• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • "যি দেশে শান্তি বিচাৰে সেই দেশে সন্ত্ৰাসবাদক পৃষ্ঠপোষকতা নকৰে"-পাক প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ মন্তব্যক লৈ ৰাষ্ট্ৰসংঘত ভাৰতৰ প্ৰতিক্ৰিয়া

"যি দেশে শান্তি বিচাৰে সেই দেশে সন্ত্ৰাসবাদক পৃষ্ঠপোষকতা নকৰে"-পাক প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ মন্তব্যক লৈ ৰাষ্ট্ৰসংঘত ভাৰতৰ প্ৰতিক্ৰিয়া

ৰাষ্ট্ৰসংঘত ভাৰতীয় মিছনৰ প্ৰথম সচিব মিজিটো ৱিনিটোৱে কাশ্মীৰ সমস্যা সন্দৰ্ভত শ্বাহবাজ শ্বৰীফৰ দাবীক মিছা বুলি অভিহিত কৰে আৰু ইছলামাবাদক ‘সীমান্তপাৰ সন্ত্ৰাসবাদ’ত লিপ্ত হোৱাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

ৰাষ্ট্ৰসংঘত ভাৰতীয় মিছনৰ প্ৰথম সচিব মিজিটো ৱিনিটোৱে কাশ্মীৰ সমস্যা সন্দৰ্ভত শ্বাহবাজ শ্বৰীফৰ দাবীক মিছা বুলি অভিহিত কৰে আৰু ইছলামাবাদক ‘সীমান্তপাৰ সন্ত্ৰাসবাদ’ত লিপ্ত হোৱাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

ৰাষ্ট্ৰসংঘত ভাৰতীয় মিছনৰ প্ৰথম সচিব মিজিটো ৱিনিটোৱে কাশ্মীৰ সমস্যা সন্দৰ্ভত শ্বাহবাজ শ্বৰীফৰ দাবীক মিছা বুলি অভিহিত কৰে আৰু ইছলামাবাদক ‘সীমান্তপাৰ সন্ত্ৰাসবাদ’ত লিপ্ত হোৱাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

  • Share this:
শুকুৰবাৰে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাৰ (ইউএনজিএ) ৭৭ তম অধিৱেশনত ভাৰত বিৰোধী মন্তব্য দিয়াৰ বাবে ভাৰতে শনিবাৰে পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্বাহবাজ শ্বৰীফক ক্ষুৰধাৰ সমালোচনা কৰে। ৰাষ্ট্ৰসংঘত ভাৰতীয় মিছনৰ প্ৰথম সচিব মিজিটো ৱিনিটোৱে কাশ্মীৰ সমস্যা সন্দৰ্ভত শ্বাহবাজ শ্বৰীফৰ দাবীক মিছা বুলি অভিহিত কৰে আৰু ইছলামাবাদক ‘সীমান্তপাৰ সন্ত্ৰাসবাদ’ত লিপ্ত হোৱাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

বিনিটোৱে কয় যে, ‘এইটো দুখজনক যে পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ভাৰতৰ বিৰুদ্ধে মিছা অভিযোগ উত্থাপন কৰিবলৈ এই সন্মানীয় সমাৱেশৰ মঞ্চ বাছনি কৰিছে। তেওঁ নিজৰ দেশৰ অন্যায় লুকুৱাবলৈ আৰু ভাৰতৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ ন্যায্যতা প্ৰদান কৰিবলৈ এনে কৰিছে যাক বিশ্বই গ্ৰহণযোগ্য বুলি বিবেচনা নকৰে।’

সন্ত্ৰাসবাদী দাউদ ইব্ৰাহিমৰ সন্দৰ্ভত তেওঁ কয় যে শান্তি বিচৰা এখন দেশে ১৯৯৩ চনৰ মুম্বাই বোমা বিস্ফোৰণৰ অপৰাধীসকলক কেতিয়াও আশ্ৰয় নিদিয়ে।

বিনিটোৱে কয় যে, ‘যি ৰাজনীতিয়ে ইয়াৰ চুবুৰীয়াৰ সৈতে শান্তি বিচৰাৰ দাবী কৰে সেই দেশে কেতিয়াও সীমান্তপাৰ সন্ত্ৰাসবাদৰ পৃষ্ঠপোষকতা নকৰে বা মুম্বাইৰ ভয়ংকৰ সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণৰ পৰিকল্পনাকাৰীসকলক আশ্ৰয় নিদিয়ে। এনে ৰাজনীতিয়ে কেৱল আন্তৰ্জাতিক সম্প্ৰদায়ৰ হেঁচাত ইয়াৰ অস্তিত্ব প্ৰকাশ কৰিব।’

বিনিটোৱে ভাৰতৰ স্থিতি দৃঢ়ভাৱে দোহাৰে যে ভাৰতে সন্ত্ৰাস, শত্ৰুতা আৰু হিংসামুক্ত পৰিৱেশত পাকিস্তানৰ সৈতে স্বাভাৱিক চুবুৰীয়া সম্পৰ্ক বিচাৰে।

পাকিস্তানৰ হিন্দু, শিখ আৰু খ্ৰীষ্টান পৰিয়ালৰ ছোৱালী অপহৰণ আৰু বিবাহৰ শেহতীয়া ঘটনাৰ কথা উল্লেখ কৰি ভাৰতে কয় যে "সংখ্যালঘুসকলৰ অধিকাৰ গুৰুতৰভাৱে উলংঘা কৰা" এখন দেশে বিশ্বৰ মঞ্চত সংখ্যালঘুসকলৰ বিষয়ে কোৱাটো বিড়ম্বনাৰ বিষয়।

বিনিটোৱে কয় যে, ভাৰতীয় উপমহাদেশত শান্তি, নিৰাপত্তা আৰু প্ৰগতিৰ ইচ্ছা বাস্তৱিক হয়। এইটো ব্যাপকভাৱে অনুভৱ কৰিব পাৰি। যেতিয়া সীমান্তপাৰ সন্ত্ৰাসবাদ সমাপ্ত হ'ব তেতিয়া এইটো নিশ্চিতভাৱে ঘটিব।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি