• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি, যোৱা ২.৫ বছৰত ২৮ লাখতকৈও অধিক ভাৰতীয় কৰ্মসূত্ৰে বিদেশলৈ প্ৰবজিত, ECR দেশলৈ প্ৰায় ৪ লাখ

চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি, যোৱা ২.৫ বছৰত ২৮ লাখতকৈও অধিক ভাৰতীয় কৰ্মসূত্ৰে বিদেশলৈ প্ৰবজিত, ECR দেশলৈ প্ৰায় ৪ লাখ

কোভিড-19 সংকটৰ বাবে বহুতো ভাৰতীয় শ্ৰমিক, বিশেষকৈ উপসাগৰত, ভাৰতলৈ উভতি অহাৰ পিছত সংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ খবৰ পোৱা গৈছে।

কোভিড-19 সংকটৰ বাবে বহুতো ভাৰতীয় শ্ৰমিক, বিশেষকৈ উপসাগৰত, ভাৰতলৈ উভতি অহাৰ পিছত সংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ খবৰ পোৱা গৈছে।

দেখা যায় যে সংখ্যাবোৰ ধাৰাবাহিকভাৱে বৃদ্ধি হৈছে। ২০২০ চনত, প্ৰায় ৭.১৫ লাখ ভাৰতীয় কামৰ বাবে বিদেশলৈ গৈছিল, আনহাতে ২০২১ চনত, ই ৮.৩৩ লাখলৈ বৃদ্ধি হৈছিল। এই বছৰ, জুলাইৰ শেষলৈকে, ১৩.০২ লাখ ভাৰতীয়ই কামৰ বাবে দেশ ত্যাগ কৰিছিল।

  • Share this:

CNN News18-ৰ দ্বাৰা বিশ্লেষণ কৰা চৰকাৰী তথ্য ২০২০ ৰ জানুৱাৰীৰ পৰা ২০২২ জুলাইৰ ভিতৰত ২৮ লাখতকৈও অধিক ভাৰতীয় নিযুক্তিৰ বাবে বিদেশলৈ গৈছিল। তথ্যই এইটোও প্ৰকাশ কৰিছে যে উক্ত সময়ছোৱাত অতি কমেও ৪.১৬ লাখ ভাৰতীয়ই প্ৰব্ৰজন পৰীক্ষাৰ প্ৰয়োজনীয়তা (ইচিআৰ) দেশসমূহত ব্যক্তিগত চাকৰিৰ বাবে ভাৰত ত্যাগ কৰিছে।



বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে লোকসভাত এক লিখিত বিবৃতিত কৈছিল যে যিহেতু চাকৰি বা কামৰ উদ্দেশ্যে বিদেশলৈ যোৱা ভাৰতীয়সকলৰ বাবে শ্ৰেণীটো দখল কৰাৰ কোনো নিৰ্দিষ্ট সূচক নাই, ভ্ৰমণৰ উদ্দেশ্য "সাধাৰণতে তেওঁলোকৰ মৌখিক প্ৰকাশ বা ইমিগ্ৰেচন ক্লিয়াৰেন্স অনুসৰি তেওঁলোকে প্ৰস্তুত কৰা গন্তব্য দেশৰ ভিছাৰ প্ৰকাৰৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি হাতেৰে দখল কৰা হয়।"


মন্ত্ৰালয়ে লগতে কয় যে যিসকল ভাৰতীয়ই বিদেশলৈ যাওঁতে নিযুক্তি/কাম হিচাপে তেওঁলোকৰ ভ্ৰমণৰ উদ্দেশ্য মৌখিকভাৱে প্ৰকাশ কৰিছিল বা গন্তব্য দেশৰ নিযুক্তি/ৱৰ্ক ভিছা প্ৰস্তুত কৰিছিল, তেওঁলোকৰ বয়স ১ জানুৱাৰী, ২০২০ ৰ পৰা ২৭ জুলাই, ২০২২ ৰ ভিতৰত আৰু সেই সংখ্যা আছিল ২৮.৫১ লাখ।


দেখা যায় যে সংখ্যাবোৰ ধাৰাবাহিকভাৱে বৃদ্ধি হৈছে। ২০২০ চনত, প্ৰায় ৭.১৫ লাখ ভাৰতীয় কামৰ বাবে বিদেশলৈ গৈছিল, আনহাতে ২০২১ চনত, ই ৮.৩৩ লাখলৈ বৃদ্ধি হৈছিল। এই বছৰ, জুলাইৰ শেষলৈকে, ১৩.০২ লাখ ভাৰতীয়ই কামৰ বাবে দেশ ত্যাগ কৰিছিল।



আন এটা উত্তৰত মন্ত্ৰালয়ে কয় যে ইচিআৰ পাছপোৰ্ট ধাৰণ কৰা ভাৰতীয় শ্ৰমিকসকলৰ সন্দৰ্ভত তথ্য বজাই ৰাখে যিসকলে বিদেশী নিযুক্তিৰ বাবে যিকোনো ইচিআৰ দেশলৈ আইনী মাধ্যমৰ জৰিয়তে (ই-মাইগ্ৰেট পৰ্টেল) প্ৰব্ৰজন কৰে। মুঠ ৪.১৬ লাখ ভাৰতীয়ৰ ভিতৰত, ১.৩১ লাখ বা প্ৰায় ৩২ শতাংশ কেৱল উত্তৰ প্ৰদেশৰ আছিল। ইয়াৰ পিছত বিহাৰৰ পৰা ৬৯,৫১৮ জন আছিল।




মন্ত্ৰালয়অনুসৰি, কেৱল ১৭ খন দেশৰ বাবে প্ৰব্ৰজনৰ অনুমতিৰ প্ৰয়োজন - আফগানিস্তান, বাহৰেইন, ইৰাক, ইণ্ডোনেছিয়া, চৌদি আৰৱ, কুৱেইট, জৰ্ডান, লিবিয়া, লেবানন, মালয়েছিয়া, ওমান, কাটাৰ, চুদান, চিৰিয়া, থাইলেণ্ড, ইউ.এ.ই. আৰু য়েমেন।


ইয়াত কোৱা হৈছে যে প্ৰব্ৰজন আইন, ১৯৮৩ ত প্ৰদান কৰা হৈছে যে ভাৰতৰ কোনো নাগৰিকে প্ৰব্ৰজনকাৰীৰ ৰক্ষকৰ পৰা প্ৰব্ৰজনৰ অনুমতি নোপোৱালৈকে প্ৰব্ৰজন কৰিব নোৱাৰিব।




একেদৰে, এইটো স্বীকাৰ কৰা হৈছে যে কিছুমান দেশৰ (বৰ্তমান ১৭) বিদেশী নাগৰিকৰ প্ৰৱেশ আৰু নিযুক্তি নিয়ন্ত্ৰণ কৰা কঠোৰ আইন নাই। তেওঁলোকে অভিযোগ নিষ্পত্তিৰ পথো প্ৰদান নকৰে। সেয়েহে, তেওঁলোকক ইচিআৰ দেশ হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হৈছে।


সকলো ব্যক্তি, ইচিআৰ-সমৰ্থিত পাছপোৰ্ট থকা আৰু নিযুক্তি লোৱাৰ বাবে ১৭ খন ইচিআৰ দেশৰ যিকোনো এখনলৈ যোৱাৰ বাবে প্ৰব্ৰজন ৰখাৰ প্ৰয়োজন। অৱশ্যে, ইচিআৰ পাছপোৰ্ট ধাৰকসকলে নিযুক্তিৰ বাহিৰে আন উদ্দেশ্যৰ বাবে যিকোনো ইচিআৰ দেশলৈ যোৱাৰ বাবে প্ৰব্ৰজন ৰখাৰ প্ৰয়োজন নাই।


কোভিড-১৯ সংকটৰ বাবে বহুতো ভাৰতীয় শ্ৰমিক, বিশেষকৈ উপসাগৰত, ভাৰতলৈ উভতি অহাৰ পিছত এই সংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ খবৰ পোৱা গৈছিল। ইমাইগ্ৰেট প্ৰণালীত উপলব্ধ ৰেকৰ্ড অনুসৰি জুন ২০২০ আৰু ডিচেম্বৰ ২০২১-ৰ ভিতৰত ১৪ খন ইচিআৰ দেশৰ পৰা কমেও ৪.২৩ লাখ ভাৰতীয় প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিক ঘূৰি আহিছিল। মন্ত্ৰালয়ৰ তথ্যই দেখুৱাইছে যে ইয়াত চৌদি আৰৱৰ পৰা ১.১৮ লাখ আৰু সংযুক্ত আৰৱ আমিৰাতৰ পৰা ১.৫২ লাখ অন্তৰ্ভুক্ত আছিল।

Published by:Subham Goswami
First published: