জিলা, উপ-জিলা, খণ্ড আৰু গাঁৱৰ বিৱৰণ প্ৰবিষ্ট কৰক।

    -- তাৰ পিছত আপুনি Get Reportত ক্লিক কৰিব লাগিব আৰু তেতিয়া সকলো তথ্য লাভ কৰিব।

    -- যিসকল কৃষকলৈ চৰকাৰে আঁচনিখনৰ লাভালাভ আগবঢ়াইছে তেওঁলোকৰ নামো ৰাজ্য/জিলা অনুসৰি/তহচিল/গাঁৱৰ হিচাপত চাব পাৰিব।

    কিস্তিৰ ধন লাভ নকৰিলে এই নম্বৰত অভিযোগ কৰিব পাৰিব -

    যদিহে আপুনি কিষাণ সন্মান নিধি কিস্তি লাভ কৰা নাই, আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মানৰ হেল্পলাইন নম্বৰত অভিযোগ দাখিল কৰিব পাৰিব। ইয়াৰ বাবে আপুনি হেল্পলাইন নম্বৰ 011-24300606/011-23381092ত ফোন কৰিব পাৰে। ইয়াৰোপৰি আপুনি সোমবাৰৰ পৰা শুকুৰবাৰলৈ, প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ হেল্প ডেস্কৰ ই-মেইল pmkisan-ict@gov.inত যোগাযোগ কৰিব পাৰে।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: