• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষৰ জিলা আদালতসমূহত নিষ্পত্তি নোহোৱাকৈ পৰি আছে ৪ কোটিতকৈও অধিক মোকৰ্দমা; যাৰ ভিতৰত ১ কোটি মোকৰ্দমা ৫ বছৰতকৈ অধিক পুৰণি

সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষৰ জিলা আদালতসমূহত নিষ্পত্তি নোহোৱাকৈ পৰি আছে ৪ কোটিতকৈও অধিক মোকৰ্দমা; যাৰ ভিতৰত ১ কোটি মোকৰ্দমা ৫ বছৰতকৈ অধিক পুৰণি

ৰাজ্যসমূহৰ ভিতৰত, উত্তৰ প্ৰদেশ সৰ্বাধিক খালী পদৰ সৈতে আটাইতকৈ বেয়া পৰিস্থিতিত আছে।

ৰাজ্যসমূহৰ ভিতৰত, উত্তৰ প্ৰদেশ সৰ্বাধিক খালী পদৰ সৈতে আটাইতকৈ বেয়া পৰিস্থিতিত আছে।

বিশ্লেষণ কৰা তথ্যই এইটোও প্ৰকাশ কৰিছে যে সমগ্ৰ ভাৰতৰ নিম্ন আদালতসমূহে ২৪,৬৩১ টা অনুমোদিত পদৰ বিপৰীতে ১৯,২৮৮ জন লোকেহে কাম কৰি আছে। সমগ্ৰ ভাৰতৰ জিলা আৰু অধীনস্থ আদালতত কমেও ৫,৩৪৩ টা পদ খালী আছে।

  • Share this:
CNN-News18-ৰ দ্বাৰা বিশ্লেষণ কৰা চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি, সমগ্ৰ ভাৰতৰ জিলা আদালতসমূহত চাৰি কোটিতকৈও অধিক গোচৰ বিচাৰাধীন হৈ আছে আৰু ইয়াৰ ভিতৰত কমেও ১.৪১ কোটি গোচৰ পাঁচ বছৰতকৈও অধিক পুৰণি।


লগতে, নিম্ন আদালতসমূহত ছয় লাখতকৈও অধিক গোচৰ ২০ বছৰতকৈ অধিক সময় ধৰি বিচাৰাধীন হৈ আছে আৰু কমেও এক লাখ গোচৰ এতিয়া ৩০ বছৰতকৈও অধিক সময় ধৰি বিচাৰাধীন হৈ আছে, ২২ জুলাইলৈকে ৰাষ্ট্ৰীয় ন্যায়িক ডাটা গ্ৰিডৰ (NJDG) তথ্যই দেখুৱাইছে। যোৱা এবছৰত কমেও ১.৪১ কোটি গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছিল।


বিশ্লেষণ কৰা তথ্যই এইটোও প্ৰকাশ কৰিছে যে সমগ্ৰ ভাৰতৰ নিম্ন আদালতসমূহে ২৪,৬৩১ টা অনুমোদিত পদৰ বিপৰীতে ১৯,২৮৮ জন লোকেহে কাম কৰি আছে। সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষৰ জিলা আৰু অধীনস্থ আদালতসমূহত কমেও ৫,৩৪৩ টা পদ খালী আছে।


ৰাজ্যসমূহৰ ভিতৰত, উত্তৰ প্ৰদেশ সৰ্বাধিক খালী পদৰ সৈতে আটাইতকৈ বেয়া পৰিস্থিতিত আছে। ৰাজ্যখনত কমেও ১,১২৬ টা পদ - মুঠ খালী পদৰ ২১% খালী আছে যি ৩,৬৩৪ টা অনুমোদিত পদৰ বিপৰীতে মাত্ৰ ২,৫০৮ জন ব্যক্তিয়েহে কাম কৰি আছে।


এই মাহৰ আৰম্ভণিতে, মুখ্য ন্যায়াধীশ এন ভি ৰমনাই কৈছিল যে ন্যায়িক খালী পদ পূৰণ নকৰা আৰু ন্যায়িক আন্তঃগাঁথনি উন্নত নকৰাটো দেশত গোচৰ সোনকালে নিষ্পত্তি নোহোৱাৰ মূখ্য কাৰণ।


লগতে, জ্যেষ্ঠ নাগৰিক আৰু মহিলাৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা গোচৰত উত্তৰ প্ৰদেশ শীৰ্ষস্থানত আছে। সমগ্ৰ ভাৰতৰ নিম্ন আদালতত মহিলাসকলে দাখিল কৰা মুঠ গোচৰৰ প্ৰায় ২২% উত্তৰ প্ৰদেশত পঞ্জীয়ন কৰা হৈছিল। ভাৰতৰ মহিলাসকলে নিম্ন আদালতত কমেও ৩৬.৩০ লাখ গোচৰ ৰুজু কৰিছিল আৰু তাৰ ভিতৰত উত্তৰ প্ৰদেশতে ৭.৯৩ লাখ গোচৰ ৰুজু হৈছিল। লগতে, জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ দ্বাৰা ভাৰতীয় নিম্ন আদালতত ২৬.৫৫ লাখ গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছিল আৰু ইয়াৰে ১৭ শতাংশৰো অধিক উত্তৰ প্ৰদেশৰ আছিল।


যেতিয়া ৪.২২ কোটি গোচৰ প্ৰকাৰৰ ভিত্তিত বিভক্ত কৰা হয়, কমেও ৩.৬৪ কোটি মূল, আনহাতে মাত্ৰ ১৫.৯৬ লাখ হৈছে কাৰ্যকৰী আবেদন।


পৰ্যায় অনুসৰি, ১.৭২ কোটি গোচৰ উপস্থিতি বা সেৱা পৰ্যায়ত আছে, আনহাতে ১.৪০ কোটি বিচাৰৰ পৰ্যায়ত আছে।


গোচৰত পলম হোৱাৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ কাৰণবোৰৰ ভিতৰত আছিল পৰামৰ্শ উপলব্ধ নোহোৱা, অভিযুক্ত পলাতক হোৱা, নথি-পত্ৰৰ অপেক্ষা কৰা, আৰু সাক্ষী সুৰক্ষিত কৰাত অসুবিধা।


তথ্যই এইটোও দেখুৱাইছে যে যোৱা মাহত ১৮.৫৮ লাখতকৈও অধিক গোচৰ নিষ্পত্তি কৰা হৈছিল য'ত একে সময়তে ১৯.১৬ লাখৰো অধিক গোচৰ আৰম্ভ কৰা হৈছিল।


চলিত বৰ্ষাকালীন অধিৱেশনৰ সময়ত, আইন আৰু ন্যায় মন্ত্ৰালয়ে ৰাজ্যসভাক কৈছিল যে আদালতত অমীমাংসিত গোচৰৰ নিষ্পত্তি ন্যায়পালিকাৰ ক্ষেত্ৰৰ ভিতৰত।


মন্ত্ৰালয়ে এক লিখিত বিবৃতিযোগে কয় যে, "সংশ্লিষ্ট আদালতৰ দ্বাৰা বিভিন্ন ধৰণৰ গোচৰ নিষ্পত্তিৰ বাবে কোনো সময়সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰা হোৱা নাই। আদালতত গোচৰ নিষ্পত্তিৰ ক্ষেত্ৰত চৰকাৰৰ কোনো প্ৰত্যক্ষ ভূমিকা নাই। আদালতত গোচৰ সময়মতে নিষ্পত্তি কৰাটো কেইবাটাও কাৰকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে পৰ্যাপ্ত সংখ্যক ন্যায়াধীশ আৰু ন্যায়িক বিষয়াৰ উপলব্ধতা, আদালতৰ কৰ্মচাৰী আৰু ভৌতিক আন্তঃগাঁথনি, জড়িত তথ্যৰ জটিলতা, প্ৰমাণৰ প্ৰকৃতি, অংশীদাৰসকলৰ সহযোগিতা, বাৰ, অনুসন্ধান সংস্থা, সাক্ষী আৰু মোকৰ্দমাকাৰী আৰু নিয়ম আৰু প্ৰক্ৰিয়াৰ সঠিক প্ৰয়োগ"।
Published by:Subham Goswami
First published: