• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • নতুন দিল্লীত নিজ বাসগৃহতে বান্দৰে কামুৰিলে বিজেপি সাংসদক

নতুন দিল্লীত নিজ বাসগৃহতে বান্দৰে কামুৰিলে বিজেপি সাংসদক

 ল‘ব লগীয়া হ’ল anti rabies injection আৰু antidote!

 ল‘ব লগীয়া হ’ল anti rabies injection আৰু antidote!

 ল‘ব লগীয়া হ’ল anti rabies injection আৰু antidote!

  • Share this:
    বিজেপি নেতা তথা ৰাজ্য সভালৈ ৰাষ্ট্ৰপতিৰ দ্বাৰা মনোনীত সদস্য ৰাকেশ সিনহা (Sinha)ক নতুন দিল্লীস্থ বাসগৃহতে কামুৰিলে বান্দৰে । ২৮ আগষ্টত  ঘটা এই ঘটনা শেহতীয়াকৈ পোহৰলৈ আহিছে । লুটয়েন দিল্লীৰ শাহজাহান ৰোডস্থিত সিনহাৰ চৰকাৰী বাসগৃহত আছে বহু কেইজোপা আম আৰু জামু গছ আৰু এই গছ কেইডালেই আশ্ৰয়স্থলী হিচাপে পৰিণত হৈছে বান্দৰৰ । ২৮ আগষ্টত পুৱা সাংসদ জনে দুৱাৰ খুলি বাহিৰলৈ আহিবলৈ লওঁতেই এটা প্ৰকাণ্ড বান্দৰে ভৰিত কামুৰি পলাই পত্ৰং দিয়ে । পাছত সাংসদ গৰাকীক সমীপৰ ৰাম মনোহৰ লোহিয়া চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হয় আৰু বান্দৰে কামোৰাৰ চিকিৎসা প্ৰদান কৰে । বিগত সময়ত বান্দৰৰ আক্ৰমণত তেওঁৰ বাসগৃহত নিয়োজিত তিনি জন কৰ্মচাৰীয়ে চাকৰি ত্যাগ কৰিছে ।



    নতুন দিল্লীৰ লুটয়েন জ’নতে আছে কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী, সাংসদ আৰু অন্য VVIP ৰ চৰকাৰী বাসস্থান । প্ৰচুৰ গছ–গছনিৰে ভৰা এই অঞ্চল । সমান্তৰালকৈ অজস্ৰ বান্দৰ বিৰাজমান এই অঞ্চলটোত । পূৰ্বতে বান্দৰবোৰক ধৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল প্ৰশিক্ষণপ্ৰাপ্ত আন বান্দৰ । চৰকাৰে বান্দৰৰ এনে প্ৰয়োগ নিষিদ্ধ কৰাত প্ৰশিক্ষণ প্ৰাপ্ত মানুহেই ঠিকা ভিত্তিত বান্দৰৰ সাজ পৰিধান কৰি বান্দৰ ধৰে আৰু খেদে । এটা বান্দৰ ধৰাৰ বিনিময়ত তেওঁলোকে লাভ কৰে ১,২০০ টকা । New Delhi Municipal Corporationৰ তত্বাৱধানত চলা এই কামৰ যোগেদি ২০১৭ চনৰ জুলাই মাহৰ পৰা এতিয়ালৈকে ৮৯২টা বান্দৰ ধৰা হৈছে আৰু Asola Bhatti Wildlife Sanctuary লৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে ।
    First published: