• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • কাশ্মীৰক লৈ নেহৰুৰ ৫টা ভুল - ৰিজিজুৱে ক’লে আচল সত্য

কাশ্মীৰক লৈ নেহৰুৰ ৫টা ভুল - ৰিজিজুৱে ক’লে আচল সত্য

File Photo

File Photo

১৯৪৭ চনৰ ভাৰত বিভাজন নীতি কেৱল ব্ৰিটিছ ভাৰতৰ ক্ষেত্ৰতহে প্ৰযোজ্য আছিল। থলুৱা ৰাজ্যসমূহত ভাৰত বা পাকিস্তান বাছি লোৱাৰ বিকল্প আছিল।

  • Share this:
Kiren Rijiju

নেহৰুৰ 'পাঁচটা ভুল' বা কাশ্মীৰৰ ওপৰত নেহৰুৰ ৫টা ভুলৰ ওপৰত লিখা ৰিপ'ৰ্ট সন্দৰ্ভত শেহতীয়াকৈ বহু বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হৈছে, বিভিন্ন ধৰণৰ সঁহাৰিও লাভ কৰা হৈছে। মই লিখিলোঁ যে মহাৰাজা হৰি সিঙৰ চৰকাৰে ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টৰ আগতে অনুৰোধ কৰিছিল কিন্তু জৱাহৰলাল নেহৰুৱে মানি লোৱা নাছিল। এই প্ৰতিবেদন বিভিন্ন সময়ত নেহৰুৰ নিজৰ মতামতৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি লিখা হৈছিল।

১৯৪৭ চনৰ ভাৰত বিভাজন নীতি কেৱল ব্ৰিটিছ ভাৰতৰ ক্ষেত্ৰতহে প্ৰযোজ্য আছিল। দেশীয় ৰাজ্যসমূহৰ ওচৰত ভাৰত বা পাকিস্তানৰ যিকোনো এটা বাছি লোৱাৰ বিকল্প আছিল। কিন্তু সেই ক্ষেত্ৰত সেই ৰাজ্যৰ জনসাধাৰণৰ লগত আলোচনাৰ কোনো ব্যৱস্থা নাছিল।

লৌহমানৱ চৰ্দাৰ পেটেলে এই সকলোবোৰ ৰাজ্যক একত্ৰিত কৰাৰ দায়িত্ব নিজৰ ওপৰত লৈছিল। কিন্তু ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টৰ পূৰ্বে এই ৫৬০খন ৰাজ্য ভাৰতৰ লগত আছিল। হায়দৰাবাদ আৰু জুনাগড়ক লৈ সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’লেও পেটেলৰ কৌশলৰ দ্বাৰা সমাধান হৈছিল। তাৰ ভিতৰত কাশ্মীৰ নাছিল। এই মিছা প্ৰচাৰ বিগত সাত দশক ধৰি চলি আহিছে। কাশ্মীৰৰ তেতিয়াৰ শাসক মহাৰাজা হৰি সিঙে ভাৰতত যোগদান কৰিবলৈ দ্বিধাগ্ৰস্ত আছিল প্ৰচাৰ কৰা হয়। কিন্তু আচলতে নেহৰুৱে নিজৰ ব্যক্তিগত স্বাৰ্থৰ বাবেই এই সমস্যাবোৰৰ সৃষ্টি কৰিছিল।

প্ৰৱেশৰ সময়ত

১৯৫২ চনৰ ২৩ জুলাইত লোকসভাত নেহৰুৱে নিজেই তথ্য স্বীকাৰ কৰিছিল। তেওঁ কয়, "আমাৰ সন্মুখত অনানুষ্ঠানিকভাৱে জুলাই বা জুলাইৰ মাজভাগত যোগদানৰ প্ৰশ্নটো আহিছিল। তাত জনপ্ৰিয় সংগঠন, নেচনেল কনফাৰেন্সৰ নেতাসকলৰ সৈতে আমাৰ যোগাযোগ আছিল আৰু মহাৰাজাৰ চৰকাৰৰ সৈতেও আমাৰ যোগাযোগ আছিল।’
 ১৯৫২ চনত দিয়া ভাষণত নেহৰুৱে কৈছিল, ‘যদিও মহাৰাজ আৰু তেওঁৰ চৰকাৰে ভাৰতত যোগদান কৰিব বিচাৰে। কিন্তু আমি আৰু বিচাৰো, অৰ্থাৎ গণ অনুমোদন।'

ভাৰতীয় স্বাধীনতা আইন অনুসৰি থলুৱা ৰাজ্যৰ ক্ষেত্ৰত গণ অনুমোদনৰ প্ৰয়োজন নাছিল।

কাশ্মীৰ অতীজৰে পৰা ভাৰতীয় সভ্যতাৰ অন্যতম কেন্দ্ৰবিন্দু। গণ অনুমোদনৰ ভূতটো কাশ্মীৰৰ বাবে নিজেই আৱিষ্কাৰ কৰিছিল নেহৰুৱে।

প্ৰথম, ১৯৪৭ চনৰ পিছতো নেহৰুৰ ভুলবোৰ টিকি থাকিল। বিভাজনৰ পিছৰ ৰক্তপাত আৰু হিংসাৰ সাক্ষী হোৱাৰ পিছতো নেহৰুৱে কাশ্মীৰ অধিগ্ৰহণ কৰাৰ পূৰ্বে নিজৰ ব্যক্তিগত স্বাৰ্থ সেৱাত অটল আছিল। কাশ্মীৰত নেহৰুৱে সৃষ্টি কৰা শূন্যতাতেই পাকিস্তানে কাশ্মীৰত হস্তক্ষেপ কৰিবলৈ ধৰিলে। অৱশেষত ১৯৪৭ চনৰ ২০ অক্টোবৰত তেওঁলোকে স্থানীয় জনজাতিৰ বেশত কাশ্মীৰৰ ভূখণ্ডত আক্ৰমণ চলায়। তথাপিও নেহৰু অচল আছিল। ১৯৪৭ চনৰ ২১ অক্টোবৰত নেহৰুৱে জম্মু-কাশ্মীৰৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী এম চি মহাজনলৈ লিখা এখন পত্ৰত পৰামৰ্শ দিছিল যে ‘এই পৰ্যায়ত ভাৰতীয় সংঘৰ প্ৰতি আনুগত্যৰ কোনো ঘোষণা কৰাটো সম্ভৱতঃ অবাঞ্চিত হ’ব।’

তেওঁ লিখিছে, ‘মই আপোনাক পৰামৰ্শ দিছো যে অস্থায়ী চৰকাৰ গঠনৰ দৰে পদক্ষেপ ল’ব লাগে। কাশ্মীৰৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ব্যক্তি শ্বেইখ আব্দুল্লাক হয়তো চৰকাৰ গঠন কৰিবলৈ কোৱা হ’ব পাৰে।’

কাশ্মীৰক অপৰিৱৰ্তনীয়ভাৱে ভাৰতৰ সৈতে একত্ৰিত কৰাতকৈ বন্ধু শ্বেখ আব্দুল্লাক ক্ষমতাত বহুওৱাতো নেহৰুৰ বাবে অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল।

দ্বিতীয়, ১৯৪৭ চনৰ ২৫ নৱেম্বৰত সংসদত দিয়া ভাষণত, যেতিয়া বিষয়টো আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত বিকশিত হৈ আছিল, তেতিয়া নেহৰুৱে কৈছিল – “আমি কেৱল শীৰ্ষৰ পৰা যোগদান বিচৰা নাছিলোঁ বৰঞ্চ তাৰ জনসাধাৰণৰ ইচ্ছা অনুসৰি সংগঠন বিচাৰিছিলো। প্ৰকৃতপক্ষে, আমি কোনো দ্ৰুত সিদ্ধান্তক উৎসাহিত কৰা নাছিলো।”

দিনৰ পোহৰৰ দৰে স্পষ্ট, এবাৰ নহয়, একাধিকবাৰ, নেহৰুৱে নিজেই উল্লেখ কৰিছিল যে কোনে যোগদানৰ চৰ্ত ৰাখিছে আৰু তাৰ ফলত ব্যক্তিগত এজেণ্ডা পূৰণ নোহোৱালৈকে বিলম্ব কৰিছিল।

কিন্তু এইটোৱেই একমাত্ৰ প্ৰমাণ নহয়, যদিও ই যিমানেই যথেষ্টতকৈ বেছি, ইয়াতকৈ আৰু অধিক উপলব্ধ যিয়ে এই পৰিঘটনাক বৰ্ণনা কৰে।

তৃতীয়, ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ সভাপতি আচাৰ্য কৃপণালিয়ে ১৯৪৭ চনৰ মে’ মাহত কাশ্মীৰ ভ্ৰমণ কৰে। ১৯৪৭ চনৰ ২০ মে’ত দ্য ট্ৰিবিউন কাকতত প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদনত কৃপণালিৰ মতামত সম্পৰ্কে কি প্ৰকাশিত হৈছিল? ‘‘হৰি সিঙে ভাৰতত যোগদান কৰিবলৈ আগ্ৰহী আৰু এয়া সঠিক নাছিল। নেচনেল কনফাৰেন্সৰ পক্ষৰ পৰা হৰি সিঙৰ বিৰুদ্ধে ‘কুইট কাশ্মীৰ’ দাবী উত্থাপন কৰা। ‘তেওঁ বহিৰাগত নয়’... তেওঁ বিশেষকৈ নেচনেল কনফাৰেন্সৰ ওচৰত আবেদন কৰিছিল ‘কুইট কাশ্মীৰ’ শ্লোগান বন্ধ কৰাৰ বাবে।

১৯৪৬ চনত শ্বেস আব্দুল্লাহে ‘কুইট কাশ্মীৰ’ আন্দোলন আৰম্ভ কৰিছিল। এই আন্দোলনত নেহৰুৱে তেওঁক সমৰ্থন কৰিছিল। হৰি সিং, এজন ডোগৰা ৰজা, কাশ্মীৰৰ বাহিৰৰ লোক নাছিল আরু কাশ্মীৰ উপত্যকাত আন সকলোৰে দৰে অধিকাৰ আছিল। ঔপনিৱেশিক ব্ৰিটিছসকল বিৰুদ্ধে ‘কুইট কাশ্মীৰ’ আহ্বানক কাশ্মীৰী হিন্দু শাসকৰ বিৰুদ্ধে ‘কুইট কাশ্মীৰ’ আহ্বানৰ অনুকৰণৰ প্ৰতিলিপি কৰাৰ যুক্তিহীনতা বুজিব পাৰিছিল কংগ্ৰেছৰ আন প্ৰতিজন নেতাই। তথাপি, নেহৰুৱে আব্দুল্লাহৰ সমৰ্থনত মূৰ তুলি থিয় দিছিল আৰু আনকি এই আহ্বানত তেওঁক সমৰ্থন কৰাৰ বাবে কাশ্মীৰতো ঘুৰি ফুৰিছিল। ইয়াৰ পৰাই আৰম্ভ হৈছিল এক শৃংখলাবদ্ধ পৰিঘটনা যাৰ পৰিণতি দশকজুৰি চলিছিল।

১৯৩১ চনত লণ্ডনত অনুষ্ঠিত হোৱা ঘূৰণীয়া মেজমেলৰ সময়ত হাউছ অৱ লৰ্ডছৰ চেম্বাৰ অৱ প্ৰিন্সেছৰ উপাচাৰ্য হিচাপে মহাৰাজা হৰি সিঙে দৃঢ়তাৰে কৈছিল: "মই প্ৰথমে ভাৰতীয়, তাৰ পিছত মহাৰাজা"। সেয়ে বুজিবলৈ টান নহয় যে ১৯৪৭ চনত হৰি সিঙে বাৰে বাৰে ভাৰতত যোগদান কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিছিল, কিন্তু নেহৰুৰ এজেণ্ডা পূৰণ নোহোৱালৈকে প্ৰতিবাৰেই বিফল হৈছিল।

চতুৰ্থতে, ১৯৪৭ চনৰ জুন মাহত কাশ্মীৰ ভ্ৰমণৰ পূৰ্বে নেহৰুৱে মাউণ্টবেটেনলৈ লিখা পত্ৰখনে হৰি সিঙে প্ৰকৃততে কি বিচাৰিছিল সেয়া উপস্থাপন কৰিছে। সেই টোকাটোৰ ২৮ নং অনুচ্ছেদত নেহৰুৱে লিখিছে – “কাশ্মীৰৰ ভাৰতৰ সংবিধান পৰিষদত যোগদানৰ বাবে স্বাভাৱিক আৰু স্পষ্ট পথ যেন লাগে। ই জনসাধাৰণৰ চাহিদা আৰু মহাৰাজৰ ইচ্ছা দুয়োটাকে পূৰণ কৰিব”। গতিকে, নেহৰুৱে ১৯৪৭ চনৰ জুন মাহত সম্পূৰ্ণৰূপে জানিছিল যে হৰি সিঙে প্ৰকৃততে কি বিচাৰিছিল। একমাত্ৰ বাধা আছিল নেহৰুৰ নিজৰ এজেণ্ডা।

পঞ্চমতে, ১৯৪৭ চনৰ জুলাই মাহত যোগদানৰ প্ৰচেষ্টা নেহৰুৰ দ্বাৰা নাকচ কৰাৰ লগে লগে, হৰি সিঙে ১৯৪৭ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত পাকিস্তানৰ আক্ৰমণৰ এমাহ পূৰ্বে এক প্ৰচেষ্টা চলাইছিল। এম চি ৰাজ্যত যোগদানৰ সময়ত কাশ্মীৰৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী মহাজনে ১৯৪৭ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত নেহৰুৰ সৈতে তেওঁৰ সাক্ষাতৰ কথা কৈছিল। তেওঁৰ আত্মজীৱনীত মহাজনে এই প্ৰসংগত লিখিছে,  ‘মই ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুকো লগ পাইছিলোঁ… মহাৰাজাই ভাৰতত যোগদান কৰিবলৈ ইচ্ছুক আছিল আৰু ৰাজ্যৰ প্ৰশাসনত প্ৰয়োজনীয় সংস্কাৰ প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ প্ৰয়োজন আছিল। কিন্তু তেওঁ বিচাৰিছিল যে প্ৰশাসনিক সংস্কাৰৰ প্ৰশ্নটো পিছত লোৱা হওক। পণ্ডিতজীয়ে বিচাৰিছিল ৰাজ্যৰ আভ্যন্তৰীণ প্ৰশাসনৰ তাৎক্ষণিক পৰিৱৰ্তন”।

ফলস্বৰূপে আমি স্পষ্টকৈ দেখিবলৈ পাওঁ যে নেহৰুৰ নিজৰ বক্তব্য, এবাৰ নহয়, একাধিক অনুষ্ঠানত, আৰু নেহৰুৰে লিখা পত্ৰসমূহ, প্ৰমাণসহ দ্ব্যৰ্থহীনভাৱে এই সত্য প্ৰতিষ্ঠিত কৰে যে কাশ্মীৰৰ ভাৰতত যোগদান বিলম্বিত হোৱাৰ একমাত্ৰ কাৰণ আছিল নেহৰুৰ নিজৰ ব্যক্তিগত ইচ্ছা–অনিচ্ছা।

আচলতে কি হৈছিল

শ্বেখ আব্দুল্লাই ১৯৪৬ চনৰ মে’ মাহত ‘কাশ্মীৰ ত্যাগ’ শ্লোগান দিছিল। ১৯৪৬ চনৰ ২০ মে’ত হৰি সিঙে তেওঁক গ্ৰেপ্তাৰ কৰে। যেতিয়া নেহৰুৱে আব্দুল্লাক সমৰ্থন কৰিবলৈ লৰালৰিকৈ আহিছিল, তেতিয়া হৰি সিঙে তেওঁক সীমান্তত আবদ্ধ কৰি ৰাখিছিল। আটক হোৱাৰ বিষয়ে নেহৰুৰ এক নোটত নেহৰুৰ এজন সহযোগীৰ প্ৰতিক্ৰিয়া লিপিবদ্ধ কৰা হৈছে – "তেওঁ হিংস্ৰভাৱে তেওঁৰ ভৰি মজিয়াত খুন্দিয়াইছিল আৰু তেওঁলোকক কৈছিল যে এদিন কাশ্মীৰৰ মহাৰাজা অনুতপ্ত হ’ব লাগিব আৰু ৰাষ্ট্ৰপতিৰ নিৰ্বাচিত প্ৰতিনিধিৰ প্ৰতি প্ৰদৰ্শিত অভব্য আচৰণৰ বাবে তেওঁৰ ওচৰত ক্ষমা বিচাৰিব লাগিব।’’ কোৱা হয় – নেহৰু ইমান ক্ষুব্ধ আছিল যে নিৰ্মমভাৱে প্ৰতিশোধ লোৱাৰ বাবে উপযুক্ত সময় বাচি লৈছিল।

১৯৪৭ চনৰ পৰিঘটনাৰ ক্ৰম

আচাৰ্য কৃপালানীয়ে ১৯৪৭ চনৰ মে’ মাহত ‘কাশ্মীৰ ত্যাগ’ আৰু যোগদানৰ সুবিধা প্ৰদানৰ বাবে একেটা পৰামৰ্শ আগবঢ়াইছিল, যিটো হৰি সিঙে বিচাৰিছিল, কিন্তু কোনো লাভ নহ’ল।

১৯৪৭ চনৰ জুন মাহতো নেহৰুৱে জানিছিল যে হৰি সিঙে ভাৰতীয় ৰাজতন্ত্ৰত যোগদান কৰিব বিচাৰিছিল। মাউণ্টবেটেনলৈ লিখা চিঠিখনত নেহৰুৱে নিজেও ইমানেই কৈছে।

হৰি সিঙৰ চৰকাৰে প্ৰকৃততে ১৯৪৭ চনৰ জুলাই মাহত (নেহৰুৰ নিজৰ বক্তব্য অনুসৰি) ভাৰতত যোগদান কৰিবলৈ ভাৰতীয় নেতৃত্বৰ কাষ চাপিছিল, যিটো নেহৰুৱে নিজেই নাকচ কৰিছিল। কেৱল কাশ্মীৰৰ বাবেই নেহৰুৱে সুবিধাজনকভাৱে শ্বেখ আব্দুল্লাৰ সন্দৰ্ভত তেওঁৰ দাবী পূৰণ নোহোৱালৈকে যোগদান বিফল কৰিবলৈ সমৰ্থন কৰাৰ কূটনৈতিক কৌশল উদ্ভাৱন কৰিছিল।

নিৰুৎসাহিত নহৈ হৰি সিঙে পুনৰ চেষ্টা কৰিলে, এইবাৰ নতুন ব্যক্তিৰ জৰিয়তে। এইবাৰ কাশ্মীৰৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী এম.চি. মহাজনে ১৯৪৭ চনৰ ছেপ্টেম্বৰ মাহত ব্যক্তিগতভাৱে নেহৰুৰ কাষ চাপিছিল ভাৰতত যোগদান কৰিবলৈ। এই সময়লৈকে হৰি সিঙে নেহৰুৰ প্ৰায়বোৰ দাবীত সন্মতি দিছিল, আনকি কাশ্মীৰৰ প্ৰশাসনিক নীতি সলনি কৰিবলৈও সন্মতি দিছিল যদিও যোগদানৰ পিছতহে তেনে কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিছিল। নেহৰুৱে তেতিয়াও অটল আছিল আৰু প্ৰথমে প্ৰশাসনৰ পৰিৱৰ্তন বিচাৰিছিল - আব্দুল্লাৰ মুক্তিৰ লগতে - শেষত যোগদানৰ বিষয়টো আহিছিল।

নেহৰুৱে নিজৰ সিদ্ধান্তত অটল থকাৰ বাবে ১৯৪৭ চনৰ ২৯ ছেপ্টেম্বৰত হৰি সিঙে শ্বেখ আব্দুল্লাক কাৰাগাৰৰ পৰা মুকলি কৰি দিয়ে। এই ৰেহাইৰে সজ্জিত হৈ হৰি সিঙৰ চৰকাৰে ভাৰতত যোগদান কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাই ১৯৪৭ চনৰ ২০ অক্টোবৰত পুনৰ নেহৰুৰ কাষ চাপিছিল। নেহৰুৱে পুনৰ চিঠিৰ জৰিয়তে সেয়া নাকচ কৰিলে। ২১ অক্টোবৰ আৰু এইবাৰ তেওঁ প্ৰকৃততে যি বিচাৰিছিল সেয়া লিখিতভাৱে লিখি দিলে - শ্বেখ আব্দুল্লাক অস্থায়ী চৰকাৰৰ মুৰব্বী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া। নেহৰুৱে নিজৰ পৰম্পৰাৰ ওপৰত অতি স্পষ্ট আছিল - প্ৰথমে আব্দুল্লা, পিছত ৰাজপাটত বহা।

এই নিৰ্বিবাদ পৰিঘটনাৰ ক্ৰমটোক যদি কোনোবাই সন্দেহ কৰে তেন্তে আৰু এটা প্ৰমাণ আছে - তেওঁ নেহৰু নিজেই আৰু সেই প্ৰমাণো লিখিতভাৱে আছে। ১৯৪৭ চনৰ ২৭ ছেপ্টেম্বৰত চৰ্দাৰ পেটেললৈ লিখা এখন পত্ৰত নেহৰুৱে লিখিছে - "মহাৰাজাৰ বাবে আন কোনো পথ মুকলি নাই: শ্বেখ আব্দুল্লা আৰু নেচনেল কনফাৰেন্সৰ নেতাসকলক মুকলি কৰি দিয়া, তেওঁলোকৰ প্ৰতি বন্ধুত্বপূৰ্ণ মনোভাৱ গঢ়ি তোলা, তেওঁলোকৰ সহযোগিতা বিচৰা আৰু তেওঁলোকক অনুভৱ কৰোৱা যে ই আন্তৰিক আৰু তাৰ পিছত ভাৰতীয় ইউনিয়নৰ সৈতে আনুগত্য ঘোষণা কৰা”।

নেহৰুৱে ৰাজপাটত বহাৰ পিছত হৰি সিঙক যি মন যায় তাক মানি ল’বলৈ বাধ্য কৰিব পাৰিলেহেঁতেন। আন সকলো দেশী ৰাজ্যয়ো তেনেকুৱাই কৰিছিল। যুক্তি, জাতীয় স্বাৰ্থ আৰু সাধাৰণ জ্ঞানে কয় যে নেহৰুৱে প্ৰথমে দেশখনক একত্ৰিত কৰক, কাশ্মীৰক ভাৰতৰ সৈতে অপৰিৱৰ্তনীয়ভাৱে ভাৰতৰ সৈতে সংযুক্ত কৰি পাকিস্তানৰ দুৱাৰ স্থায়ীভাৱে বন্ধ কৰক, আৰু তাৰ পিছত আব্দুল্লাক চৰকাৰৰ মুৰব্বী কৰি লওক যদিহে তেওঁ তেওঁৰ প্ৰতি ইমান আকৰ্ষিত হৈছে। এইটোৱেই প্ৰথম পন্থা হ’ব লাগিছিল। কিন্তু কিছু ব্যক্তিগত কাৰণত নেহৰুৱে আব্দুল্লাক প্ৰথম আৰু ভাৰতক দ্বিতীয় স্থানত ৰাখে।

ফলত যি হ’বলগীয়া আছিল সেয়া হৈ গ’ল। কাশ্মীৰে সময় পাইছে কাশ্মীৰ আক্ৰমণ কৰা, এটা পক্ষ হৈ ইয়াৰ এখ বিশাল অংশ দখল কৰে। ইয়াৰ পাছৰ কাশ্মীৰৰ কৰুণ পৰিঘটনাবোৰ এই মূল পাপৰ ফল।

পাকিস্তানী আগ্ৰাসন সম্পৰ্কে পূৰ্বৰ তথ্য

ডাঃ ড. কৰণ সিঙে তেওঁৰ প্ৰবন্ধটোত আঙুলিয়াই দিছে যে পাকিস্তানী আক্ৰমণ সন্দৰ্ভত পূৰ্বৰ বুদ্ধিমত্তাৰ অভাৱ আছিল। হয়তো, তেওঁ বুজাইছিল যে হৰি সিঙৰ কোনো চোৰাংচোৱা তথ্য নাছিল। কিন্তু নেহৰুৰ ক্ষেত্ৰতো সেয়া সঁচা নহয়। ১৯৪৭ চনৰ ২৫ নৱেম্বৰত সংসদত দিয়া ভাষণত নেহৰুৱে স্বীকাৰ কৰিছিল যে তেওঁ ইতিমধ্যে সচেতন আছিল। "ছেপ্টেম্বৰ মাহত আমি খবৰ পাইছিলো যে উত্তৰ-পশ্চিম সীমান্ত প্ৰদেশৰ উপজাতিসকলৰ লোকক কাশ্মীৰ সীমান্তলৈ পঠিওৱা হৈছে"। একে ভাষণতে নেহৰুৱে লগতে কয়, ‘এই সময়ত ৰাজ্য কৰ্তৃপক্ষই আমাক অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ আৰু গোলা-বাৰুদ যোগান ধৰিবলৈ কৈছিল। আমি স্বাভাৱিকতে তেনে কৰিবলৈ সন্মত হৈছিলো।’ কিন্তু আচলতে কথাবোৰ অধিক গুৰুতৰ ৰূপ নোলোৱালৈকে একোৱেই ডেলিভাৰী কৰা হোৱা নাছিল।

এই ভাষণৰ পূৰ্বেও ১৯৪৭ চনৰ ২ নৱেম্বৰত নেহৰুৱে কাশ্মীৰ সন্দৰ্ভত জাতিক সম্বোধন কৰিছিল। এই দীঘলীয়া ভাষণত নেহৰুৱে কৈছিল, ‘আমি কাশ্মীৰ ৰাজ্যক তেওঁলোকক অস্ত্ৰ যোগান ধৰিবলৈ কৈছিলো। আমি এই সন্দৰ্ভত কোনো জৰুৰী ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা নাই আৰু যদিও ৰাজ্য আৰু প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ে অনুমোদন দিছে, প্ৰকৃততে কোনো অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ প্ৰেৰণ কৰা হোৱা নাই।’

ইয়াৰ পৰা এইটোও স্পষ্ট হৈ পৰিছে যে নেহৰুৱে অঞ্চলটোৰ নিৰাপত্তাৰ ক্ষেত্ৰত নিৰ্দয় ভূমিকা পালন কৰিছিল - ইয়াক নিজৰ দাবী পূৰণৰ আহিলা হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিছিল। বিশেষকৈ কাশ্মীৰ অঞ্চল তথা দেশে এতিয়াও নেহৰুৰ এই খেলৰ মূল্য দি আছে।

অন্যান্য হস্তক্ষেপ

ভাৰতত যোগদানৰ কালক্ৰমত বহুতো অতিৰিক্ত হস্তক্ষেপ হৈছে যিয়ে মূলতঃ ভাৰতত যোগদান কৰিবলৈ আগ্ৰহী কোনোবা এজনক নেহৰুৰ বিভ্ৰান্ত কৰাৰ পুৰণি প্ৰতিষ্ঠিত তত্বক পুনৰগঠিত কৰে। নতুন তথ্য আৰু নথি-পত্ৰ, যাৰ কিছুমান শেহতীয়াকৈ ৰাজহুৱা ডমেইনলৈ আহিছে, বিতংভাৱে পৰীক্ষা কৰিলে যোগদান অনুষ্ঠানৰ পৰম্পৰাৰ ওপৰত এক নতুন দৃষ্টিভংগী উপস্থাপন কৰে। নেহৰুৰ লেখা আৰু ভাষণ, পৰিঘটনাবোৰৰ যিদৰে প্ৰকাশ পাইছে, আচলতে কি ঘটিছিল তাৰ যথেষ্ট প্ৰমাণ।

যোৱা সাত দশক ধৰি কংগ্ৰেছৰ এই পন্থাই আছিল - ৰাজবংশৰ গৌৰৱক প্ৰত্যাহ্বান জনোৱা আৰু এনে কোনো বিতৰ্ক বন্ধ কৰি দিয়া আৰু আমি নিশ্চিত যে পুনৰ একেই হ’ব। গৱেষণাৰ মাধ্যমেৰে গৱেষণাৰ উত্তৰ দিয়া নহ’ব। যিয়ে হওক, সময় আহিছে জাতি হিচাপে আমাৰ বাকীবোৰ ইতিহাসক মিছা কৰাৰ প্ৰচেষ্টাক প্ৰত্যাখ্যান কৰাৰ আৰু জম্মু, কাশ্মীৰ ৰু লাদাখ অঞ্চলৰ জনগণৰ ওচৰত থিয় হোৱাৰ। সেই অশান্ত মাহ আৰু বছৰবোৰত প্ৰকৃততে কি ঘটিছিল তাৰ সত্যতা জানিবলৈ ভাৰতৰ বাকী অংশৰ লগতে এই অঞ্চলৰ জনসাধাৰণৰ অধিকাৰ আছে।

Sources:

1. Prime Minister Nehru’s address in Lok Sabha. July 24, 1952

2. Jawaharlal Nehru’s Speeches. Vol. 1. September 1946 – May 1949

3. Selected Works of Jawaharlal Nehru. Series 2, Vol. 3. June 1947-August 1947

4. Source: Selected Works of Jawaharlal Nehru. Series 2, Vol. 4. August 1947-December 1947

5. MC Mahajan Book. Looking Back: The Autobiography of Mehr Chand Mahajan.

6. JN (SG), MSS, NMML, 1946 (The note by aide of Nehru recording his behavior post his detention by Hari Singh)

7. The Tribune newspaper published on 20th May 1947
Published by:Sanjay Kumar Das
First published:

শেহতীয়া বাতৰি