• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Death certificate after 38 years : এগৰাকী পিতৃক পুত্ৰৰ মৃত্যুৰ প্ৰমাণ পত্ৰ বনাবলৈ লাগিল ৩৮ বছৰ, অদ্ভুত ঘটনাটো আছিল এনেধৰণৰ

Death certificate after 38 years : এগৰাকী পিতৃক পুত্ৰৰ মৃত্যুৰ প্ৰমাণ পত্ৰ বনাবলৈ লাগিল ৩৮ বছৰ, অদ্ভুত ঘটনাটো আছিল এনেধৰণৰ

সেই সময়ত নিম্ন ন্যায়ালয়ৰ মত আছিল যে আদালতৰ কাষ চপাত বহু দেৰি হৈছে।

সেই সময়ত নিম্ন ন্যায়ালয়ৰ মত আছিল যে আদালতৰ কাষ চপাত বহু দেৰি হৈছে।

সেই সময়ত নিম্ন ন্যায়ালয়ৰ মত আছিল যে আদালতৰ কাষ চপাত বহু দেৰি হৈছে।

  • Share this:
দশকজোৰা আইনী যুঁজৰ অন্তত অৱশেষত ৩৮ বছৰ পূৰ্বে ৰহস্যজনকভাৱে নিৰুদ্দেশ হোৱা পুত্ৰৰ মৃত্যুৰ প্ৰমাণ পত্ৰ লাভ কৰিব বৃদ্ধ মানসিং দেওধৰাই। গোচৰটো দীৰ্ঘদিন ধৰি চলিছিল আৰু গুজৰাট উচ্চ ন্যায়ালয়ে বিষয়টোৰ ওপৰত বিশেষ তদাৰক কৰিছিল।

মনসিংহ দেওধৰে পুত্ৰ জিতেন্দ্ৰ সিঙক মৃত ঘোষণা কৰিবলৈ দীঘলীয়া আইনী যুদ্ধ কৰিবলগীয়া হৈছিল। এই সন্দৰ্ভত তেওঁ ২০১২ চনত ন্যায়পালিকাৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিছিল।

সেই সময়ত নিম্ন ন্যায়ালয়ৰ মত আছিল যে আদালতৰ কাষ চপাত বহু দেৰি হৈছে। গতিকে লিমিটেচন আইনৰ দোহাই দি তেওঁৰ দাবী নাকচ কৰা হৈছিল (Death certificate after 38 years)।

কিন্তু পৰৱৰ্তী সময়ত গুজৰাট উচ্চ ন্যায়ালয়ে একে পৰ্যবেক্ষণৰ জৰিয়তে নিম্ন ন্যায়ালয় দুখনৰ সিদ্ধান্ত বাতিল কৰে। আদালতে লক্ষ্য কৰে যে নিৰুদ্দেশ হোৱা পৰিয়ালৰ সদস্যজনৰ উভতি অহাৰ বাবে বহু বছৰ অপেক্ষা কৰাটো এটা মানৱীয় প্ৰৱণতা, যিটো সত্যক অৱজ্ঞা কৰা হৈছে। উচ্চ ন্যায়ালয়ে স্পষ্ট কৰি দিয়ে যে এনে ক্ষেত্ৰত লিমিটেচন আইন প্ৰয়োগ কৰিব নোৱাৰিব।

ঘটনাটো কি আছিল?

টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়াত প্ৰকাশিত বাতৰি অনুসৰি দেওধৰাৰ পুত্ৰ কলেজত পঢ়াৰ বাবে চুৰাটৰ খুলশালিয়েকৰ ঘৰত আছিল। কিন্তু ১৯৮৪ চনৰ ৩১ জানুৱাৰীত নিৰুদ্দেশ হৈছিল তেওঁ। গতিকে পৰিয়ালটোৱে আৰক্ষীক খবৰ দিয়াৰ লগতে বাতৰি কাকতত বিজ্ঞাপনো দিয়ে। কিন্তু তেওঁলোকে জিতেন্দ্ৰ সিংহক বিচাৰি নাপালে। গতিকে পিতৃয়ে নিজৰ পুত্ৰক মৃত ঘোষণা কৰিবলৈ চুৰাটৰ দেৱানী আদালতৰ কাষ চাপিল। তেওঁৰ মতে ৰেকৰ্ডত এটা প্ৰৱিষ্টি কৰিলে সম্পত্তিৰ ওপৰত অবৈধ দাবী ৰোধ হ’ব।

দেৱানী আদালতে পুত্ৰ নিৰুদ্দেশ হোৱাৰ প্ৰমাণ দাখিল কৰিবলৈ কয়। দেওধৰাই তেওঁৰ হাতত যি আছে তাকে দাখিল কৰি আদালতত কয় যে ২০০৬ চনৰ চুৰাটৰ বানপানীত আৰক্ষীৰ ৰেকৰ্ড উটুৱাই নিয়া হৈছিল। ২০১৬ চনত অসামৰিক আদালতে দেওধৰৰ দাবী নাকচ কৰি কয় যে তেওঁৰ পুত্ৰ নিৰুদ্দেশ হোৱাৰ পিছত ১০ বছৰৰ ভিতৰত তেওঁ আদালতৰ কাষ চাপিব লাগিছিল। তেওঁৰ এই দাবী প্ৰমাণ আইন ১০৮ৰ অধীনত সীমাবদ্ধতাৰ আইনত নাকচ কৰা হৈছিল।
Published by:Gautam Barman
First published: