• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Not a Wild, Wild Country: জুনোটিক ৰোগৰ উন্নত যত্ন, চৰকাৰী পৰামৰ্শদাতাই বিদেশী জন্তুবোৰক কেনেদৰে সুৰক্ষা দিয়ে ...

Not a Wild, Wild Country: জুনোটিক ৰোগৰ উন্নত যত্ন, চৰকাৰী পৰামৰ্শদাতাই বিদেশী জন্তুবোৰক কেনেদৰে সুৰক্ষা দিয়ে ...

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে শেহতীয়াকৈ ভাৰতত বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতিৰ জীৱ-জন্তু আৰু চৰাইৰ আমদানি আৰু ষ্টক ঘোষণাৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ পৰিৱেশ, বন আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তন মন্ত্ৰালয়ে জাৰী কৰা জুন ২০২০ ৰ পৰামৰ্শ আৰু ইয়াৰ বৈধতাক প্ৰত্যাহ্বান জনাই এখন ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা (পিআইএল) খাৰিজ কৰে।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে শেহতীয়াকৈ ভাৰতত বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতিৰ জীৱ-জন্তু আৰু চৰাইৰ আমদানি আৰু ষ্টক ঘোষণাৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ পৰিৱেশ, বন আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তন মন্ত্ৰালয়ে জাৰী কৰা জুন ২০২০ ৰ পৰামৰ্শ আৰু ইয়াৰ বৈধতাক প্ৰত্যাহ্বান জনাই এখন ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা (পিআইএল) খাৰিজ কৰে।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে শেহতীয়াকৈ ভাৰতত বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতিৰ জীৱ-জন্তু আৰু চৰাইৰ আমদানি আৰু ষ্টক ঘোষণাৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ পৰিৱেশ, বন আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তন মন্ত্ৰালয়ে জাৰী কৰা জুন ২০২০ ৰ পৰামৰ্শ আৰু ইয়াৰ বৈধতাক প্ৰত্যাহ্বান জনাই এখন ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা (পিআইএল) খাৰিজ কৰে।

  • Share this:
উচ্চতম ন্যায়ালয়ে শেহতীয়াকৈ ভাৰতত বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতিৰ জীৱ-জন্তু আৰু চৰাইৰ আমদানি আৰু ষ্টক ঘোষণাৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ পৰিৱেশ, বন আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তন মন্ত্ৰালয়ে জাৰী কৰা জুন ২০২০ ৰ পৰামৰ্শ আৰু ইয়াৰ বৈধতাক প্ৰত্যাহ্বান জনাই এখন ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা (পিআইএল) খাৰিজ কৰে।

বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতিবোৰ হৈছে প্ৰাণী বা উদ্ভিদৰ প্ৰজাতি যাক তেওঁলোকৰ মূল পৰিসৰৰ (অৱস্থান) পৰা নতুন প্ৰজাতিলৈ স্থানান্তৰ কৰা হয়। এই প্ৰজাতিবোৰ মানুহে প্ৰায়ে এটা নতুন স্থানত পৰিচয় কৰায়।

কোভিডৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ ফলত বন্যপ্ৰাণীৰ ব্যৱসায় আৰু জুনোটিক ৰোগৰ ওপৰত বিশ্বব্যাপী উদ্বেগ বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে পৰামৰ্শজাৰীটো জাৰী কৰা হৈছিল। যদিও জীৱিত বিদেশী জন্তুৰ আমদানি শুল্ক আইনৰ অধীনত সামৰি লোৱা হৈছিল, বিশেষজ্ঞসকলে ভাৰতত পোহনীয়া জন্তু হিচাপে ৰখা বিদেশী প্ৰজাতিৰ সংখ্যা নথিভুক্ত আৰু নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ কঠোৰ আইন আৰু নিৰ্দেশনা বিচাৰিছিল।

পৰামৰ্শটোৰ বিষয়ে আপুনি জানিব লগা সকলোবোৰ ইয়াত আছে:

আইটি কভাৰ: পৰামৰ্শটোত বন্য প্ৰাণী আৰু উদ্ভিদৰ বিপদাপন্ন প্ৰজাতিৰ আন্তৰ্জাতিক বাণিজ্য সন্মিলনৰ পৰিশিষ্ট 1, 2 আৰু 3-ৰ অধীনত নামাকৰণ কৰা প্ৰাণীঅন্তৰ্ভুক্ত আছে আৰু ইয়াত বন্যপ্ৰাণী (সুৰক্ষা) আইন 1972-ৰ অনুসূচীৰ প্ৰজাতি অন্তৰ্ভুক্ত নহয়।

স্বেচ্ছামূলক প্ৰকাশ: এম.ও.ই.এফ.চি.চি.-য়ে এনে প্ৰজাতিৰ ধাৰকসকলক স্বেচ্ছামূলক প্ৰকাশৰ জৰিয়তে বিদেশী প্ৰজাতিৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। পঞ্জীয়নটো পশুৰ ষ্টক, নতুন সন্তান, লগতে আমদানি আৰু বিনিময়ৰ বাবে কৰিব লাগিব।

ছয় মাহৰ উইণ্ডো: যদি পৰামৰ্শ জাৰী কৰাৰ তাৰিখৰ ছয় মাহৰ ভিতৰত ঘোষণা কৰা হয় তেন্তে ঘোষণাকাৰীয়ে বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতিৰ সম্পৰ্কত কোনো নথিপত্ৰ প্ৰস্তুত কৰাৰ প্ৰয়োজন নহ'ব। ছয় মাহৰ পিছত কৰা যিকোনো ঘোষণাৰ বাবে, ঘোষণাকাৰীয়ে বহিৰ্মুখী আইন আৰু নিয়মাৱলীৰ অধীনত নথিপত্ৰৰ প্ৰয়োজনীয়তা পালন কৰিব লাগিব।

ইয়াৰ অৰ্থ কি: ই প্ৰজাতিটোৰ উন্নত ব্যৱস্থাপনা নিশ্চিত কৰিব আৰু প্ৰজাতিটোৰ কল্যাণৰ সঠিক পশু চিকিৎসা, বাসস্থান আৰু অন্যান্য দিশৰ ওপৰত ধাৰকসকলক নিৰ্দেশনা দিব। ডাটাবেচে জুনোটিক ৰোগৰ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু ব্যৱস্থাপনাত সহায় কৰিব যাৰ ওপৰত পশু আৰু মানুহৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰিবলৈ সময়ে সময়ে নিৰ্দেশনা উপলব্ধ হ'ব।

ই কেনেদৰে কাম কৰে: ঘোষণাৰ পিছত, ৰাজ্য বা কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ মুখ্য বন্যপ্ৰাণী ৱাৰ্ডেন (চিডব্লিউএলডব্লিউ)য়ে শাৰীৰিক প্ৰমাণীকৰণৰ পিছত, ষ্টকটো পঞ্জীয়ন কৰিব আৰু তেওঁলোকৰ কাৰ্যালয়ত ৰেকৰ্ড বজাই ৰাখিব আৰু দখলৰ অনলাইন প্ৰমাণপত্ৰ জাৰী কৰিব। চিডব্লিউএলডব্লিউ বা কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত বিষয়াসকলক ঘোষণা কৰা বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতিবোৰৰ বিনামূলীয়া প্ৰৱেশাধিকাৰ প্ৰদান কৰা হ'ব আৰু প্ৰমাণীকৰণৰ বাবে যিকোনো দিনত প্ৰায়-ঘড়ীৰ সুবিধাত ৰখা হ'ব। ঘোষণাৰ পিছত যিকোনো অধিগ্ৰহণ/ মৃত্যু/ বাণিজ্য/ দখল পৰিৱৰ্তন সংশ্লিষ্ট CWLWক ৩০ দিনৰ ভিতৰত অৱগত কৰিব লাগে ।

জীৱিত জন্তু আমদানিৰ বাবে: জীৱিত বিদেশী জন্তু আমদানি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা এজন ব্যক্তিয়ে পৰামৰ্শদাতাৰ ব্যৱস্থাৰ অধীনত বৈদেশিক বাণিজ্য সঞ্চালকালয়ৰ (ডিজিএফটি) ওচৰত অনুজ্ঞাপত্ৰ প্ৰদানৰ বাবে আবেদন দাখিল কৰিব লাগিব। আমদানিকৰ্তাই আবেদনৰ সৈতে ৰাজ্যখনৰ মুখ্য বন্যপ্ৰাণী ৱাৰ্ডেনৰ No-Objection Certificate (NOC) সংলগ্ন কৰিব লাগিব।

Published by:Kokil Sarma
First published: