• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে বিৰোধী পক্ষক প্ৰত্যুত্তৰ দি কয় যে ভাৰতত অৰ্থনৈতিক মন্দাৱস্থাৰ কোনো আশংকা নাই ...

বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে বিৰোধী পক্ষক প্ৰত্যুত্তৰ দি কয় যে ভাৰতত অৰ্থনৈতিক মন্দাৱস্থাৰ কোনো আশংকা নাই ...

Nirmala Sitharaman on Indian economy- বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে বিৰোধী পক্ষক প্ৰত্যুত্তৰ দি কয় যে বহুতো প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিৰ পিছতো ভাৰতৰ অৰ্থনীতি শক্তিশালী হৈ আছে আনহাতে বিশ্বৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ দেশবোৰৰ অৱস্থা বেয়া হৈ আছে।

Nirmala Sitharaman on Indian economy- বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে বিৰোধী পক্ষক প্ৰত্যুত্তৰ দি কয় যে বহুতো প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিৰ পিছতো ভাৰতৰ অৰ্থনীতি শক্তিশালী হৈ আছে আনহাতে বিশ্বৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ দেশবোৰৰ অৱস্থা বেয়া হৈ আছে।

Nirmala Sitharaman on Indian economy- বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে বিৰোধী পক্ষক প্ৰত্যুত্তৰ দি কয় যে বহুতো প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিৰ পিছতো ভাৰতৰ অৰ্থনীতি শক্তিশালী হৈ আছে আনহাতে বিশ্বৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ দেশবোৰৰ অৱস্থা বেয়া হৈ আছে।

  • Share this:
লোকসভাত আজি মূল্যবৃদ্ধিৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে। সকলো বিৰোধী সদস্যৰ সমালোচনাৰ পিছত, বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে বিৰোধী পক্ষক প্ৰত্যুত্তৰ দি কয় যে বহুতো প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিৰ পিছতো ভাৰতৰ অৰ্থনীতি শক্তিশালী হৈ আছে আনহাতে বিশ্বৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ দেশবোৰৰ অৱস্থা বেয়া হৈ আছে। নিৰ্মলা সীতাৰমণে কয়, "ব্লুমবাৰ্গৰ দৰে সংস্থাই কৈছে যে ভাৰতত অৰ্থনৈতিক মন্দাৱস্থাৰ কোনো আশংকা নাই।

বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কয়, "যিসকলে কয় যে বাংলাদেশৰ অৰ্থনীতি আমাৰ অৰ্থনীতিতকৈ ভাল, তেওঁলোকে বুজিপোৱা উচিত যে বাংলাদেশে আইএমএফৰ পৰা ৪.৫০ বিলিয়ন ডলাৰ ঋণ বিচাৰিছে। পাকিস্তানেও আইএমএফৰ পৰা ৭ বিলিয়ন ডলাৰ ঋণ বিচাৰিছে। সীতাৰমণে কয়, "আমাৰ ক্ষেত্ৰত এনেকুৱা একো নহ'ব। আমাৰ ওচৰত পৰ্যাপ্ত সঞ্চয় আছে।

কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কয় যে ভাৰতত অনুসূচীত বাণিজ্যিক বেংকসমূহৰ মুঠ এনপিএ ২০২২ চনত ৬ বছৰৰ নিম্নতম ৫.৯% হাৰত আছে। চীনৰ ৪ হাজাৰ বেংক দেউলিয়া হোৱাৰ পথত আছে, কিন্তু ভাৰতত এনপিএ হ্ৰাস পাইছে। "কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ প্ৰচেষ্টাৰ বাবে, চৰকাৰৰ ঋণ জিডিপিৰ ৫৬.৯%। আইএমএফৰ তথ্য অনুসৰি, ভাৰত আন দেশবোৰতকৈ যথেষ্ট ভাল স্থিতিত আছে য'ত গড় হিচাপত, চৰকাৰৰ ওপৰত ঋণ হৈছে জিডিপিৰ ৮৬.৯%।

কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কয়, যোৱা ৫ মাহধৰি জিএছটি সংগ্ৰহ ধাৰাবাহিকভাৱে ১.৪ লাখ কোটি টকাতকৈও অধিক হৈ আহিছে। ৮ টা আন্তঃগাঁথনি খণ্ড জুনত দুটা অংকৰ দ্বাৰা বৃদ্ধি পাইছিল। জুন মাহত, মূল খণ্ডটো বাৰ্ষিক ১২.৭% হাৰত বৃদ্ধি হয়। ভাৰতীয় অৰ্থনীতিয়ে অতি ইতিবাচক লক্ষণ দেখুৱাইছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: