• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • সুখবৰ...দেশৰ কোটি কোটি কৃষকে আজি লাভ কৰিব পাৰে PM Kisan Samman Nidhiৰ ২হাজাৰ টকাৰ কিস্তি

সুখবৰ...দেশৰ কোটি কোটি কৃষকে আজি লাভ কৰিব পাৰে PM Kisan Samman Nidhiৰ ২হাজাৰ টকাৰ কিস্তি

যদি আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ নিধিৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে তেন্তে আপোনাৰ বাবে ভাল খবৰ। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আজি অৰ্থাৎ ১০ মে'ত আপোনাৰ একাউণ্টলৈ অষ্টম কিস্তি ট্ৰাঞ্চফাৰ কৰিব পাৰে।

যদি আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ নিধিৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে তেন্তে আপোনাৰ বাবে ভাল খবৰ। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আজি অৰ্থাৎ ১০ মে'ত আপোনাৰ একাউণ্টলৈ অষ্টম কিস্তি ট্ৰাঞ্চফাৰ কৰিব পাৰে।

যদি আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ নিধিৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে তেন্তে আপোনাৰ বাবে ভাল খবৰ। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আজি অৰ্থাৎ ১০ মে'ত আপোনাৰ একাউণ্টলৈ অষ্টম কিস্তি ট্ৰাঞ্চফাৰ কৰিব পাৰে।

  • Share this:
যদি আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ নিধি (PM Kisan)ৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে তেন্তে আপোনাৰ বাবে ভাল খবৰ। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আজি অৰ্থাৎ ১০ মে'ত আপোনাৰ একাউণ্টলৈ অষ্টম কিস্তি ট্ৰাঞ্চফাৰ কৰিব পাৰে। সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, অষ্টম কিস্তিটো ১০ মে'ৰ ভিতৰত কৃষকৰ একাউণ্টলৈ প্ৰেৰণ কৰিব পাৰে। আনহাতে, পশ্চিম বংগত অতি সোনকালে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি (PM Kisan samman nidhi) আঁচনিৰ প্ৰথম কিস্তি কৃষকসকলৰ বাবে উপলব্ধ হ'ব। এই ৰাজ্যৰ হিতাধিকাৰীসকলে ১৪ মে'ৰ পৰা ২,০০০ টকাৰ প্ৰথম কিস্তি লাভ কৰা আৰম্ভ কৰিব।

প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কিষাণ সন্মান নিধিৰ (PM Kisan Yojana) প্ৰথম কিস্তি সাধাৰণতে ২০ এপ্ৰিলৰ ভিতৰত আহে কিন্তু এইবাৰ অলপ পলম হৈছে। জনাই দিওঁ যে চৰকাৰে আপোনাৰ একাউণ্টত ২০০০ টকা জমা কৰিব। আঁচনিখনৰ অধীনত, চৰকাৰে প্ৰতি বছৰে ৩ টা কিস্তিত কৃষকসকলক ৬,০০০ টকাৰ বিত্তীয় সাহায্য (Financial Support to Farmers) প্ৰদান কৰে।

কোন কৃষকে লাভালাভ লাভ কৰিব?
প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ অধীনত কেৱল সেইসকল কৃষকে লাভ ল’ব পাৰে যাৰ ২ হেক্টৰ বা ৫ একৰ কৃষিযোগ্য খেতি আছে। এতিয়া চৰকাৰে হোল্ডিং সীমা বাতিল কৰিছে। যিসকলৰ নামত কৃষিযোগ্য ভূমি আছে তেওঁলোকে টকা লাভ কৰে, কিন্তু যদি কোনোবাই আয়কৰ ৰিটাৰ্ণ দাখিল কৰে, তেন্তে তেওঁক প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ পৰা বাদ দিয়া হৈছে। উকীল, চিকিৎসক, চিএ আদিয়ে এই আঁচনি লাভ গ্ৰহণ কৰিব নোৱাৰিব।

সূত্ৰসমূহে কৈছে যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এই সময়ছোৱাত ৯ কোটি টকা মুকলি কৰিব। এই প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ অধীনত, গোটেই বছৰটোত তিনিটা কিস্তিত কৃষকসকলৰ একাউণ্টত পোনপটীয়াকৈ ৬,০০০ টকা জমা কৰা হয়। ২০১৮-১৯ বৰ্ষত আৰম্ভ কৰা আঁচনিখনৰ অধীনত দেশৰ কৃষকসকলক দিয়া এইটো অষ্টম কিস্তি।

তালিকাত আপোনাৰ নাম এনেদৰে পৰীক্ষা কৰক
প্ৰথমে, আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট https://pmksan.gov.in/ লৈ যাব লাগিব। আপুনি ইয়াৰ হোম পেজলৈ যাব লাগিব আৰু Farmers Corner বিকল্পত ক্লিক কৰিব লাগিব। ইয়াত আপুনি Beneficiaries List বিকল্পত ক্লিক কৰিব লাগিব। তেতিয়া আপোনাৰ সন্মুখত এখন তালিকা দেখা পাব। ইয়াত আপুনি ৰাজ্য, জিলা, উপ-জিলা, খণ্ড আৰু গাওঁ বাছনি কৰিব লাগিব। আপুনি তেতিয়া Get Report ক্লিক কৰিব লাগিব। ই হিতাধিকাৰীসকলৰ সম্পূৰ্ণ তালিকা দেখুৱাব আৰু তাৰ পিছত আপুনি আপোনাৰ নাম পৰীক্ষা কৰিব পাৰে।

ঘৰত বহি পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰিব
এই আঁচনিখনত আপুনি ঘৰত পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপোনাৰ ফাৰ্ম একাউণ্ট, আধাৰ কাৰ্ড, ম'বাইল নম্বৰ আৰু বেঙ্ক একাউণ্ট নম্বৰ থাকিব লাগিব। আপুনি কেনেদৰে পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰিব জানো আহক-
এনেদৰে আপুনি পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰিব
১. অফিচিয়েল ৱেবছাইট https://pmkisan.gov.in লৈ যাওঁক

২. এতিয়া Farmers Cornerলৈ যাওঁক।

৩. ইয়াত আপুনি 'New Farmer Registration'ত ক্লিক কৰক

৪. আধাৰ নম্বৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব।

৫. কেপচা কোড অন্তৰ্ভুক্ত কৰি ৰাজ্যখন বাছনি কৰিব লাগিব আৰু তাৰ পিছত প্ৰক্ৰিয়াটো আগবঢ়াব লাগিব।

৬. আপোনাৰ ব্যক্তিগত তথ্য পূৰণ কৰিব লাগিব।

৭. লগতে, বেঙ্ক একাউণ্টৰ বিৱৰণ আৰু ফাৰ্মৰ সৈতে সম্পৰ্কিত তথ্য পূৰণ কৰিব লাগিব।

৮. আপুনি তাৰ পিছত প্ৰপত্ৰখন দাখিল কৰিব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: