• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • নতুন সংসদ ভৱনৰ ওপৰত নতুনকৈ স্থাপিত ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতীকৰ বিৰুদ্ধে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত ৰাজহুৱা স্বাৰ্থজড়িত গোচৰ

নতুন সংসদ ভৱনৰ ওপৰত নতুনকৈ স্থাপিত ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতীকৰ বিৰুদ্ধে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত ৰাজহুৱা স্বাৰ্থজড়িত গোচৰ

আবেদনখনত দাবী কৰা হৈছে যে ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতীকত নক্সাৰ পৰিৱৰ্তন স্পষ্টভাৱে স্বেচ্ছাচাৰী

আবেদনখনত দাবী কৰা হৈছে যে ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতীকত নক্সাৰ পৰিৱৰ্তন স্পষ্টভাৱে স্বেচ্ছাচাৰী

অধিবক্তা আলদানিশ ৰেইন আৰু ৰমেশ কুমাৰ মিশ্ৰৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা আবেদনত অভিযোগ কৰিছে যে অশোক স্তম্ভত চিত্ৰিত সিংহবোৰ "হিংস্ৰ আৰু আক্ৰমণাত্মক" যেন লাগিছে আৰু তেওঁলোকৰ "মুখ খোলা আৰু দাঁত দৃশ্যমান"।

  • Share this:
নতুন সংসদ ভৱনৰ ওপৰত নতুনকৈ স্থাপিত ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতীকৰ কলাকুশলীৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ তুলি দুজন অধিবক্তাই উচ্চতম ন্যায়ালয়ত আবেদন জনাইছে যে ইয়াৰ নক্সাই ভাৰতবৰ্ষৰ ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতীক (অনুচিত ব্যৱহাৰৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিৰোধ) আইন উলংঘা কৰা হৈছে। অধিবক্তা আলদানিশ ৰেইন আৰু ৰমেশ কুমাৰ মিশ্ৰৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা আবেদনত অভিযোগ কৰিছে যে অশোক স্তম্ভত চিত্ৰিত সিংহবোৰ "হিংস্ৰ আৰু আক্ৰমণাত্মক" যেন লাগিছে আৰু তেওঁলোকৰ "মুখ খোলা আৰু দাঁত দৃশ্যমান"।


আবেদনখনত দাবী কৰা হৈছে যে ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতীকৰ নক্সাত পৰিৱৰ্তন স্পষ্টভাৱে স্বেচ্ছাচাৰী। বিৰোধী সদস্য আৰু কৰ্মীসকলে চৰকাৰক সুন্দৰ আৰু ৰাজকীয়ভাৱে আত্মবিশ্বাসী অশোক সিংহৰ সলনি ভয়ংকৰ আৰু আক্ৰমণাত্মক ভঙ্গীত থকা সিংহৰ প্ৰতিমূৰ্তিৰে ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতীক বিকৃত কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে আৰু তাৎক্ষণিক পৰিৱৰ্তন বিচাৰিছে।


ভাৰতবৰ্ষৰ ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতীক হৈছে সম্ৰাট অশোকৰ সাৰনাথ সিংহ যাক সাৰনাথ সংগ্ৰহালয়ত সংৰক্ষণ কৰি ৰখা হৈছে। লায়ন কেপিটেলত চাৰিটা সিংহ এটা বৃত্তাকাৰ এবাকাছত এটাৰ পিছত আনটো তৈয়াৰ কৰা হৈছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ১১ জুলাইত নতুন সংসদ ভৱনৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতীক উন্মোচন কৰে আৰু সেই স্থানতে এক ধৰ্মীয় অনুষ্ঠানতো অংশগ্ৰহণ কৰে।
Published by:Subham Goswami
First published: