• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Chitra Ramkrishna Case: হিমালয়ত বহি থকা এজন বাবাই চলাই আছিল দেশৰ সৰ্ববৃহৎ ষ্টক এক্সচেঞ্জ NSE, একচেঞ্জৰ এম ডি চিত্ৰা ৰামাকৃষ্ণক লৈ SEBIৰ চাঞ্চল্যকৰ অভিযোগ, কোন এই অজ্ঞাত বাবা?

Chitra Ramkrishna Case: হিমালয়ত বহি থকা এজন বাবাই চলাই আছিল দেশৰ সৰ্ববৃহৎ ষ্টক এক্সচেঞ্জ NSE, একচেঞ্জৰ এম ডি চিত্ৰা ৰামাকৃষ্ণক লৈ SEBIৰ চাঞ্চল্যকৰ অভিযোগ, কোন এই অজ্ঞাত বাবা?

চিত্ৰাই হিমালয়ৰ এজন নামহীন বাবা (যোগী)ৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি সিদ্ধান্ত লৈছিল

চিত্ৰাই হিমালয়ৰ এজন নামহীন বাবা (যোগী)ৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি সিদ্ধান্ত লৈছিল

চিত্ৰাই হিমালয়ৰ এজন নামহীন বাবা (যোগী)ৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি সিদ্ধান্ত লৈছিল

  • Share this:
নেচনেল ষ্টক এক্সচেঞ্জৰ (NSE) দেশৰ প্ৰথমগৰাকী মহিলা পৰিচালন সঞ্চালক তথা মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া চিত্ৰা ৰামাকৃষ্ণ (Chitra Ramakrishna) বৰ্তমান বিতৰ্কত আছে। বজাৰ নিয়ন্ত্ৰক ছেবিয়ে (SEBI) তেওঁৰ বিৰুদ্ধে গুৰুতৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে। ছেবিয়ে অভিযোগ কৰিছে যে প্ৰাক্তন এম ডি চিত্ৰ ৰামাকৃষ্ণই ষ্টক এক্সচেঞ্জৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু গোপনীয় তথ্য এজন তৃতীয় ব্যক্তিক শ্বেয়াৰ কৰিছিল। ছেবিয়ে অভিযোগ কৰিছে যে পৰৱৰ্তী পাঁচ বছৰৰ বাবে NSEৰ পৰিকল্পনা কি, লভ্যাংশ সম্পৰ্কে কি সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে, বিনিময়ৰ ব্যৱসায়িক পৰিকল্পনা কি, NSE বোৰ্ড বৈঠকৰ কাৰ্যসূচী কি আদি সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য তেওঁ সেই তৃতীয় ব্যক্তিজনক শ্বেয়াৰ কৰি আছিল। গুৰুত্বপূৰ্ণ যে এই তৃতীয় ব্যক্তিজন ছেবিৰ মতে এজন বাবা, যি হিমালয় পৰ্বতমালাত আছে।

SEBIয়ে প্ৰকাশ কৰে যে চিত্ৰাই হিমালয়ৰ (Himalayas) এজন নামহীন বাবা (যোগী)ৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি সিদ্ধান্ত লৈছিল (Chitra Ramakrishna guided by a yogi)। এই বাবাৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি, তেওঁ আনন্দ সুব্ৰমণিয়মক (Anand Subramanian) গ্ৰুপ অপাৰেটিং অফিচাৰ আৰু মেনেজিং ডিৰেক্টৰ হিচাপে নিযুক্ত কৰে। চিত্ৰা ৰামাকৃষ্ণ আৰু অন্যান্যসকলৰ বিৰুদ্ধে শুকুৰবাৰে প্ৰদান কৰা চূড়ান্ত আদেশত ছেবিয়ে এইটো প্ৰকাশ কৰিছে। ছেবিয়ে ৰামাকৃষ্ণ আৰু আনসকলৰ ওপৰতো জৰিমনা আৰোপ কৰিছিল। সুব্ৰমণিয়মৰ নিযুক্তিত নিৰাপত্তা চুক্তিৰ নিয়ম উলংঘা কৰাৰ বাবে জৰিমনা আৰোপ কৰা হৈছিল।

তেওঁ যোগীক শিৰোমণি (Sironmani) নাম দি ফোন কৰিছিল
ৰামাকৃষ্ণ এপ্ৰিল ২০১৩ৰ পৰা ডিচেম্বৰ ২০১৬লৈ ৰাষ্ট্ৰীয় ষ্টক এক্সচেঞ্জৰ (NSE) এমডি আৰু CEO আছিল। তেওঁ যোগীক শিৰোমণি (Sironmani) নাম দি ফোন কৰিছিল, যি তেওঁৰ মতে এক আধ্যাত্মিক শক্তি আৰু যিয়ে যোৱা ২০ বছৰ ধৰি তেওঁক ব্যক্তিগত আৰু পেছাদাৰী বিষয়ত পথ প্ৰদৰ্শন কৰি আহিছে। ৰামাকৃষ্ণৰ মতে, এই অজ্ঞাত ব্যক্তি বা যোগী এক আধ্যাত্মিক শক্তি আছিল, যি তেওঁ বিচৰা যিকোনো ঠাইতে দেখা দিব পাৰে।

ৰামাকৃষ্ণৰ ওপৰত SEBIৰ ৩ কোটি টকা জৰিমনা 

ইয়াৰ ১৯০ পৃষ্ঠাৰ আদেশত ছেবিয়ে জানিব পাৰিছিল যে যোগীয়ে তেওঁলোকক সুব্ৰমণিয়মক নিযুক্তি দিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল। বিষয়টোত তদন্ত কৰি ছেবিয়ে ৰামাকৃষ্ণ আৰু সুব্ৰমণিয়মৰ লগতে NSE আৰু ইয়াৰ প্ৰাক্তন পৰিচালন সঞ্চালক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া ৰবি নাৰায়ণ আৰু অন্যান্যসকলৰ ওপৰতো জৰিমনা আৰোপ কৰে। SEBIয়ে ৰামাকৃষ্ণৰ ওপৰত ৩ কোটি টকা, নেচনেল ষ্টক এক্সচেঞ্জ (NSE), নাৰায়ণ আৰু সুব্ৰমণিয়মৰ ওপৰত ২ কোটি টকা আৰু ভি আৰ নৰসিংহনৰ ওপৰত ৬ লাখ টকাৰ জৰিমনা আৰোপ কৰে। একে সময়তে,ছেবিয়ে NSEক যিকোনো নতুন সামগ্ৰী আগবঢ়োৱাৰ পৰা ছমাহৰ বাবে বাধা আৰোপ কৰে।

বিভিন্ন দিশত SEBIৰ বাধা আৰোপ
লগতে, ৰামাকৃষ্ণ আৰু সুব্ৰমণিয়মক তিনি বছৰৰ বাবে ছেবিৰ সৈতে পঞ্জীয়ন কৰা যিকোনো বজাৰ আন্তঃগাঁথনি প্ৰতিষ্ঠান বা যিকোনো মধ্যস্থতাকাৰীৰ সৈতে জড়িত হোৱাত বাধা আৰোপ কৰা হৈছে। এই নিষেধাজ্ঞা নাৰায়ণৰ বাবে দুবছৰ। ছেবিয়ে এনএছইক ১.৫৪ কোটি টকা জব্দ কৰিবলৈ আৰু ৰামাকৃষ্ণৰ অতিৰিক্ত ছুটীৰ সলনি পৰিশোধ কৰা ২.৮৩ কোটি টকাৰ বোনাছ স্থগিত ৰাখিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে।
Published by:Gautam Barman
First published: