• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • বিশ্বনাথন আনন্দ আন্তৰ্জাতিক দবা ফেডাৰেচনৰ উপ-সভাপতি নিৰ্বাচিত

বিশ্বনাথন আনন্দ আন্তৰ্জাতিক দবা ফেডাৰেচনৰ উপ-সভাপতি নিৰ্বাচিত

ফিডে: ভাৰতীয় দবা গ্ৰেণ্ডমাষ্টাৰ বিশ্বনাথন আনন্দ আন্তৰ্জাতিক দবা ফেডাৰেচনৰ উপ-সভাপতি নিৰ্বাচিত হৈছে।

ফিডে: ভাৰতীয় দবা গ্ৰেণ্ডমাষ্টাৰ বিশ্বনাথন আনন্দ আন্তৰ্জাতিক দবা ফেডাৰেচনৰ উপ-সভাপতি নিৰ্বাচিত হৈছে।

ভাৰত চৰকাৰে ১৯৮৫ চনত অৰ্জুন বঁটা, ১৯৮৭ চনত পদ্মশ্ৰী, ১৯৯১-৯২ চনত ৰাজীৱ গান্ধী খেলৰত্ন বঁটা, ২০০০ চনত পদ্মভূষণ আৰু ২০০৭ চনত পদ্মবিভূষণ বঁটা প্ৰদান কৰে। তেওঁ ক্ৰীড়া ক্ষেত্ৰৰ পৰা পদ্ম বিভূষণ লাভ কৰা প্ৰথম ব্যক্তি আছিল।

  • Share this:
ভাৰতৰ দবা গ্ৰেণ্ডমাষ্টাৰ বিশ্বনাথন আনন্দ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় দবা ফেডাৰেচনৰ উপ-সভাপতি হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছে। তেওঁ পাঁচবাৰৰ বিশ্ব দবা চেম্পিয়ন।


সভাপতি আৰু উপ-সভাপতি পদৰ বাবে নিৰ্বাচন আন্তৰ্জাতিক দবা ফেডাৰেচনত অনুষ্ঠিত হৈছিল। আৰ্কাডি ডভোৰ্কভিচ ১৫৭ টা ভোট লাভ কৰি দ্বিতীয় কাৰ্যকালৰ বাবে পুনৰ সভাপতি নিৰ্বাচিত হয়।  তেওঁৰ বিৰুদ্ধে থকা আন্দ্ৰেই বেৰিস্পোলেটছে মাত্ৰ ১৬ টা ভোট লাভ কৰিছিল। ভাৰতৰ দবা গ্ৰেণ্ডমাষ্টাৰ আৰু তামিলনাডুৰ বাসিন্দা বিশ্বনাথন আনন্দ আৰ্কাডি ডভোৰ্কভিচ দলৰ উপ-সভাপতি নিৰ্বাচিত হৈছিল।


বিশ্বনাথন আনন্দ ১৯৮৮ চনত ভাৰতৰ প্ৰথম গ্ৰেণ্ডমাষ্টাৰ হৈছিল। ২০০৬ চনত বিশ্বনাথন আনন্দ ইলো ৰেটিংত ২,৮০০ পইণ্ট অৰ্জন কৰি বিশ্বব্যাপী দবা খেলৰ ইতিহাসত সেই স্তৰ অৰ্জন কৰা চতুৰ্থ ব্যক্তি হিচাপে পৰিগণিত হয়, যাৰ অৰ্থ হৈছে দবা খেলা সকলৰ প্ৰতিভা গণনা কৰা। তেওঁ একেৰাহে ২১ মাহৰ বাবে বিশ্ব ৰেংকিঙত এক নম্বৰ স্থানত আছিল। তেওঁ আন্তৰ্জাতিক দবা ফেডাৰেচনৰ দ্বাৰা পৰিচালিত বিশ্ব দবা চেম্পিয়নশ্বিপত অংশগ্ৰহণ কৰিছে আৰু বিশ্ব দবা চেম্পিয়নশ্বিপ জিকিছে। তেওঁ দবা খেলা পৃথিৱীৰ দ্ৰুততম দবা খেলুৱৈ।



ভাৰত চৰকাৰে ১৯৮৫ চনত অৰ্জুন বঁটা, ১৯৮৭ চনত পদ্মশ্ৰী, ১৯৯১-৯২ চনত ৰাজীৱ গান্ধী খেল ৰত্ন বঁটা, ২০০০ চনত পদ্মভূষণ আৰু ২০০৭ চনত পদ্মবিভূষণ বঁটা প্ৰদান কৰে। তেওঁ ক্ৰীড়া ক্ষেত্ৰৰ পৰা পদ্ম বিভূষণ লাভ কৰা প্ৰথম ব্যক্তি আছিল।


এইটো দেশৰ বাবে গৌৰৱ আৰু সুখৰ বিষয় যে ভাৰতীয় নাগৰিক বিশ্বনাথন আনন্দ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় দবা ফেডাৰেচনৰ উপ-সভাপতি হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছে।

Published by:Subham Goswami
First published: