உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • Modi@8: প্ৰতিগৰাকী নাগৰিকৰ বাবে সাৰ্বজনীন আৰু সুলভ স্বাস্থ্যসেৱা আগবঢ়োৱাৰ পথত ভাৰতবৰ্ষ

    Modi@8: প্ৰতিগৰাকী নাগৰিকৰ বাবে সাৰ্বজনীন আৰু সুলভ স্বাস্থ্যসেৱা আগবঢ়োৱাৰ পথত ভাৰতবৰ্ষ

    বিশ্বব্যাপী স্বাস্থ্য সংকটৰ সময়ত বা অন্য সংকট দূৰীকৰণৰ সময়তে এখন চৰকাৰৰ মান নিৰূপণ কৰিব পাৰি। কোভিড-19 মহামাৰীয়ে আমাৰ স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰণালীৰ প্ৰতি ভাবুকিৰ সৃষ্টি কৰিছিল।

    বিশ্বব্যাপী স্বাস্থ্য সংকটৰ সময়ত বা অন্য সংকট দূৰীকৰণৰ সময়তে এখন চৰকাৰৰ মান নিৰূপণ কৰিব পাৰি। কোভিড-19 মহামাৰীয়ে আমাৰ স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰণালীৰ প্ৰতি ভাবুকিৰ সৃষ্টি কৰিছিল।

    বিশ্বব্যাপী স্বাস্থ্য সংকটৰ সময়ত বা অন্য সংকট দূৰীকৰণৰ সময়তে এখন চৰকাৰৰ মান নিৰূপণ কৰিব পাৰি। কোভিড-19 মহামাৰীয়ে আমাৰ স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰণালীৰ প্ৰতি ভাবুকিৰ সৃষ্টি কৰিছিল।

    • Share this:
    বিশ্বব্যাপী স্বাস্থ্য সংকটৰ সময়ত বা অন্য সংকট দূৰীকৰণৰ সময়তে এখন চৰকাৰৰ মান নিৰূপণ কৰিব পাৰি। কোভিড-19 মহামাৰীয়ে আমাৰ স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰণালীৰ প্ৰতি ভাবুকিৰ সৃষ্টি কৰিছিল। আৰু এনে জটিল সময়ত বিভিন্ন প্ৰত্যাহ্বান নেওচি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে যিদৰে সন্মুখৰ পৰা নেতৃত্ব দিলে সেয়া বিৰল। অনে সময়ত প্ৰতিজন নাগৰিকৰ বাবে সাৰ্বজনীন, কাৰ্যকৰী, বহনক্ষম আৰু সুলভ স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰাপ্ত কৰাৰ পথত আগবাঢ়িছে ভাৰতবৰ্ষ।

    যোৱা আঠবছৰৰ ভিতৰতঃ

    কোভিড মহামাৰীয়ে দেশজুৰি ত্ৰাসৰ সৃষ্টি কৰিছিল। কিন্তু চৰকাৰৰ দ্ৰুত পদক্ষেপৰ বাবে, আমি সোনকালেই পুনৰুদ্ধাৰ কৰিছো। যাৰ ভিতৰত আছে মাস্কিং, দূৰত্ব আৰু হাত ধোৱাৰ বিষয়ে জনস্বাস্থ্য সজাগতা বৃদ্ধি, চিঅ'ভিআইডি যত্ন কেন্দ্ৰৰ বৃহৎ আন্তঃগাঁথনি সৃষ্টি, বহিঃৰোগীযত্ন, চিকিৎসালয়ৰ বিচনা, অক্সিজেন বিচনা, আইচিইউ, অক্সিজেন, ঔষধ আৰু আক্ৰমণাত্মক টিকাকৰণৰ যোগান। প্ৰায় সকলো যোগ্য প্ৰাপ্তবয়স্ক লোকক টিকাকৰণ কৰাত ভাৰতে গঢ়িলে অনন্য অভিলেখ। আমি সঁচাকৈয়ে 'বিশ্বৰ ভেকছিন ৰাজধানী' হিচাপে পৰিচিত হৈ গৌৰৱান্বিত। সঁচাকৈয়ে স্বাস্থ্যসেৱাৰ ক্ষেত্ৰত এক উচ্চ তাৰিখ আৰু এই ক্ষেত্ৰত চৰকাৰক প্ৰশংসা।

    গ্ৰাম্য-নগৰীয় বিভাজন দূৰ কৰিবলৈ টেলি-হেল্থ, টেলি-মেডিচিনৰ ৰূপত দ্ৰুতগতিত ডিজিটেল স্বাস্থ্যসেৱা গ্ৰহণ কৰিছো আৰু লগতে এই প্ৰক্ৰিয়াত লাখ লাখ লোকৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিছো। ৰাষ্ট্ৰীয় ডিজিটেল স্বাস্থ্য মিছন কেৱল বৰ্তমান সময়ৰ বাবেই নহয়, ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবেও আমাৰ স্বাস্থ্যসেৱা ডিজিটাইজ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত এক মহান পদক্ষেপ।

    আমাৰ স্বাস্থ্যসেৱাৰ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ ত্ৰুটি আছিল সাধাৰণ মানুহৰ বাবে সাৰ্বজনীন স্বাস্থ্য বীমাৰ অভাৱ। দৰিদ্ৰতাত বাস কৰা প্ৰায় ৫০০ নিযুত নাগৰিকক সামৰি বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ সাৰ্বজনীন স্বাস্থ্য আৱৰণ, উচ্চাভিলাষী আয়ুষ্মান ভাৰত কাৰ্যসূচী হৈছে স্বাস্থ্যসেৱাৰ ক্ষেত্ৰত এক বৃহৎ পদক্ষেপ।

    ৰোগ নিৰ্ণয় খণ্ড, ফাৰ্মা আৰু টিকাকৰণ উদ্যোগ হৈছে জৰুৰীকালীন অৱস্থাত যিকোনো ৰাষ্ট্ৰই কেনেদৰে সঁহাৰি দিব লাগে তাৰ উজ্জ্বল উদাহৰণ।

    চৰকাৰৰ দ্বাৰা স্বাস্থ্যসেৱা ব্যয় জিডিপিৰ ২ শতাংশতকৈও কম হৈছে, যিটো বহুতো ব্ৰিকছ দেশে চাই থকা জিডিপিৰ ৪-৫ শতাংশৰ আদৰ্শ ব্যয়ৰ বিপৰীতে। অৱশ্যে, মহামাৰীয়ে ইয়াক কিছু পৰিমাণে সলনি কৰিছিল আৰু যোৱা বছৰ স্বাস্থ্যসেৱা বাজেটআৱণ্টনত যথেষ্ট বৃদ্ধি হৈছিল, যি টো পুনৰ সঠিক দিশত এক পদক্ষেপ।

    প্ৰতিখন জিলাত কমেও এখন চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় স্থাপন কৰাটো আন এক প্ৰশংসনীয় সাফল্য। ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে চিকিৎসক আৰু অন্যান্য স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰা, বিশেষকৈ গ্ৰাম্য আৰু অ-নগৰঅঞ্চলত।

    নিৰ্মাণ ক্ষমতাৰ ক্ষেত্ৰতো দ্ৰুত পদক্ষেপ লোৱা হৈছিল যাতে তৃতীয় ঢৌৰ সময়ত বিচনা, পুঁজি, ঔষধ বা ভেকছিনৰ কোনো অভাৱ নাছিল।

    ৰাজহুৱা স্বাস্থ্য ক্ষেত্ৰত, ২০২৫ চনৰ ভিতৰত যক্ষ্মা নিৰ্মূল কৰাৰ পদক্ষেপ হৈছে আন এক উল্লেখযোগ্য সাফল্য।

    এই প্ৰতিবেদন লিখিছে ডা০ সুদৰ্শন বাল্লালে।

    Dr Sudarshan Ballal is Chairman, Manipal Hospitals. The views expressed in this article are those of the author and do not represent the stand of this publication.
    Published by:Himangshu Bhuyan
    First published: