• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Petrol-Diesel: নতুন বছৰৰ পৰা পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেল সস্তা হ'ব, চৰকাৰৰ পৰিকল্পনা কি জানক ...

Petrol-Diesel: নতুন বছৰৰ পৰা পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেল সস্তা হ'ব, চৰকাৰৰ পৰিকল্পনা কি জানক ...

পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ বৰ্ধিত মূল্য সন্দৰ্ভত চৰকাৰে বহুতো পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আছে। চৰকাৰে মূল্য নিয়ন্ত্ৰণ ৰখাৰ বাবে ২০২৩ চনৰ ভিতৰত ২০ শতাংশ ইথানল মিশ্ৰিত পেট্ৰ'ল যোগান ধৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল, যি নিৰ্ধাৰিত সময়তকৈ যথেষ্ট আগতে হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে।

পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ বৰ্ধিত মূল্য সন্দৰ্ভত চৰকাৰে বহুতো পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আছে। চৰকাৰে মূল্য নিয়ন্ত্ৰণ ৰখাৰ বাবে ২০২৩ চনৰ ভিতৰত ২০ শতাংশ ইথানল মিশ্ৰিত পেট্ৰ'ল যোগান ধৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল, যি নিৰ্ধাৰিত সময়তকৈ যথেষ্ট আগতে হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে।

পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ বৰ্ধিত মূল্য সন্দৰ্ভত চৰকাৰে বহুতো পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আছে। চৰকাৰে মূল্য নিয়ন্ত্ৰণ ৰখাৰ বাবে ২০২৩ চনৰ ভিতৰত ২০ শতাংশ ইথানল মিশ্ৰিত পেট্ৰ'ল যোগান ধৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল, যি নিৰ্ধাৰিত সময়তকৈ যথেষ্ট আগতে হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে।

  • Share this:
পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ বৰ্ধিত মূল্য সন্দৰ্ভত চৰকাৰে বহুতো পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আছে। চৰকাৰে মূল্য নিয়ন্ত্ৰণ ৰখাৰ বাবে ২০২৩ চনৰ ভিতৰত ২০ শতাংশ ইথানল মিশ্ৰিত পেট্ৰ'ল যোগান ধৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল, যি নিৰ্ধাৰিত সময়তকৈ যথেষ্ট আগতে হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে। কেন্দ্ৰীয় পেট্ৰ'লিয়াম আৰু প্ৰাকৃতিক গেছ মন্ত্ৰী হৰদীপ সিং পুৰীয়ে এই তথ্য প্ৰদান কৰিছে। ইয়াৰ পিছত, আপুনি সস্তাত পেট্ৰ'ল ক্ৰয় কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। ই দেশখনক অশোধিত আমদানিৰ ওপৰত বছৰি ৪ বিলিয়ন ডলাৰ ৰাহি কৰিব।

"আমি নিৰন্তৰ ইথানল উৎপাদনৰ পৰ্যালোচনা কৰি আছো আৰু মই বিশ্বাস কৰোঁ যে ২০ শতাংশ মিশ্ৰণৰ সৈতে ইন্ধন ২০২৩ চনৰ এপ্ৰিলৰ আগতে ডিচেম্বৰ বা জানুৱাৰীত বজাৰত আহিব।

আমি আপোনাক কওঁ যে পেট্ৰ'লিয়াম আৰু প্ৰাকৃতিক গেছ মন্ত্ৰালয়ে ২০০৯ চনত ৰাষ্ট্ৰীয় জৈৱ ইন্ধন নীতি ৰূপায়ণ কৰিছিল। পিছত, ৪ জুন, ২০১৮ তাৰিখে, এই মন্ত্ৰালয়ে ইয়াৰ স্থানত জৈৱ ইন্ধন-২০১৮ ৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰীয় নীতি জাননী প্ৰদান কৰে। মোডী চৰকাৰে অহা দুবছৰত পেট্ৰ'লত ২০% ইথানল মিহলি কৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। ই ব্যয়বহুল তেল আমদানিৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট পৰিমাণে সকাহ প্ৰদান কৰিব।

ব্ৰাজিলৰ দৰে ফ্লেক্স ইন্ধনযুক্ত বাহন উপলব্ধ হ'ব
ব্ৰাজিলৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰি তেওঁ কয় যে ফ্লেক্স ফুৱেল বাহন তাত উপলব্ধ আৰু গ্ৰাহকসকলে তেওঁলোকৰ পছন্দ অনুসৰি ইথানল বা পেট্ৰ'ল গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। তেওঁ কৈছিল যে এইটো চৰকাৰৰ চূড়ান্ত লক্ষ্য হ'ব। তেওঁ কয়, "আমি ইথানল মিশ্ৰণ সন্দৰ্ভত অটোমোবাইল নিৰ্মাতাসকলৰ সৈতে এক ডাঙৰ বৈঠক কৰিবলৈ গৈ আছো।" মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে পেট্ৰ'লত আকাংক্ষিত ২০% ইথানল মিশ্ৰণ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ দেশক ১,০০০ মূল লিটাৰ ক্ষমতাৰ প্ৰয়োজন হ'ব।

তেওঁ কৈছিল যে ৪৫০ কোটি লিটাৰ উৎপাদন কৰা হৈছে আৰু ৪০০ কোটি লিটাৰৰ বাবে নিবিদা জাৰী কৰা হৈছে। "আমাৰ ওচৰত ২০ শতাংশ মিশ্ৰণৰ বাবে পৰ্যাপ্ত ইথানলতকৈ অধিক আছে। ২০২৫ চনৰ ভিতৰত দেশত বিক্ৰী হোৱা সকলো পেট্ৰ'লৰ লক্ষ্য হৈছে ২০ শতাংশ ইথানল।

ইথানল প্ৰকল্প উদ্বোধন কৰা হৈছে
হাৰিয়ানাৰ পানীপথত ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচনৰ শোধনাগাৰৰ ওচৰত ৯০০ কোটি টকা ব্যয়েৰে এই ইথানল প্ৰকল্পটো নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। ইয়াত, চাউলেৰে পৰা বছৰি প্ৰায় তিনি কোটি লিটাৰ ইথানল উৎপাদন কৰা হ'ব। ভিডিঅ' কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে অনুষ্ঠানটো সম্বোধন কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে বিগত সাত-আঠ বছৰত দেশখনে পেট্ৰ'লত ইথানল যোগ কৰি ৫০,০০০ কোটি টকা ৰাহি কৰিছে। তেওঁ কৈছিল যে আঠ বছৰত ইথানল উৎপাদন ৪০ কোটি লিটাৰৰ পৰা ৪০০ কোটি লিটাৰলৈ বৃদ্ধি পাইছে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি