உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • Modi@8: প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ যাদু অক্ষত আছে আৰু গান্ধী নেতৃত্বাধীন কংগ্ৰেছৰ ওচৰত থকা যেন লাগিছে কৌশলৰ এখন খালী মোনা

    Modi@8: প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ যাদু অক্ষত আছে আৰু গান্ধী নেতৃত্বাধীন কংগ্ৰেছৰ ওচৰত থকা যেন লাগিছে কৌশলৰ এখন খালী মোনা

    উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰাম মন্দিৰৰ ৰায়টো মোদী চৰকাৰৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল, এতিয়া অযোধ্যাত এটা মন্দিৰ দ্ৰুতগতিত আহি আছে, যিটোৱে ২০২২ চনত উত্তৰ প্ৰদেশৰ বিজয়ত ভূমিকা পালন কৰিছিল বুলি কোৱা হয়।

    উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰাম মন্দিৰৰ ৰায়টো মোদী চৰকাৰৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল, এতিয়া অযোধ্যাত এটা মন্দিৰ দ্ৰুতগতিত আহি আছে, যিটোৱে ২০২২ চনত উত্তৰ প্ৰদেশৰ বিজয়ত ভূমিকা পালন কৰিছিল বুলি কোৱা হয়।

    উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰাম মন্দিৰৰ ৰায়টো মোদী চৰকাৰৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল, এতিয়া অযোধ্যাত এটা মন্দিৰ দ্ৰুতগতিত আহি আছে, যিটোৱে ২০২২ চনত উত্তৰ প্ৰদেশৰ বিজয়ত ভূমিকা পালন কৰিছিল বুলি কোৱা হয়।

    • Share this:
    AMAN SHARMA

    মানুহৰ মনোভাব সলনি কৰিবলৈ আঠ বছৰ ক্ষমতাত থকাটো এটা দীঘলীয়া সময়। মনমোহন সিঙে এইটো উপলব্ধি কৰিছিল যেতিয়া ২০১২ চনৰ আশে পাশে নিৰন্তৰ দুৰ্নীতিয়ে তেওঁৰ চৰকাৰক আক্ৰমণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু যোৱা আঠ বছৰত ইউনাইটেড প্ৰগ্ৰেছিভ এলায়েন্সৰ (ইউপিএ) দ্বৈত বিজয় এক সুদূৰপৰাহত স্মৃতিৰ ৰূপ পাইছিল।

    অৱশ্যে, ৰাজনীতিবিদ নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে এনেধৰণৰ বাধা পৰিহাৰ কৰা দেখা গৈছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে আঠ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত  তেওঁ ২০২৪ চনৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে দৃঢ় স্থিতিত আছে, কিয়নো উত্তৰ প্ৰদেশ বা বিহাৰৰ দৰে ৰাজ্যসমূহৰ বিজয়ে সাব্যস্ত কৰিছে যে জনসাধাৰণৰ মন তেওঁৰ দলৰ সপক্ষে আছে।

    মুদ্ৰাস্ফীতিৰ সমস্যা, কোভিড মহামাৰী, চীনৰ সৈতে প্ৰকৃত নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখাত অব্যাহত থকা স্থিতি আৰু ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন যুদ্ধৰ পিছত পৰিৱৰ্তিত ভূ-ৰাজনৈতিক পৰিস্থিতিৰ দৰে প্ৰত্যাহ্বানবোৰৰ মাজত এই জনমত গঢ়ি উঠা দেখা গৈছে যে কেৱল মোদীৰ দৰে শক্তিশালী নেতাইহে এনে সমস্যাবোৰ নিপুণতাৰে নিয়ন্ত্ৰণ বা সমাধান কৰিব পাৰে। ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীয়ে (BJP) এইটো প্ৰমাণ কৰিবলৈ কৌশলগতভাৱে এনে এক নেতৃত্বৰ শাৰীত ৰাহুল গান্ধীৰ (Rahul Gandhi) দৰে নেতত্বৰ কাল্পনিক উপস্থাপন কৰাইছে।

    জ্যেষ্ঠ বিজেপি নেতাসকলৰ সৈতে কথা পাতিলে তেওঁলোকে সন্মত হয় যে গান্ধী নেতৃত্বাধীন কংগ্ৰেছৰ ৰাজনৈতিক খেলখন এতিয়া এনে যে শাসকীয় দলে জয়ৰ নিয়ম এতিয়া শুই থাকোঁতেও বুজি পায়। কংগ্ৰেছ নেতা হিচাপে ছোনিয়া গান্ধীয়ে ২০০৪ চনত অটল বিহাৰী বাজপেয়ীৰ দৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীক অৱসৰ দিছিল আৰু ২০০৯ চনত এল কে আদৱানিৰ উচ্চাকাংক্ষাক পৰাস্ত কৰিছিল, কিন্তু তেওঁ বা তেওঁৰ সন্তানে মোদীক (Narendra Modi) প্ৰতিৰোধ কৰাত ব্যৰ্থ হৈছিল।

    মোদীৰ নেতৃত্বত বিজেপিয়ে বিশ্বাস কৰে যে ইয়াৰ কাৰণ হৈছে ২০১৪ চনৰ পৰা দেশৰ ৰাজনীতিৰ পৰিৱৰ্তন আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ ৰাজনীতিত ৰাজবংশী সংস্কৃতিক প্ৰত্যাখ্যান কৰা। ৰাষ্ট্ৰবাদৰ উত্থান, জাতিভিত্তিক ৰাজনীতিৰ প্ৰত্যাহ্বানমূলক বিষয়ত ভোটাৰসকলক  হিন্দুত্ববাদী ভেটিলৈ আকৰ্ষণ কৰা আৰু মোদীৰ নতুন "হিতাধিকাৰী সমষ্টি" হিচাপে দৰিদ্ৰ গ্ৰাম্য ভোটাৰসকলক লালন-পালন কৰা আদিয়েই বিজয়ৰ সূত্ৰ।

    বিৰোধী দলৰ কেৱল শক্তিশালী মুখৰ অভাৱে নহয়, গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে  ইয়াত ভাল বৰ্ণনাৰো অভাৱ আছে। নিৰ্বাচনত পৰাজিত হোৱা গান্ধী নেতৃত্বাধীন কংগ্ৰেছত স্থান লোৱাৰ বাবে কেইবাজনো আঞ্চলিক নেতাৰ উচ্চাকাংক্ষাৰ মাজতে ২০১৪ চনৰ পৰা এটা বৃহত্তৰ বিৰোধী দল গঠনৰ প্ৰচেষ্টা বিফল হৈছে। তেওঁলোকৰ বাবে ৰাহুল গান্ধীকে প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে মোদীৰ চকীত বহুওৱাৰ পণ লৈ আছে।

    মোডী কেনেকৈ জিকিলে

    ২০১৪ আৰু ২০১৯ৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনত নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ বিজয়ৰ দুটা স্পষ্ট কাৰণ আছে। ২০১৪ চনত ইউপিএ শাসনৰ ১০ বছৰৰ বিৰুদ্ধে এক ঢৌ আছিল, দুৰ্নীতি-কেলেংকাৰি আৰু লোকপালৰ ওপৰত আন্নাৰ আন্দোলনে কংগ্ৰেছ নেতৃত্বাধীন মিত্ৰজোঁটৰ প্ৰতি জনতাৰ চকু আঁতৰাই আনিছিল আৰু মোদীৰ ৰাষ্ট্ৰীয়তাবাদী ব্যক্তিত্ব আৰু তেওঁৰ ৰাজসিক প্ৰচাৰে জনসাধাৰণৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিছিল। ৰাষ্ট্ৰীয়তাবাদী নীতি আৰু ৰাজবংশ বিৰোধী ৰাজনীতিয়ে ৰাইজৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিছিল। হিন্দুত্ববাদী ধ্যান-ধাৰণা আৰু উন্নয়নৰ প্ৰতিশ্ৰুতিয়ে ২৮২খন আসনত বিজেপিক জয়ী কৰাইছিল তথা উত্তৰ প্ৰদেশৰ ৮০খন আসনৰ ভিতৰত ৭৩খন আসন লাভ কৰিছিল।

    ২০১৯ৰ বিজয় আৰু ডাঙৰ আছিল আৰু কোনো কাৰণ নোহোৱাকৈ নহয়। পাঁচ বছৰীয়া শাসনত থকা সময়ছোৱাত মোদীয়ে এক নতুন শ্ৰেণীৰ ভোটাৰ সৃষ্টি কৰিছিল, মুখ্যতঃ গাঁৱৰ দৰিদ্ৰ লোকসকলক লৈ "হিতাধিকাৰী শ্ৰেণী" (beneficiary class) সৃষ্টি কৰা হৈছিল, যিসকলে গেছ চিলিণ্ডাৰ, শৌচালয়ৰ ৰূপত চৰকাৰৰ পৰা কিছু লাভ লাভ কৰিছিল। দৰাচলতে মোদীৰ মুখ্য সমৰ্থক আছিল মহিলা। ২০১৯ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নৰেন্দ্ৰ মোদীক ভোট দিবলৈ এই শ্ৰেণীটোৱে কিছু পৰম্পৰাগত কাৰণ বিচাৰি পাইছিল।

    নিৰ্বাচনৰ মাত্ৰ দুমাহ আগতে পুলৱামা আক্ৰমণৰ পিছত ২০১৯ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰীত পাকিস্তানত হোৱা বালাকোট আক্ৰমণৰ সৈতে ৰাষ্ট্ৰীয়তাবাদী উৎসাহ শীৰ্ষত উপনীত হোৱাৰ পিছত এটা ডাঙৰ বিজয়ৰ সমৰ্থন বৃদ্ধি পাইছিল। ৰাহুল গান্ধীৰ ইছ্যু ৰাফেল "কেলেংকাৰি" তল পৰিছিল আৰু বিৰোধীৰ কোনো নতুন ইছ্যু নাছিল। বিজেপিয়ে ভাৰত আৰু বিদেশৰ ৰাজনৈতিক বিশ্লেষণ খণ্ডন কৰি ৩০৩খন আসন লাভ কৰি জয়লাভ কৰে।

    মিশ্ৰিত তিনি বছৰৰ মোদী 2.0

    মোদীৰ দ্বিতীয় কাৰ্যকাল জম্মু আৰু কাশ্মীৰত অনুচ্ছেদ ২৭০ বাতিল কৰা আৰু ৰাজ্যখনক দুটা ইউনিয়নত বিভক্ত কৰাৰ দৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপৰ সৈতে আৰম্ভ হৈছিল। অহা মাহত জম্মু আৰু কাশ্মীৰত শান্তিপূৰ্ণ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত কৰাটো কেন্দ্ৰৰ বাবে এটা ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান। উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰাম মন্দিৰৰ ৰায়টো মোদী চৰকাৰৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল, এতিয়া অযোধ্যাত এটা মন্দিৰ দ্ৰুতগতিত আহি আছে, যিটোৱে ২০২২ চনত উত্তৰ প্ৰদেশৰ বিজয়ত ভূমিকা পালন কৰিছিল বুলি কোৱা হয়।

    অৱশ্যে, কৃষিৰ উন্নতিৰ বাবে অন্যান্য ডাঙৰ পদক্ষেপ যেনে তিনিখন কৃষি আইন অনা আৰু নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন (চিএএ) কাৰ্যকৰী কৰাৰ আশা পূৰণ কৰা নাছিল। মোদী চৰকাৰে তিনিখন কৃষি আইন মুখ্যতঃ দিল্লীৰ সীমান্তৱৰ্তী পঞ্জাৱ আৰু হাৰিয়ানাৰ কৃষকসকলৰ প্ৰতিবাদৰ বাবে বাতিল কৰিব লগা হৈছিল। শ্বাহিন বাগ আন্দোলনে বিশ্বব্যাপী দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰাৰ পিছত সংসদত CAA কাৰ্যকৰী কৰা হোৱা নাই।

    মোদী নেতৃত্বাধীন ভাৰতৰ দ্বাৰা কোভিড মহামাৰীৰ মোকাবিলা, দুটা থলুৱা ভেকচিনৰ আগতীয়া উৎপাদন আৰু অহা মাহৰ ভিতৰত দেশত মুঠ টিকাকৰণৰ সংখ্যা প্ৰায় ২০০ কোটিত উপনীত হোৱাটো অৱশ্যে ভাৰতৰ দ্বাৰা বিশ্বৰ মঞ্চত ভালদৰে উল্লেখ কৰা সাফল্য। বিজেপিয়ে এই বাৰ্তা বিয়পাই দিয়াত সফল যে যে মোদীৰ "নিৰ্ণায়ক নেতৃত্ব"ৰ অধীনতহে দেশখন সংকট আৰু অৰ্থনৈতিক সমস্যাৰ পৰা ৰক্ষা পৰিছিল।

    প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ সমষ্টি বাৰাণসীত জ্ঞানভাপীৰ দৰে আইনী যুঁজত হিন্দুত্ববাদী কণ্ঠস্বৰে ২০২৪ চনৰ আগতে মোদীৰ ৰাজনৈতিক সম্ভাৱনা কঢ়িয়াই আনিব বুলি আশা কৰা হৈছে। এনে ঘটনাৰ প্ৰতি আগশাৰীৰ দেশসমূহৰ পৰা চৰকাৰী কূটনৈতিক সঁহাৰিৰ অভাৱে দেখুৱায় যে মোদীৰ অধীনত ভাৰত এতিয়া এখন শক্তিশালী দেশ।
    Published by:Gautam Barman
    First published: