உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • Price Hike: নেমুৱে মূল্যবৃদ্ধিৰ সকলো ৰেকৰ্ড ভংগ কৰিছে ! আৰু দাম বাঢ়িব নেকি ? কিয় বাঢ়িছে ইমান দাম ?

    Price Hike: নেমুৱে মূল্যবৃদ্ধিৰ সকলো ৰেকৰ্ড ভংগ কৰিছে ! আৰু দাম বাঢ়িব নেকি ? কিয় বাঢ়িছে ইমান দাম ?

    নেমুৰ দাম হঠাতে প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৩০০ টকা অতিক্ৰম কৰাৰ পিছত সমগ্ৰ দেশতে হুলস্থূল হৈছে। বিলাহীৰ পৰা সেউজীয়া পাচলিলৈকে মূল্য বৃদ্ধি পাইছে, কিন্তু নেমুৰ দামে মানুহক চিন্তিত কৰিছে।

    নেমুৰ দাম হঠাতে প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৩০০ টকা অতিক্ৰম কৰাৰ পিছত সমগ্ৰ দেশতে হুলস্থূল হৈছে। বিলাহীৰ পৰা সেউজীয়া পাচলিলৈকে মূল্য বৃদ্ধি পাইছে, কিন্তু নেমুৰ দামে মানুহক চিন্তিত কৰিছে।

    নেমুৰ দাম হঠাতে প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৩০০ টকা অতিক্ৰম কৰাৰ পিছত সমগ্ৰ দেশতে হুলস্থূল হৈছে। বিলাহীৰ পৰা সেউজীয়া পাচলিলৈকে মূল্য বৃদ্ধি পাইছে, কিন্তু নেমুৰ দামে মানুহক চিন্তিত কৰিছে।

    • Share this:
    নেমুৰ দাম হঠাতে প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৩০০ টকা অতিক্ৰম কৰাৰ পিছত সমগ্ৰ দেশতে হুলস্থূল হৈছে। বিলাহীৰ পৰা সেউজীয়া পাচলিলৈকে মূল্য বৃদ্ধি পাইছে, কিন্তু নেমুৰ দামে মানুহক চিন্তিত কৰিছে। অৱশ্যে, সকলোৰে মনত এটা প্ৰশ্ন আছে যে নেমুৰ মূল্য হঠাতে কিয় বাঢ়িছে?

    দিল্লীৰ সৰ্ববৃহৎ ফল আৰু পাচলিবজাৰ, আজাদপুৰত, যোৱা কেইবা বছৰ ধৰি নেমুৰ ব্যৱসায় কৰি অহা আঢ়তিয়োই নিউজ18 ৰ সৈতে হোৱা বাৰ্তালাপত ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণবোৰ বৰ্ণনা কৰিছে। নেমুৰ পাইকাৰী বিক্ৰেতা বীৰেন্দ্ৰ জৈনে কৈছে যে পাইকাৰী বজাৰত ফল আৰু পাচলিৰ বাবে নিবিদা হয়। বাহিৰৰ পৰা অহা আন পাইকাৰী বিক্ৰেতাসকলে ইয়াৰ পৰা সামগ্ৰীবোৰ লৈ যায়। যদি আমি নেমুৰ মূল্য যোৱা বছৰৰ সৈতে তুলনা কৰোঁ, তেন্তে এই বছৰ নেমুৰ হাৰ প্ৰায় পাঁচগুণ বৃদ্ধি পাইছে। যোৱা বছৰ, আজাদপুৰত নেমু প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৩৫-৪০ টকাত বিক্ৰী কৰা হৈছিল।

    বীৰেন্দ্ৰ জৈনে কৈছে যে নেমুৰ মূল্য বৃদ্ধিৰ একমাত্ৰ কাৰণটো ওলাই আহিছে আৰু সেয়া হ'ল প্ৰতি বছৰে, মাৰ্চ আৰু এপ্ৰিল মাহত, নেমু কেৱল দেশৰ অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যৰ পৰা হে আহে। ইয়াৰ পৰা সমগ্ৰ দেশলৈ নেমু খেতি যোগান ধৰা হয়, কিন্তু যোৱা বছৰ অক্টোবৰ-নৱেম্বৰত, ২০২১ চনৰ অক্টোবৰ-নৱেম্বৰত, এই ৰাজ্যৰ প্ৰচণ্ড বানপানীত নেমু খেতি নষ্ট হৈছিল। এই একে মাহত, অন্ধ্ৰ প্ৰদেশত নেমু গছ ফুলিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু মাৰ্চ-এপ্ৰিলত নেমু ওপৰলৈ আহে, কিন্তু কোৱা হৈছে যে বানপানীৰ ফলত নেমুশস্যৰ এক ডাঙৰ ক্ষতি হৈছিল আৰু মাত্ৰ ১০-২০ শতাংশ গছ জীয়াই আছিল। ইয়াৰ ফলত, এই বছৰ অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ পৰা কম সামগ্ৰী আহিছে আৰু নেমুৰ মূল্য বৃদ্ধি পাইছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: