உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • 'পণ্ডিত নেহৰুৰ ভুল ভুগি আছে দেশখনে', কাশ্মীৰ সমস্যাক লৈ কংগ্ৰেছৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ উত্থাপন নিৰ্মলা সীতাৰমণৰ ...

    'পণ্ডিত নেহৰুৰ ভুল ভুগি আছে দেশখনে', কাশ্মীৰ সমস্যাক লৈ কংগ্ৰেছৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ উত্থাপন নিৰ্মলা সীতাৰমণৰ ...

    কাশ্মীৰ সমস্যা  (Kashmir Issue) সন্দৰ্ভত, বিজেপিয়ে আকৌ কংগ্ৰেছক দোষাৰোপ কৰিছে। নিৰ্মলা সীতাৰমণে (Nirmala Sitharaman) বুধবাৰে স্বৰ্গীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুক (Jawahar Lal Nehru)  কাশ্মীৰ সমস্যাটো ৰাষ্ট্ৰসংঘলৈ লৈ গৈ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়কৰণ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

    কাশ্মীৰ সমস্যা  (Kashmir Issue) সন্দৰ্ভত, বিজেপিয়ে আকৌ কংগ্ৰেছক দোষাৰোপ কৰিছে। নিৰ্মলা সীতাৰমণে (Nirmala Sitharaman) বুধবাৰে স্বৰ্গীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুক (Jawahar Lal Nehru) কাশ্মীৰ সমস্যাটো ৰাষ্ট্ৰসংঘলৈ লৈ গৈ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়কৰণ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

    কাশ্মীৰ সমস্যা  (Kashmir Issue) সন্দৰ্ভত, বিজেপিয়ে আকৌ কংগ্ৰেছক দোষাৰোপ কৰিছে। নিৰ্মলা সীতাৰমণে (Nirmala Sitharaman) বুধবাৰে স্বৰ্গীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুক (Jawahar Lal Nehru) কাশ্মীৰ সমস্যাটো ৰাষ্ট্ৰসংঘলৈ লৈ গৈ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়কৰণ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

    • Share this:
    কাশ্মীৰ সমস্যা  (Kashmir Issue) সন্দৰ্ভত, বিজেপিয়ে আকৌ এবাৰ কংগ্ৰেছক দোষাৰোপ ৰাখিছে। কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে (Nirmala Sitharaman) বুধবাৰে স্বৰ্গীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুক (Jawahar Lal Nehru) কাশ্মীৰ সমস্যাটো ৰাষ্ট্ৰসংঘলৈ লৈ গৈ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়কৰণ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰে। তেওঁ কৈছে যে বিষয়টো গোলকীয় পৰ্যায়লৈ যোৱা উচিত নাছিল কিয়নো ই ভাৰতৰ এটা আভ্যন্তৰীণ বিষয় আছিল।

    ৰাজ্যসভাত কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কয় যে কাশ্মীৰ সমস্যা মূলতঃ ভাৰতৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এটা বিষয়। কংগ্ৰেছে বিষয়টো ৰাষ্ট্ৰসংঘলৈ লৈ গৈছিল। কোনে লৈছিল? দেশৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৱে এই বিষয়টো ৰাষ্ট্ৰসংঘলৈ লৈ গৈছিল, কিয়? কাৰণ ব্ৰিটিছে নিশ্চয় তেওঁলোকক পৰামৰ্শ দিছিল যে এই সমস্যাটো সমাধান নহ'ব আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী নেহৰুৱে ইয়াক ৰাষ্ট্ৰসংঘলৈ লৈ গৈছিল।

    পাকিস্তানৰ কথা উল্লেখ কৰি নিৰ্মলা সীতাৰমণে কয়, "আজিলৈকে আমাৰ চুবুৰীয়াই কংগ্ৰেছৰ এই ভুলৰ অপব্যৱহাৰ কৰি আছে।

    কাশ্মীৰক ভাৰতৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ বুলি অভিহিত কৰি তেওঁ কয়, "এইটো এটা সমস্যা যাক গোলকীয় পৰ্যায়লৈ লৈ যোৱা উচিত নাছিল। এইটো ভাৰতৰ আভ্যন্তৰীণ বিষয় আৰু আমি ইয়াক চম্ভালিব পাৰিম। আমি আজিও চম্ভালি আছোঁ আৰু পাৰ্থক্য দেখুৱাই আছো।"

    তদানীন্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী নেহৰুৱে ১৯৪৮ চনৰ জানুৱাৰীত ভাৰত আৰু পাকিস্তানৰ মাজত হোৱা প্ৰথম যুদ্ধৰ পিছত কাশ্মীৰৰ বিষয়টো সম্পৰ্কে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ ওচৰত আবেদন জনাইছিল। ভাৰতৰ আবেদনৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি, নিৰাপত্তা পৰিষদে দুয়োখন দেশৰ মাজত মধ্যস্থতাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ আয়োগ গঠন কৰিছিল
    Published by:Kokil Sarma
    First published: