• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Modi@8: শপতগ্ৰহণৰ পৰা ডেনমাৰ্ক ভ্ৰমণলৈকে! প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কিদৰে নিজৰ বৈদেশিক কূটনীতিৰে আগবঢ়াই নিছে ভাৰতবৰ্ষক?

Modi@8: শপতগ্ৰহণৰ পৰা ডেনমাৰ্ক ভ্ৰমণলৈকে! প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কিদৰে নিজৰ বৈদেশিক কূটনীতিৰে আগবঢ়াই নিছে ভাৰতবৰ্ষক?

আঠ বছৰৰ পিছত, প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ বৈদেশিক কূটনীতিৰ প্ৰচেষ্টাৰ মুখ্য বিষয় আৰু প্ৰথমবোৰৰ ওপৰত এক দৃষ্টিঃ

আঠ বছৰৰ পিছত, প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ বৈদেশিক কূটনীতিৰ প্ৰচেষ্টাৰ মুখ্য বিষয় আৰু প্ৰথমবোৰৰ ওপৰত এক দৃষ্টিঃ

আঠ বছৰৰ পিছত, প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ বৈদেশিক কূটনীতিৰ প্ৰচেষ্টাৰ মুখ্য বিষয় আৰু প্ৰথমবোৰৰ ওপৰত এক দৃষ্টিঃ

  • Share this:
সেয়া আছিল ২০১৪ৰ কথা। আনকি ২৬ মে'ত নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে শপত লোৱাৰ আগতেই তেওঁ দক্ষিণ এছিয়াৰ সকলো ৰাজ্যৰ চৰকাৰৰ মুৰব্বীসকলক তেওঁৰ শপত গ্ৰহণ অনুষ্ঠানলৈ আমন্ত্ৰণ জনাই বৈদেশিক সম্পৰ্কৰ দিশত এক পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰে।

শপত গ্ৰহণৰ পৰা শেহতীয়া টকিঅ' ভ্ৰমণলৈকে, সমগ্ৰ বিশ্বৰ দেশসমূহৰ সৈতে সম্পৰ্ক পুনৰ গঢ়ি তোলাটো প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ লক্ষ্য হৈ আছে। আৰু শক্তিশালী ভাষণৰ পৰা আৰম্ভ কৰি একাধিক সাক্ষাতে  বিশেষ চৰ্চা লাভ কৰি আহিছে।  বিশ্বৰ নেতাসকলে এতিয়া ভাৰতৰ প্ৰচেষ্টা আৰু সম্ভাৱনাক স্বীকাৰ কৰিছে।

আঠ বছৰৰ পিছত, প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ বৈদেশিক কূটনীতিৰ প্ৰচেষ্টাৰ মুখ্য বিষয় আৰু প্ৰথমবোৰৰ ওপৰত এক দৃষ্টিঃ

২০১৪ৰ শপত গ্ৰহণঃ
২০১৪ চনলৈকে, নতুন দিল্লীত কৰ্মৰত বিদেশী দূতসকলে অনুষ্ঠানটোত উপস্থিত আছিল, কিন্তু বিশ্বৰ নেতাসকলক কেতিয়াও নিমন্ত্ৰণ কৰা হোৱা নাছিল।

প্ৰথমতে ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ শপত গ্ৰহণ অনুষ্ঠানত আফগানিস্তান, বাংলাদেশ, ভূটান, মালদ্বীপ, নেপাল, পাকিস্তান আৰু শ্ৰীলংকাৰ ৰাষ্ট্ৰপ্ৰধানসকলক আমন্ত্ৰণ জনোৱা হয়। ...

আনকি পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৱাজ শ্বৰীফো অনুষ্ঠানটোত উপস্থিত আছিল।

২০১৫ চনত মংগোলীয়া ভ্ৰমণঃ

কোনো ভাৰতীয় প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ২০১৫ চনলৈকে ৰাছিয়া আৰু চীনৰ মাজৰ মংগোলীয়া ভ্ৰমণ কৰা নাছিল।

"আমাৰ এক সম্পৰ্ক যাক বাণিজ্যৰ পৰিমাণত জোখা নহয় বা আনৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিযোগিতাৰ দ্বাৰা চালিত নহয়। এইটো অপৰিসীম ইতিবাচক শক্তিৰ সম্পৰ্ক যি আমাৰ আধ্যাত্মিক সম্পৰ্ক আৰু অংশীদাৰী আদৰ্শৰ পৰা আহে," প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয়।

তেওঁ মংগোলীয় সংসদক সম্বোধন কৰিছিল আৰু দেশখনৰ সৈতে এক কৌশলগত অংশীদাৰীত্ব আৰম্ভ কৰিছিল।

২০১৫ৰ ইউ.এ.ই. ভ্ৰমণঃ

আগষ্ট ২০১৫-ত, মোদীয়ে সংযুক্ত আৰৱ আমিৰাত ভ্ৰমণ কৰে। তিনি দশকত এজন ভাৰতীয় প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ দ্বাৰা উপসাগৰীয় আৰৱ দেশলৈ এইটো প্ৰথম ভ্ৰমণ আৰু মোদীৰ প্ৰথম ইছলামিক দেশ ভ্ৰমণ আছিল।

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ডুবাই ক্ৰিকেট ষ্টেডিয়ামত হাজাৰ হাজাৰ লোকক সম্বোধন কৰে, যিহেতু তেওঁ বাণিজ্য, বিনিয়োগ আৰু নিৰাপত্তা সম্পৰ্কে নেতাসকলৰ সৈতে আলোচনা কৰে।

২০১৫: ব্ৰিটিছ সংসদ
২০১৫ চনত, মোদী ব্ৰিটিছ সংসদত ভাষণ দিয়া প্ৰথম ভাৰতীয় নেতা আছিল।

২০১৭ চনৰ ইজৰাইল ভ্ৰমণ
৪ জুলাই, ২০১৭ তাৰিখে, মোদী ইজৰাইল ভ্ৰমণ কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে পৰিগণিত হয়।

সন্ত্ৰাসবাদ বিৰোধী আৰু অস্ত্ৰ ক্ৰয়ৰ ক্ষেত্ৰত একেলগে কাম কৰা দুয়োখন ৰাষ্ট্ৰৰ মাজৰ সম্পৰ্কত এই ভ্ৰমণ গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল, কিন্তু ইয়াৰ উষ্ণ সম্পৰ্ক নাছিল।

এবছৰপিছত তেওঁ নেতানিয়াহুক ভাৰতত আতিথ্য দিছিল।

২০১৮ৰ ৰামাল্লা ভ্ৰমণ
ফেব্ৰুৱাৰী ২০১৮ত, মোদীয়ে পেলেষ্টাইনলৈ চৰকাৰী ভ্ৰমণ কৰা প্ৰথমজন ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে পৰিগণিত হয়। তেওঁ ৰামাল্লাত ফিলিস্তিনি কৰ্তৃপক্ষৰ ৰাষ্ট্ৰপতিৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ত অৱতৰণ কৰিছিল।

২০১৮ ৰৱাণ্ডা ভ্ৰমণ
২০১৮ চনৰ জুলাই মাহত মোদীয়ে আফ্ৰিকাৰ দ্ৰুততম বিকাশশীল অৰ্থনীতিৰ অন্যতম ৰৱাণ্ডালৈ দুদিনীয়া ভ্ৰমণ কৰে। তেওঁ ৰাষ্ট্ৰপতি পল কাগামে, ব্যৱসায়িক নেতা আৰু ভাৰতীয় সম্প্ৰদায়ৰ সৈতে বৈঠক তৈয়াৰ কৰে।

ভাৰতে এটা প্ৰতিৰক্ষা সহযোগিতা চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছিল আৰু ঘোষণা কৰিছিল যে ই ৰৱাণ্ডাত এটা অভিযান আৰম্ভ কৰিব।

২০২১চনৰ ইউএনএছচি মিট
২০২১ চনৰ ৯ আগষ্টত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ নতুন দিল্লীৰ সভাপতিত্বৰ সময়ত মোদীয়ে এখন বৈঠকত সভাপতিত্ব কৰিছিল।

তেওঁ 'সামুদ্ৰিক সুৰক্ষা বৃদ্ধি – আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সহযোগিতাৰ বাবে এটা গোচৰ' নামৰ এক ডিবেটত সভাপতিত্ব কৰে।

২০২২ ডেনমাৰ্ক ভ্ৰমণঃ
ইউক্ৰেইন সংকট আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ডেনমাৰ্ক ভ্ৰমণ কৰে, যিটো দুটা দশকৰ ভিতৰত যিকোনো ভাৰতীয় প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ দ্বাৰা প্ৰথম।

প্ৰধানমন্ত্ৰী অটল বিহাৰী বাজপেয়ীৰ ২০০২ চনৰ কোপেনহেগেন ভ্ৰমণৰ পিছত ভাৰত আৰু ডেনমাৰ্কৰ মাজৰ সম্পৰ্ক বিদ্বেষপূৰ্ণ হৈ পৰিছিল যেতিয়া তেতিয়াৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী এণ্ডাৰ্ছ ফগ ৰাচমুছেনে পাকিস্তান আৰু কাশ্মীৰৰ সৈতে কেনেদৰে মোকাবিলা কৰিব লাগে সেই বিষয়ে ভাৰতক পৰামৰ্শ দিছিল।

২০০৯ চনত, যেতিয়া মনমোহন সিঙে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বৈঠকৰ বাবে কোপেনহেগেনলৈ গৈছিল, তেতিয়া তেওঁ কোনো দ্বিপাক্ষিক আলোচনা কৰা নাছিল।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: