• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • No logic or basis: উচ্চতম ন্যায়ালয়ে গুজৰাটৰ জামনগৰৰ ৰিলায়েন্স সমৰ্থিত GZRRC চিৰিয়াখানাৰ বিৰুদ্ধে PIL খাৰিজ কৰিছে ...

No logic or basis: উচ্চতম ন্যায়ালয়ে গুজৰাটৰ জামনগৰৰ ৰিলায়েন্স সমৰ্থিত GZRRC চিৰিয়াখানাৰ বিৰুদ্ধে PIL খাৰিজ কৰিছে ...

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে গুজৰাটৰ জামনগৰত গ্ৰীণছ জুলজিকেল ৰেচকিউ এণ্ড ৰিহেবিলিটেচন চেণ্টাৰ চ'চাইটি (GZRRC)ৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা এখন চিৰিয়াখানাৰ বিৰুদ্ধে দাখিল কৰা ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা খাৰিজ কৰিছে যাক ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেডে সমৰ্থন কৰে।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে গুজৰাটৰ জামনগৰত গ্ৰীণছ জুলজিকেল ৰেচকিউ এণ্ড ৰিহেবিলিটেচন চেণ্টাৰ চ'চাইটি (GZRRC)ৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা এখন চিৰিয়াখানাৰ বিৰুদ্ধে দাখিল কৰা ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা খাৰিজ কৰিছে যাক ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেডে সমৰ্থন কৰে।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে গুজৰাটৰ জামনগৰত গ্ৰীণছ জুলজিকেল ৰেচকিউ এণ্ড ৰিহেবিলিটেচন চেণ্টাৰ চ'চাইটি (GZRRC)ৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা এখন চিৰিয়াখানাৰ বিৰুদ্ধে দাখিল কৰা ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা খাৰিজ কৰিছে যাক ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেডে সমৰ্থন কৰে।

  • Share this:
উচ্চতম ন্যায়ালয়ে গুজৰাটৰ জামনগৰত গ্ৰীণছ জুলজিকেল ৰেচকিউ এণ্ড ৰিহেবিলিটেচন চেণ্টাৰ চ'চাইটি (GZRRC)ৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা এখন চিৰিয়াখানাৰ বিৰুদ্ধে দাখিল কৰা ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা খাৰিজ কৰিছে যাক ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেডে সমৰ্থন কৰে।

শীৰ্ষ আদালতে লক্ষ্য কৰিছিল যে GZRRCৰ বিৰুদ্ধে উত্থাপিত অভিযোগবোৰত "যুক্তি বা ভিত্তি"ৰ অভাৱ আছিল আৰু "বাতৰি প্ৰতিবেদনৰ ওপৰত আধাৰিত"।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এইটোও উল্লেখ কৰিছিল যে GZRRCক অনুমতি আৰু অনুমোদন প্ৰদান কৰা কৰ্তৃপক্ষৰ ফালৰ পৰা "কোনো দুৰ্বলতা দেখা নাছিল"।

GZRRCৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা সঁহাৰি লক্ষ্য কৰি আদালতে কয় যে ই সন্তুষ্ট যে GZRRCক ইয়ালৈ পশুৰ পৰিচালনা আৰু স্থানান্তৰৰ বাবে প্ৰদান কৰা অনুমতি আৰু ইয়াৰ পৰিণামমূলক কাৰ্যকলাপ আইনী আৰু কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত।

ন্যায়ালয়ে ইয়াৰ আন্তঃগাঁথনি, কাৰ্যকলাপ, ভেট, কিউৰেটৰ, জীৱবিজ্ঞানী, প্ৰাণীবিজ্ঞানী আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা নিয়োজিত অন্যান্য বিশেষজ্ঞসকলৰ বিষয়ে জিজেডআৰআৰচিৰ দাখিলৰ প্ৰতিও মনোযোগ দিছিল, আৰু সংগঠনটোৱে আইনৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াৰ কাৰ্যকলাপ কঠোৰভাৱে সম্পাদন কৰি আছিল।

জিজেডআৰআৰচিয়ে আদালতৰ সন্মুখত স্পষ্ট কৰি দিছিল যে ই এখন জুলজিকেল পাৰ্ক স্থাপন কৰিব যিটো মূলতঃ শৈক্ষিক উদ্দেশ্যৰ বাবে ৰাজহুৱা প্ৰদৰ্শনৰ বাবে মুকলি থাকিব আনহাতে ইয়াৰ বাকী সুবিধাবোৰ কেৱল ভাৰতৰ পৰাই নহয়, সমগ্ৰ বিশ্বতে জীৱ-জন্তুৰ কল্যাণৰ উদ্দেশ্যৰে উদ্ধাৰৰ প্ৰয়োজন হোৱা জন্তুৰ কল্যাণৰ বাবে উদ্ধাৰ কেন্দ্ৰ হিচাপে কাম কৰিব, উদ্ধাৰ আৰু পুনৰ্সংস্থাপন আৰু সংৰক্ষণ।

শীৰ্ষ ন্যায়ালয়ে এইটোও উল্লেখ কৰিছিল যে জিজেডআৰআৰচি হৈছে এক অলাভজনক সংগঠন যাৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হৈছে পশুৰ কল্যাণ আৰু
যদি কোনো উৎপাদিত ৰাজহ জিজেডআৰআৰচিৰ দ্বাৰা কেৱল উদ্ধাৰ কাৰ্য্য সম্পাদনৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব।

'আবেদনকাৰী এজন বিশেষজ্ঞ নহয়'

ইয়াৰ নিৰ্দেশত, উচ্চতম ন্যায়ালয়ে লক্ষ্য কৰিছিল যে পিআইএল দাখিল কৰা কৰ্মীজন "ক্ষেত্ৰখনৰ বিশেষজ্ঞ নহয় আৰু আৱেদনটো কেৱল বাতৰি প্ৰতিবেদনৰ ওপৰত আধাৰিত কৰিছে যিবোৰো এজন বিশেষজ্ঞৰ দ্বাৰা কৰা হোৱা দেখা নাযায়।"

আদালতে এইটোও উল্লেখ কৰিছিল যে জিজেডআৰআৰচি এখন স্বীকৃত চিৰিয়াখানা আৰু লগতে এটা স্বীকৃত উদ্ধাৰ কেন্দ্ৰ বুলি বিতৰ্ক কৰাৰ কোনো সুযোগ নাই।

"উত্তৰদাতা নং 2-ৰ বিশেষজ্ঞৰ অভাৱ বা বাণিজ্যিকীকৰণ সম্পৰ্কে আবেদনকাৰীৰ অভিযোগ অনিশ্চিত হৈ আছে আৰু এনে নহয় যে আবেদনকাৰীয়ে এই আদালতখন পিআইএল অধিকাৰ ক্ষেত্ৰত স্থানান্তৰ কৰাৰ আগতে প্ৰয়োজনীয় গৱেষণা কৰিছে," ই লক্ষ্য কৰে।

গ্ৰীণছ জুলজিকেল ৰেচকিউ এণ্ড ৰিহেবিলিটেচন চেণ্টাৰ চছাইটি

২০২০-২১ বৰ্ষৰ বাৰ্ষিক প্ৰতিবেদনত, জিজেডআৰআৰচিয়ে কৈছিল যে ইয়াৰ লক্ষ্য হৈছে জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে মানুহৰ মাজত সজাগতা সৃষ্টি কৰা আৰু তাৎক্ষণিক যত্নৰ প্ৰয়োজন হোৱা জীৱ-জন্তুৰ উদ্ধাৰ আৰু পুনৰ্সংস্থাপনৰ বাবে এক নোডেল কেন্দ্ৰ হোৱা। জিজেডআৰআৰচিয়ে বিলুপ্তিৰ কাষত থকা অঞ্চলটোৰ পৰা বিপদাপন্ন ভাৰতীয় প্ৰজাতিবোৰ ঘূৰাই অনাৰ দিশত কাম কৰা এটা সংৰক্ষণ প্ৰজনন কেন্দ্ৰ হোৱাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে।

জিজেডআৰআৰচিত, satellite rescue facility ৰখা নাহৰফুটুকী বাঘবোৰ সংৰক্ষণ ক্ষেত্ৰৰ সৈতে কাৰ্যকৰী হৈ আছে আৰু বাকী সুবিধাবোৰ পৰিকল্পনা আৰু নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, প্ৰতিবেদনত যোগ দিয়া হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: