• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • PM CARES Fund সদায় বিৰোধীৰ টাৰ্গেটত কিন্তু এই পূঁজিৰে নিৰ্মিত অক্সিজেন প্লাণ্টৰ ফালৰ পৰা ছবিখন ওলোটা

PM CARES Fund সদায় বিৰোধীৰ টাৰ্গেটত কিন্তু এই পূঁজিৰে নিৰ্মিত অক্সিজেন প্লাণ্টৰ ফালৰ পৰা ছবিখন ওলোটা

Prime Minister Narendra Modi addresses during the dedication of 35 PSA Oxygen Plants to the nation. (PTI)

Prime Minister Narendra Modi addresses during the dedication of 35 PSA Oxygen Plants to the nation. (PTI)

বৃহস্পতিবাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৩৫ খন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল সামৰি পি এম কেয়াৰ্চ ফাণ্ডেৰে নিৰ্মিত ৩৫টা অক্সিজেন প্লাণ্ট দেশবাসীক উচৰ্গা কৰে।

  • Share this:
পি এম কেয়াৰ্চ ফাণ্ড (PM CARES Fund) সদায় বিৰোধীৰ আক্ৰমণৰ লক্ষ্য হৈ আহিছে কিন্তু এই পূঁজিৰ টকাৰে নিৰ্মিত অক্সিজেন প্লাণ্টসমূহ ৰাজনীতিবিদসকলে উদ্বোধন কৰোতে কোনেও সেই কথা ঘূণাক্ষৰেও উল্লেখ নকৰে।

এই কথা আকৌ এবাৰ প্ৰমাণ হ’ল যেতিয়া প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বৃহস্পতিবাৰে কেইবাখনো ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত এলেকাৰ কাৰণে ৩৫টা অক্সিজেন প্লাণ্ট দেশবাসীক অৰ্পণ কৰে। এই সকলো প্লাণ্ট পি এম কেয়াৰ্চ ফাণ্ডৰ টকাৰে নিৰ্মিত।

মাত্ৰ এটা দিন পূৰ্বে দিল্লী আৰু ঝাৰখণ্ড চৰকাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যসূচীত ওজৰ আপত্তি দেখুৱাৰ লগতে দুয়োখন চৰকাৰৰ মন্ত্ৰীয়ে কেইবাটাও অক্সিজেন প্লাণ্ট উদ্বোধন কৰে। এইবোৰ পি এম কেয়াৰ্চৰ টকাৰে নিৰ্মিত।

“PM CARESক একেৰাহে ভৎৰ্সনা কৰি অহা বিৰোধীয়ে সেই পি এম কেয়াৰ্চৰ টকাৰে নিৰ্মিত অক্সিজেন প্লাণ্ট উদ্বোধন কৰি নিজে কৃতিত্ব ল’ব খুজিছে।” কেন্দ্ৰৰ এক সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰে।

উদাহৰণস্বৰূপে, দিল্লীৰ চৰকাৰৰ কেইবাজনো মন্ত্ৰীয়ে অক্টোবৰৰ ৬ তাৰিখে উদ্বোধন কৰে ২৭টা অক্সিজেন প্লাণ্ট আৰু ইয়াৰে ১৪টা প্লাণ্ট PM CARESৰ টকাৰে নিৰ্মিত। আনকেইটা প্লাণ্ট ভিন্ন উদ্যোগ খণ্ডই নিৰ্মাণ কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰে News18ৰ আগত। “দিল্লী চৰকাৰে জাৰি কৰা বিজ্ঞাপনসমূহত ক’তো PM CARES fundৰ কৃতিত্ব দিয়া নাই।” সূত্ৰই কয়।

দিল্লী বিজেপিৰ সাধাৰণ সম্পাদক কুলজিৎ সিং চাহালে কয় যে দিল্লী চৰকাৰৰ মন্ত্ৰীবোৰে বুধবাৰে উদ্বোধন কৰা বেছিভাগ অক্সিজেন প্লাণ্ট PM CARESৰ টকাৰে নিৰ্মিত কিন্তু দিল্লী চৰকাৰে এই সকলো কৃতিত্ব অকলে নিজে ল’ব চেষ্টা কৰিছে। চাহালে কিছু প্লাণ্টৰ ভিডিঅ’ তুলি ধৰে।

ঝাৰখণ্ডত মুখ্যমন্ত্ৰী হেমন্ত সোৰেন আৰু স্বাস্থ্য মন্ত্ৰীয়ে PM CARES fundৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত ২৭টা অক্সিজেন প্লাণ্ট বুধবাৰে উদ্বোধন কৰে। ঝাৰখণ্ড চৰকাৰে জাৰি কৰা বিজ্ঞাপনত ক’তো PM CARES Fundৰ কথা উল্লেখ নাই। কিন্তু ৰাজ্যিক বিজেপিয়ে ঝাৰখণ্ড চৰকাৰক সমালোচনা কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে দেশবাসীক অক্সিজেন প্লাণ্টসমূহ উচৰ্গা কৰাৰ এদিন পূৰ্বে লৰালৰিকৈ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে উদ্বোধনী অনুষ্ঠান কৰি কৃতিত্ব ল’ব খুজিছে।

বৃহস্পতিবাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৩৫ খন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল সামৰি পি এম কেয়াৰ্চ ফাণ্ডেৰে নিৰ্মিত ৩৫টা অক্সিজেন প্লাণ্ট দেশবাসীক উচৰ্গা কৰে। উত্তৰাখণ্ডৰ ঋষিকেশৰ AIIMSত আয়োজন কৰা এক কাৰ্যসূচীত এই অক্সিজেন প্লাণ্টসমূহ ৰাইজলৈ অৰ্পণ কৰে মোদীয়ে. “ইয়াৰ লগে লগে দেশৰ সকলো জিলাই এতিয়া কমিচন কৰা  PSA Oxygen Plantৰ সুবিধা লাভ কৰিব।” তেওঁ উল্লেখ কৰে।
First published: