• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Modi@8: Scale আৰু Sustainability হৈছে ভাৰতৰ সফল আন্তঃগাঁথনি নিৰ্মাণৰ বাবে মোদীৰ মন্ত্ৰ

Modi@8: Scale আৰু Sustainability হৈছে ভাৰতৰ সফল আন্তঃগাঁথনি নিৰ্মাণৰ বাবে মোদীৰ মন্ত্ৰ

২০১৪ চনত, মোদীয়ে গুজৰাট মডেল দিল্লীলৈ আনিছিল আৰু ইয়াক বহুগুণে প্ৰসাৰিত কৰিছিল

২০১৪ চনত, মোদীয়ে গুজৰাট মডেল দিল্লীলৈ আনিছিল আৰু ইয়াক বহুগুণে প্ৰসাৰিত কৰিছিল

২০১৪ চনত, মোদীয়ে গুজৰাট মডেল দিল্লীলৈ আনিছিল আৰু ইয়াক বহুগুণে প্ৰসাৰিত কৰিছিল

  • Share this:
মে ২৫,২০২২। পুৱা ৫ বজা। নৰেন্দ্ৰ দামোদৰ দাস মোদীয়ে পালম এয়াৰফৰ্চ ষ্টেচনত অৱতৰণ কৰে। বিমানত দুৰাতি আৰু এটা নিশা টকিঅ'ত, ৪১ ঘণ্টাত ২৪ খন মিটিঙত অংশ লয়। তাৰ পিছতো প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাম কৰাৰ টাইমিং- প্ৰথম কেবিনেট বৈঠক, আন্তঃগাঁথনি প্ৰকল্পৰ পৰৱৰ্তী পৰ্যালোচনা, উৰিষ্যাত এক পথ দুৰ্ঘটনাত মৃত্যু হোৱা ছয়জন পৰ্যটকৰ পৰিয়াললৈ সমবেদনা জ্ঞাপন কৰাৰ মাজতে, আৰু 'মই কাইলৈ হায়দৰাবাদ আৰু চেন্নাইত থাকিম' শীৰ্ষক এটা টুইটৰ জৰিয়তে দিনটোৰ সমাপ্তি ঘটায়।

এই সপ্তাহত নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে আঠ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰে। আধুনিক, শীৰ্ষ মানদণ্ডৰ, ভৱিষ্যতবাদী আৰু বহনক্ষম আন্তঃগাঁথনি গঢ়ি তোলাৰ লক্ষ্যৰে নৱম বৰ্ষত ভৰি দিয়ে তেওঁৰ চৰকাৰখনে। গুজৰাটত, মই মোদীৰ ইনফ্ৰা ভিজনৰ ওপৰত প্ৰাইমাৰ পাইছিলো। ২০১৪ চনত, মোদীয়ে গুজৰাট মডেল দিল্লীলৈ আনিছিল আৰু ইয়াক বহুগুণে প্ৰসাৰিত কৰিছিল

এই আৰ্টিকলটোৰে যোৱা আঠ বছৰত আন্তঃগাঁথনি খণ্ডত মোদী চৰকাৰৰ প্ৰদৰ্শন মূল্যায়ন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে। তিনিটা ভাগত ভাগ কৰা হৈছে সকলো বিষয়।

MODI AND I

যোৱা ৬৪ বছৰত, মই নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ সৈতে ছাঁটোৰ দৰে আছো। ২০০০ দশকৰ আৰম্ভণিতে মোদীয়ে কোৱা শুনিছো: 'গুজৰাটৰ ভিতৰত নতুন গুজৰাট – ছিংগাপুৰৰ আকাৰৰ চাৰিগুণ নতুন ছিংগাপুৰ'।

আগদিনা ৰাতি গান্ধীনগৰৰ কেম্বে ৰিজৰ্টত নৈশ ভোজনৰ সময়ত মই এই শব্দবোৰ কাগজৰ নেপকিন এখনত লিখিছিলোঁ আৰু পিছদিনা ৰাতিপুৱা গুজৰাট আন্তঃগাঁথনি উন্নয়ন ব'ৰ্ডৰ চিইঅ'ৰ ওচৰলৈ চোৰাংকৈ আনিছিলো, যিয়ে হয় সেইবোৰ মোদী বা মোদীক দিছিল আৰু মই একেটা সপোন দেখি আছিলো। মই তেতিয়া ধোলেৰা-এছআইআৰৰ প্ৰাক-সম্ভাৱ্যতা অধ্যয়নৰ বাবে প্ৰকল্প সঞ্চালক আৰু দলৰ নেতা আছিলো।

MODI AND NILEKANI

মোডী আৰু নন্দন নিলেকানি হৈছে একমাত্ৰ দুজন ভাৰতীয় যিয়ে ‘reimagine India’ৰ কথা চিন্তা কৰিছে।

২০১৪ চনত, যেতিয়া নন্দন নিলেকানীয়ে লোকসভাত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ যুঁজ দি আছিল, মোদী বেংগালুৰুত উপস্থিত হৈছিল। নন্দন নিলেকানীয়ে বেংগালুৰু দক্ষিণৰ পৰা লোকসভা নিৰ্বাচনত বিজেপিৰ অনন্ত কুমাৰৰ হাতত ২.৩ লাখ ভোটত পৰাজিত হৈছিল।

কিন্তু নিলেকানীয়ে ভাৰতক পুনৰ কল্পনা কৰাৰ চিন্তা বাদ দিয়া নাছিল। পৰাজয়ৰ পিছত, নিলেকানীয়ে চৰকাৰী বাংলো খালী কৰে, কিন্তু নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ সৈতে এক সৌজন্য মূলক বৈঠক লাভ কৰে – আন কথাত, মোদীক আধাৰৰ পৰিৱৰ্তনশীল শক্তি ব্যাখ্যা কৰাৰ এক সুযোগ।

MODI AND MODI

আঠ বছৰৰ বাবে গুজৰাটত, I learnt how to make ‘tomorrow’s infrastructure happen today’. মই দুটা কৰিডৰ উন্নয়ন অধ্যয়ন (পালানপুৰ-মেহছানা-বদোদৰা আৰু সুৰেন্দ্ৰনগৰ-ৰাজকোট-মৰবি-কান্দলা কৰিডৰ), ৰে'ল প্ৰকল্প (বাহৰুচ দাহেজ আৰু অংকালেশ্বৰ-ঝাকাদিয়া), আহমেদাবাদ-গান্ধীনগৰ মেট্ৰ' ৰে'ল, ধোলেৰা-এছআইআৰ প্ৰাক-সম্ভাৱ্যতাৰ বাবে বিত্তীয় ৰণনীতি, অন্যান্যবোৰৰ ভিতৰত পৰিচালনা কৰি আছিলো।

এতিয়া মই আঠটা হিট আৰু আঠটা প্ৰত্যাহ্বানৰ জৰিয়তে মোদীৰ আঠ বছৰীয়া আন্তঃগাঁথনিৰ স্কোৰকাৰ্ডলৈ যাওঁ।

স্বচ্ছ ভাৰত
২অক্টোবৰ, ২০১৪ তাৰিখে মোদীয়ে মহাত্মাৰ ১৪৫ তম জন্ম জয়ন্তীত সাৰ্বজনীন অনাময় ব্যৱস্থা লাভ কৰাৰ বাবে এক উচ্চাভিলাষী স্বচ্ছ ভাৰত অভিযান আৰম্ভ কৰে।

পাঁচ বছৰৰ পিছত, ২ অক্টোবৰ, ২০১৯ তাৰিখে, সকলো গাওঁ, গ্ৰাম পঞ্চায়ত, জিলা, ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলই নিজকে 'মুকলিশৌচ মুক্ত' বুলি ঘোষণা কৰে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ১০০ নিযুত ঘৰত শৌচালয় নিৰ্মাণ কৰে।

গাটি শক্তি
২০২১ চনৰ ১৫ আগষ্টত লালকিল্লাৰ পৰা ৮৮ মিনিট দীঘলীয়া ভাষণত ঘোষণা কৰা 'গীতি শক্তি' হৈছে আন্তঃগাঁথনিৰ ক্ষেত্ৰত মোদীৰ আটাইতকৈ সাহসী সামগ্ৰিক আৰু একত্ৰিত দৃষ্টিভংগী।

'Akhileshwar Sahay is a noted urban transport infrastructure expert and President, advisory services at BARSYL, a consulting firm. The views expressed in this article are those of the author and do not represent the stand of this publication or t'he company he works with.'
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: