মুখ্যপৃষ্ঠা »খবৰ »দেশ »Monkeypox in India: ভাৰতত মাংকিপক্সৰ ফলত প্ৰথম মৃত্যু, কেৰালাৰ ২২ বছৰীয়া যুৱকে হেৰুৱালে প্ৰাণ ...

Monkeypox in India: ভাৰতত মাংকিপক্সৰ ফলত প্ৰথম মৃত্যু, কেৰালাৰ ২২ বছৰীয়া যুৱকে হেৰুৱালে প্ৰাণ ...

সাংকেতিক ছবি

সাংকেতিক ছবি

কেৰালা চৰকাৰে সোমবাৰে নিশ্চিত কৰিছে যে ৩০ জুলাইত মৃত্যু হোৱা ২২ বছৰীয়া যুৱকজন মাংকিপক্সত সংক্ৰমিত হৈছিল। এনেদৰে দেশত মাংকিপক্সৰ ফলত এইটো প্ৰথম মৃত্যু।

  • Share this:
কেৰালা চৰকাৰে সোমবাৰে নিশ্চিত কৰিছে যে ৩০ জুলাইত মৃত্যু হোৱা ২২ বছৰীয়া যুৱকজন মাঙ্কিপক্সত সংক্ৰমিত হৈছিল। এনেদৰে দেশত মাঙ্কিপক্সৰ ফলত এইটো প্ৰথম মৃত্যু। ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী পিনাৰাই বিজয়নে সাংবাদিকক কৈছে যে পুনেৰ নেচনেল ইনষ্টিটিউট অৱ ভাইৰোলজী (এনআইভি)লৈ প্ৰেৰণ কৰা নমুনাই সংক্ৰমণটো বিচাৰি পাইছিল আৰু ই পশ্চিম আফ্ৰিকাৰ প্ৰকাৰ আছিল। বিজয়নে কৈছিল যে ২২ জুলাইত ৰাজ্যখনত উপস্থিত হোৱা লোকজন আগতে ১৯ জুলাইত সংযুক্ত আৰৱ আমিৰাত (ইউএই)ত মাঙ্কিপক্সত সংক্ৰমিত হোৱা দেখা গৈছিল।

ৰাজ্যৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী বীনা জৰ্জে এক বিজ্ঞপ্তিত কয়, "তেওঁৰ (সংশ্লিষ্ট ব্যক্তিজন) স্বাস্থ্যৰ অৱস্থাত অৱনতি হোৱাৰ পিছত তেওঁক ২৭ জুলাইত ত্ৰিচুৰৰ এখন ব্যক্তিগত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল, কিন্তু তেওঁৰ আত্মীয়সকলে ৩০ জুলাইত ইউএইৰ পৰা প্ৰাপ্ত তদন্ত প্ৰতিবেদনৰ বিষয়ে চিকিৎসালয় কৰ্তৃপক্ষক অৱগত কৰিছিল।" বন্ধুবৰ্গ, এজন সহকাৰী আৰু ফুটবল খেলুৱৈসহ ২০ জন লোক উচ্চ বিপদাশংকাৰ শ্ৰেণীত তেওঁৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিছে।

মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে এখন উচ্চ পৰ্যায়ৰ ৰাজ্যিক চিকিৎসা পৰিষদৰ দ্বাৰা এক বিতং তদন্ত কৰা হ'ব। জৰ্জে দেওবাৰে কৈছিল যে ৰোগীজন যুৱ আছিল আৰু আন কোনো ৰোগ বা স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা নাছিল আৰু স্বাস্থ্য বিভাগে তেওঁৰ মৃত্যুৰ কাৰণ অনুসন্ধান কৰি আছে।

মাঙ্কিপক্স কি?
মাঙ্কিপক্স হৈছে মানুহৰ স্মলপক্সৰ দৰে এক বিৰল ভাইৰেল সংক্ৰমণ। এইটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৯৫৮ চনত গৱেষণাৰ বাবে ৰখা বান্দৰত পোৱা গৈছিল। ১৯৭০ চনত মাঙ্কিপক্সৰ পৰা সংক্ৰমণৰ প্ৰথম ঘটনাটো প্ৰতিবেদিত হৈছিল। এই ৰোগ মুখ্যতঃ মধ্য আৰু পশ্চিম আফ্ৰিকাৰ ক্ৰান্তীয় বৰ্ষাৰণ্য অঞ্চলত হয় আৰু কেতিয়াবা আন অঞ্চলত উপনীত হয়।

শেহতীয়া বাতৰি