• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Mukesh Ambani’s speech | International Climate Summit 2021-RIL ৰ অধ্যক্ষ মুকেশ আম্বানীৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ব্যক্তব্য

Mukesh Ambani’s speech | International Climate Summit 2021-RIL ৰ অধ্যক্ষ মুকেশ আম্বানীৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ব্যক্তব্য

ৰিলায়েন্সে সেউজীয়া হাইড্ৰজেনৰ ব্যয় $1/কিগ্ৰালৈ হ্ৰাস কৰাৰ ওপৰত কাম কৰিব
পৰৱৰ্তী দশকত।

ৰিলায়েন্সে সেউজীয়া হাইড্ৰজেনৰ ব্যয় $1/কিগ্ৰালৈ হ্ৰাস কৰাৰ ওপৰত কাম কৰিব পৰৱৰ্তী দশকত।

ৰিলায়েন্সে সেউজীয়া হাইড্ৰজেনৰ ব্যয় $1/কিগ্ৰালৈ হ্ৰাস কৰাৰ ওপৰত কাম কৰিব পৰৱৰ্তী দশকত।

  • Share this:
ভাৰতে 'ভাৰতৰ হাইড্ৰজেন পৰিস্থিতিতন্ত্ৰক শক্তি প্ৰদান' কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দি দেশৰ পৰিষ্কাৰ শক্তিলৈ পৰিৱৰ্তনৰ উদ্দেশ্যৰে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সন্মিলনৰ আয়োজন কৰিছে।

এই সন্মিলনত অংশ লৈ ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ (আৰআইএল)ৰ অধ্যক্ষ আৰু পৰিচালন সঞ্চালক মুকেশ আম্বানীয়ে কয় যে ভাৰতত ইতিমধ্যে সেউজ বিপ্লৱ আৰম্ভ হৈছে যিয়ে দেশখনক শক্তিৰ ক্ষেত্ৰখনত ১০০ শতাংশ আত্মনিৰ্ভৰ কৰি তুলিব। তেওঁ ২০২১ চনৰ আন্তৰ্জাতিক জলবায়ু সন্মিলনত ভাষণ দি কেইবালানিও গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা কয়।

নীতি নিৰ্ধাৰক, নিয়ন্ত্ৰক, বিশেষজ্ঞ আৰু উদ্যোগ ক্ষেত্ৰৰ নেতৃবৃন্দই আজি অৰ্থাৎ 3 ছেপ্টেম্বৰ, 2021 তাৰিখে সন্মিলনত অংশগ্ৰহণ কৰিব। এই সন্মিলনখন পিএইচডি চেম্বাৰ অফ কমাৰ্চ এণ্ড ইণ্ডাষ্ট্ৰী (পিএইচডিচিচিআই)ৰ পৰিৱেশ সমিতিয়ে আয়োজন কৰে, যি হৈছে এক বেচৰকাৰী ঔদ্যোগিক উন্নয়ন সংস্থা।

কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী ভূপেন্দ্ৰ যাদৱ আৰু জীতেন্দ্ৰ সিং, নীতি আয়োগৰ সদস্য ড০ ভি কে সাৰস্বত আৰু নৰৱেৰ গ্ৰীণষ্টেট ইণ্ডিয়াৰ অধ্যক্ষ স্তুৰলে হাৰাল্ড পেডাৰছেনকে ধৰি বিশিষ্ট ব্যক্তিসকলও সন্মিলনৰ অংশ হ'ব।

আন্তৰ্জাতিক জলবায়ু সন্মিলন ২০২১ত মুকেশ আম্বানীয়ে কোৱা ১০ টা গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘোষণা:

–তেওঁ জামনগৰৰ ধীৰুভাই আম্বানী গ্ৰীণ এনাৰ্জি গিগা কমপ্লেক্সকে ধৰি সেউজ শক্তিৰ পদক্ষেপত অহা তিনি বছৰত ৭৫,০০০ কোটি টকা বিনিয়োগ কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দোহাৰে।



–5000 একৰ গিগা কমপ্লেক্সটো বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ সেউজ শক্তি প্ৰকল্পৰ ভিতৰত এটা অন্যতম প্ৰকল্প হ'ব য'ত চাৰিগিগা কাৰখানা আছে যাৰ দ্বাৰা সৌৰ একত্ৰিত ফটোভল্টেইক একক উৎপাদন কৰা হ'ব, শক্তি সঞ্চিত কৰিবলৈ উন্নত বেটাৰি, সেউজীয়া হাইড্ৰজেন উৎপাদনৰ বাবে বৈদ্যুতিক বিশ্লেষণ আৰু সেই হাইড্ৰজেনক সেউজ শক্তিলৈ ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ ইন্ধন কোষ প্ৰকল্প আদি থাকিব।

- সেউজীয়া হাইড্ৰজেনে ডিকাৰ্বনাইজেশ্বনত এক প্ৰাথমিক ভূমিকা পালন কৰিব।

- ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেড (আৰআইএল) 2035 চনৰ ভিতৰত নেট-জিৰো কাৰ্বন কোম্পানী হ'বলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।

- আৰ.আই.এল.-য়ে পৰৱৰ্তী দশকত সেউজীয়া হাইড্ৰজেনৰ ব্যয় $1/কিগ্ৰালৈ হ্ৰাস কৰাৰ ওপৰত কাম কৰিব

- আৰআইএল-এ ২০৩০ চনৰ ভিতৰত কমেও ১০০ গিগাৱাট নৱীকৰণযোগ্য ক্ষমতা আয়ত্ব কৰিব।

- ভাৰত হৈছে গ্ৰীণহাউচ গেছৰ বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ নিৰ্গমনকাৰী আৰু জীৱাশ্ম ইন্ধনৰ আমদানিৰ বাবে আমাৰ বছৰি 160 বিলিয়ন ডলাৰ ব্যয় হয়।

- প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে সেউজ শক্তিৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াটোৱে বিশ্বলৈ এক শক্তিশালী বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিছে। ভাৰতে বিশ্বলৈ নতুন শক্তিত আত্মনিৰ্ভৰ হ'বলৈ এটা বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিছে।

–ভাৰতে ১০০ গিগাৱাট নৱীকৰণযোগ্য শক্তিৰ সংস্থাপনৰ মাইলৰ খুঁটি ত উপনীত হৈছে।

- বিশ্বই গোলকীয় উষ্ণতাৰ ধ্বংসাত্মক প্ৰভাৱ প্ৰত্যক্ষ কৰি আছে আৰু একমাত্ৰ বিকল্প হৈছে সেউজীয়া যুগলৈ দ্ৰুত ৰূপান্তৰ। পৃথিৱীয়ে নিৰ্গমন সম্পূৰ্ণ হ্ৰাসৰ পৰ্যায়লৈ যাব লাগিব।
First published: