• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • কৃষিখণ্ডত লাগে নতুনত্ব! নতুন কৃষি আইনৰ সমৰ্থনত ৮ শতাধিক শিক্ষাবিদে কৰিলে স্বাক্ষৰ

কৃষিখণ্ডত লাগে নতুনত্ব! নতুন কৃষি আইনৰ সমৰ্থনত ৮ শতাধিক শিক্ষাবিদে কৰিলে স্বাক্ষৰ

নতুন কৃষি আইনক কেন্দ্ৰ কৰি দেশজুৰি অব্যাহত আছে তীব্ৰ প্ৰতিবাদ। একাংশ কৃষক সংগঠনে কৃষি আইন বাতিলৰ দাবীত অটল আছে।

নতুন কৃষি আইনক কেন্দ্ৰ কৰি দেশজুৰি অব্যাহত আছে তীব্ৰ প্ৰতিবাদ। একাংশ কৃষক সংগঠনে কৃষি আইন বাতিলৰ দাবীত অটল আছে।

নতুন কৃষি আইনক কেন্দ্ৰ কৰি দেশজুৰি অব্যাহত আছে তীব্ৰ প্ৰতিবাদ। একাংশ কৃষক সংগঠনে কৃষি আইন বাতিলৰ দাবীত অটল আছে।

  • Share this:
নতুন কৃষি আইনক কেন্দ্ৰ কৰি দেশজুৰি অব্যাহত আছে তীব্ৰ প্ৰতিবাদ। একাংশ কৃষক সংগঠনে কৃষি আইন বাতিলৰ দাবীত অটল আছে। কৃষি আইনৰ বিৰোধিতাৰ গইনা লৈ অবৰোধ কৰা হৈছে ৰাজপথ, ধ্বংস কৰা হৈছে ৰাজহুৱা সম্পত্তি।

ভাৰতবৰ্ষৰ অৰ্থনীতি প্ৰধানকৈ কৃষি খণ্ডৰ ওপৰতে নিৰ্ভৰশীল। আগতকৈ কৃষিখণ্ডক গতিশীল কৰাৰ উদ্দেশ্যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰণয়ন কৰিছে তিনিখনকৈ নতুন কৃষি আইন। এই আইনৰ জৰিয়তে কৃষকসকলক উত্‍পাদিত ফচল বিক্ৰীৰ ক্ষেত্ৰত অধিক স্বাতন্ত্ৰতা প্ৰদানৰ লগতে কৃষকসকলক আৰ্থিক ভাবে শক্তিশালী কৰি তুলিবলৈ চেষ্টা কৰা হৈছে।

কিন্তু অভিযোগ অনুসৰি একাংশ ৰাজনৈতিক, স্বাৰ্থলুভী দল সংগঠনৰে নিজৰ লাভৰ বাবে কৃষকসকলক ব্যৱহাৰ কৰি পৰিস্থিতি অধিক জটিল কৰি তুলবলৈ অহৰহ চেষ্টা কৰিছে। কিন্তু তেনেসময়তে এইবাৰ কৃষি আইনৰ সমৰ্থনত ওলাই আহিল বৃহত্‍ সংখ্যক শিক্ষাবিদ। নতুন কৃষি আইনৰ জৰিয়তে কৃষিখণ্ডলৈ নতুনত্ব আনিবলৈ চেষ্টা কৰা হৈছে বুলি মতপোষণ কৰি দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়,  তেজপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়,  বানাৰস হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয়, জৱাহৰলাল নেহৰু বিশ্ববিদ্যালয়, নেহুকে আদি কৰি দেশৰ বহু আগশাৰীৰ শিক্ষানুষ্ঠানৰ ৮০০ৰো অধিক শিক্ষাবিদে আইন খনৰ সপক্ষত স্বাক্ষৰ কৰিছে। লগতে দেশৰ স্বাৰ্থত আইনখন চৰকাৰে প্ৰণয়ন কৰাত আদৰণি জনাইছে।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: