• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Modi@72: নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কেনেকৈ পুৰণি সভ্যতাবাদী আত্মাক আমন্ত্ৰণ কৰি এখন নতুন ভাৰত গঢ়ি তুলিছে

Modi@72: নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কেনেকৈ পুৰণি সভ্যতাবাদী আত্মাক আমন্ত্ৰণ কৰি এখন নতুন ভাৰত গঢ়ি তুলিছে

আজি স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰৰ পাছত ২০২২ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ অধীনত এখন নতুন ভাৰতৰ উত্থান ঘটিছে

আজি স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰৰ পাছত ২০২২ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ অধীনত এখন নতুন ভাৰতৰ উত্থান ঘটিছে

আজি স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰৰ পাছত ২০২২ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ অধীনত এখন নতুন ভাৰতৰ উত্থান ঘটিছে, দেশ, সংস্কৃতি আৰু চিৰ ভাৰতৰ সভ্যতাক সন্মান জনোৱাৰ উপৰিও ৰাজনৈতিক আৰু অৰ্থনৈতিক পৰ্যায়ত এখন আধুনিক জাতি ৰাষ্ট্ৰৰ সংমিশ্ৰণ ঘটাই এক গতিশীল আৰু বিস্তৃত ভাৰতৰ ৰূপ লৈছে।

  • Share this:
মানৱতাৰ এক ষষ্ঠাংশক সামৰি লোৱা বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ গণতন্ত্ৰ হিচাপে ভাৰতবৰ্ষ আজি কেৱল এটা মহান জাতি নহয়, ই এক বৈচিত্ৰ্যময় আৰু সজীৱ সংস্কৃতি আৰু এক গভীৰ সভ্যতা যিয়ে ইতিহাসৰ সূচনাৰে পৰা গভীৰতম জ্ঞানক বিশ্বলৈ বিয়পাই আহিছে। তথাপি বিদেশী শাসনতো ভাৰত কেতিয়াও স্থবিৰ হৈ পৰা নাছিল আৰু প্ৰতিটো প্ৰজন্মলৈ মহান আধ্যাত্মিক শিক্ষা, গুৰু, যোগী আৰু ঋষি কঢ়িয়াই আনিছে। আজি কেৱল পৃথিৱীৰ আন দেশ বা সংস্কৃতিৰ অনুকৰণ হিচাপে নহয়, সেই বিশাল সভ্যতাৰ উত্তৰাধিকাৰক নবীকৰণ আৰু ভাগ-বতৰা কৰিবলৈ এখন নতুন ভাৰতৰ উত্থান ঘটিছে।

১৯৪৭ চনত ভাৰতৰ স্বাধীনতাই ইয়াক এটা জাতি হিচাপে আৰু ইয়াৰ ধৰ্মীয় সভ্যতাই পুনৰবাৰ নিজকে নবীকৰণ কৰাৰ সুযোগ ৰাখিছিল, আৰু সমগ্ৰ মানৱতাৰ সুবিধাৰ্থে পুনৰ বিশ্বত নিজৰ উপস্থিতি বিশিষ্ট কৰি তুলিছিল। এয়াই আছিল ভাৰতৰ স্বাধীনতা আন্দোলনৰ আশা আৰু আকাংক্ষা বাল গংগাধৰ তিলক, শ্ৰী অৰোবিন্দো আৰু ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰৰ দৰে নেতাই প্ৰকাশ কৰা, আৰু স্বামী বিবেকানন্দই যোগ আৰু বেদান্তক বিশ্বলৈ অনাৰ ক্ষেত্ৰত যিখিনি অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। বহুতো মহান চিন্তাবিদ আৰু ৰহস্যবাদীয়ে মানৱতাৰ আধ্যাত্মিক নবীকৰণত সহায়ক হোৱাকৈ ভাৰতৰ উত্থান, আৰু চেতনাৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ নতুন দৃষ্টিভংগী বিচাৰিছিল।

তথাপিও ভাৰতৰ সভ্যতাবাদী ঐতিহ্য আৰু পৰিচয়ক কলুষিত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা ঔপনিৱেশিক অত্যাচাৰৰ পৰা ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বহুদিনৰ পাছতেই দেশখন এনে নেতাৰ শাসনৰ অধীনলৈ আহে যিসকল ইয়াৰ সভ্যতাবাদী ভাৱধাৰাৰ মূলৰ নহয় বা ইয়াৰ প্ৰাচীনতা আৰু গভীৰতা বুজি পোৱা নাছিল। স্বাধীন ভাৰতৰ নতুন ৰাজনৈতিক আৰু শৈক্ষিক শক্তিসমূহে ঔপনিৱেশিক আৰু মাৰ্ক্সবাদী প্ৰভাৱক প্ৰতিফলিত কৰিছিল যিয়ে ভাৰতৰ স্থায়ী সভ্যতাক এক মিথ বা এক পক্ষপাতিত্ব হিচাপে চিত্ৰিত কৰিছিল, যিদৰে স্বাধীনতাৰ পূৰ্বে ঘটিছিল। স্বাধীনোত্তৰ নেহৰুভিয়ান/কংগ্ৰেছ ভাৰতে ঋষিসকলৰ প্ৰকৃত ভাৰতক সন্মান কৰা নাছিল, বৰঞ্চ নিজৰ বংশগত ব্যক্তিগত প্ৰতিচ্ছবিৰে ভাৰতক পুনৰ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল।

মোদী, নতুন ভাৰত আৰু সভ্য পৰিচয়

আজি স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰৰ পাছত ২০২২ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ অধীনত এখন নতুন ভাৰতৰ উত্থান ঘটিছে, দেশ, সংস্কৃতি আৰু চিৰ ভাৰতৰ সভ্যতাক সন্মান জনোৱাৰ উপৰিও ৰাজনৈতিক আৰু অৰ্থনৈতিক পৰ্যায়ত এখন আধুনিক জাতি ৰাষ্ট্ৰৰ সংমিশ্ৰণ ঘটাই এক গতিশীল আৰু বিস্তৃত ভাৰতৰ ৰূপ লৈছে।

এটা মহান সভ্যতাৰ ইংগিত ইয়াৰ স্মৃতিসৌধবোৰে দিয়ে। ভাৰতৰ ধৰ্মীয় সভ্যতাৰ বাবে ইয়াৰ ভিতৰত আছে বহু শতিকাজুৰি নিৰ্মিত আৰু শ্ৰদ্ধা কৰা মহান মন্দিৰ আৰু পবিত্ৰ স্থান। যদিও এইবোৰ সমগ্ৰ দেশতে পোৱা যায়, তথাপিও বহুতো গুৰুত্বপূৰ্ণ ধ্বংসাৱশেষ হৈয়েই আছে বা অৱহেলাৰ ফলত ভুগিছে। ভাৰতৰ এই ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰসমূহ বিশেষকৈ অযোধ্যা, কেদাৰনাথ, কাশী বিশ্বনাথ আৰু বহুতো তীৰ্থযাত্ৰী চাৰ্কিটৰ লগতে ভাৰতৰ চিৰস্থায়ী সভ্যতাক প্ৰতিফলিত কৰা নতুন স্মৃতিসৌধক সন্মান আৰু নবীকৰণত সহায় কৰিছে মোদীয়ে।

ভাৰতৰ সভ্যতাই স্বাধীনতাৰ পাছতো নিজাকৈ ৰাজনৈতিক স্মৃতিসৌধ গঢ়ি তোলাৰ প্রয়োজন হৈছে৷ মোদীয়ে দিল্লীক ৰূপান্তৰিত কৰিছে, যেনেকৈ কৰ্তব্য পথ আৰু পুনৰুজ্জীৱিত চেণ্ট্ৰেল ভিষ্টা কমপ্লেক্সক জাতীয় ক্ষমতাৰ আধিপত্য হিচাপে গঢ়ি তুলিছে, দেশৰ সভ্যতা ঐতিহ্যৰ সৈতে সামঞ্জস্যপূৰ্ণভাৱে এখন নতুন ভাৰতৰ স্মৃতিসৌধৰে ব্ৰিটিছসকলে নিৰ্মাণ কৰা পুৰণি ঔপনিৱেশিক কীৰ্তিচিহ্নবোৰ আঁতৰাই পেলাইছে। ইয়াৰ ফলত ভাৰতৰ ভৱিষ্যৎ প্ৰজন্মই গৌৰৱ আৰু প্ৰেৰণাৰে সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিব পৰাকৈ এক জাতীয় পৰিচয় লাভ কৰিছে।

পূৰ্বতে অৱহেলিত চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেল, সুভাস চন্দ্ৰ বসু, শ্ৰী অৰবিন্দ, বীৰ সাৱৰকাৰকে ধৰি আধুনিক ভাৰতৰ ভিত্তি প্ৰদান কৰা মহান ৰাজনৈতিক পথ প্ৰদৰ্শকসকলক প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে সন্মান জনাইছে। ইয়াৰ ভিতৰত গুজৰাটৰ সাগৰৰ পাৰৰ স্মৃতিসৌধ চৰ্দাৰ পেটেলৰ প্ৰতিমূৰ্তি আৰু দিল্লীৰ সুভাস চন্দ্ৰ বসুৰ প্ৰতিমূৰ্তি আটাইতকৈ উল্লেখযোগ্য। ৰাণা প্ৰতাপ, ছত্রপতি শিৱাজীৰ দৰে ঐতিহাসিক ব্যক্তিৰ পৰা আৰম্ভ কৰি স্বাধীনতা আন্দোলনৰ বহু স্বাধীনতা সংগ্ৰামীলৈকে বিস্তৃত হৈ ভাৰতৰ মহান ৰজা-যোদ্ধাৰ ক্ষত্ৰিয় ধৰ্ম পৰম্পৰাক মোদীয়ে পুনৰবাৰ সন্মান জনাইছে।

ভাৰত আশী শতাংশ হিন্দু যদিও মোডী বোধহয় গৌৰৱান্বিত হিন্দু হিচাপে দেশ শাসন কৰা প্ৰথমজন প্ৰধানমন্ত্ৰী। তথাপিও তেওঁ ভাৰতৰ আৰু সমগ্ৰ বিশ্বৰ দেশসমূহৰ বৈচিত্ৰময় জনগোষ্ঠী আৰু সংস্কৃতিৰ ওচৰলৈও হাত আগবঢ়ায়, ভাৰতৰ পৰম্পৰাক বহুতো বিশ্বব্যাপী সংযোগৰ সৈতে বিশাল আৰু অন্তৰ্ভুক্ত বুলি ভাবে।

শিৱ, কৃষ্ণ, ৰাম, সীতা, সৰস্বতী, দুৰ্গা আৰু কলি, গণেশ আৰু হনুমান হিচাপে ভাৰতৰ ‘দেৱতা’ সকলক এই নতুন ভাৰতত পুনৰ উপাসনা কৰা হৈছে, প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে তেওঁলোকৰ মন্দিৰ দৰ্শন কৰি তেওঁলোকৰ নিৰ্দেশনাৰ আমন্ত্ৰণ জনাইছে, যিটো প্ৰথা আন বহুতো সামাজিক আৰু ৰাজনৈতিক নেতাসকলেও অনুসৰণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। মোদীয়ে ভাৰতৰ মহান উৎসৱসমূহ ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আঞ্চলিক উভয় পৰ্যায়ত উদযাপন কৰে, আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় যোগ দিৱস আৰু আয়ুৰ্বেদ দিৱসৰ দৰে নতুন অনুষ্ঠানৰে।

ভাৰতৰ সভ্যতাৰ ধৰ্মীয় শিপাক স্বীকৃতি দি প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ভাৰতৰ মহান গুৰু আদি শংকৰ, ৰামানুজ, বুদ্ধ, মহাবীৰ, গুৰু নানক আদি বহু মণিষীক সন্মান জনাইছে।

এই নতুন প্ৰয়াসত মোদীয়ে ভাৰতৰ পবিত্ৰ ভূগোল বাস্তুক পুনৰুদ্ধাৰ কৰিছে, কোনো এটাকো অৱহেলা নকৰি হিমালয়ৰ পৰা তামিলনাডু, কাশ্মীৰৰ পৰা উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চল আৰু ভাৰতে সামৰি লোৱা সকলো অঞ্চল আৰু ৰাজ্য দেশক সন্মান জনাইছে।

ইয়াৰ সমান্তৰালভাৱে তেওঁ ভাৰত আৰু বিশ্ব পৰ্যায়ত ইক’লজীক শক্তিশালীভাৱে প্ৰচাৰ কৰিছে। তেওঁ পবিত্ৰ গংগা নদীৰ পুনৰুদ্ধাৰ, ভাৰতৰ উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণী সংৰক্ষণ, দেশৰ পৰ্যটনস্থলীসমূহৰ উন্নতি সাধন কৰাৰ লগতে ইয়াৰ কৃষি সুৰক্ষিত আৰু বিকাশত সহায় কৰিছে।

মোদীৰ কাম অৰ্থনৈতিক স্তৰলৈ বিস্তৃত হৈছে, দেশৰ আন্তঃগাঁথনিৰ ৰূপান্তৰ, জীৱন ধাৰণৰ মানদণ্ড আৰু সাধাৰণ ব্যক্তিৰ বাবে গ্ৰাম্য জীৱনৰ সুবিধা বৃদ্ধি, দুৰ্নীতি আৰু অদক্ষতা দূৰ কৰা। সকলোৰে বাবে প্ৰচুৰতা লাভ কৰাৰ লক্ষ্যৰে শ্ৰী লক্ষ্মীক ভাৰতত পৰম্পৰাগত স্থান ঘূৰাই দিছে মোদীয়ে। তেওঁ নতুন প্ৰজন্মৰ খেলুৱৈ, ভাৰতৰ শক্তিৰ প্ৰতিচ্ছবি, আৰু নতুন উদ্যোগীসকলক এক নতুন সমৃদ্ধিৰ পথ প্ৰদৰ্শক হিচাপেও সন্মান জনায়।

বিশ্ব আৰু কূটনৈতিক পৰ্যায়ত মোদীয়ে বিশ্ব ভ্ৰমণ, সন্মিলন আৰু শীৰ্ষ সন্মিলনত ‘বিশ্বগুৰু’ ৰূপে বিশ্বত ভাৰতৰ ভূমিকা পুনৰ ঘূৰাই আনিছে। ইউৰোপ, এছিয়া, আফ্ৰিকা, মধ্যপ্ৰাচ্য, উত্তৰ আৰু দক্ষিণ আমেৰিকাৰ নেতাসকলৰ সৈতে ঘনিষ্ঠ সম্পৰ্ক স্থাপন কৰি তেওঁ হয়তো আন যিকোনো বিশ্ব নেতাতকৈ আজি বিশ্বৰ নেতাসকলৰ সৈতে অধিক স্থায়ী বন্ধুত্ব গঢ়ি তুলিছে। মোদীয়ে ভাৰতৰ সভ্যতাবাদী ঐতিহ্যক প্ৰতিফলিত কৰি জাতিৰ জগতখনত এক বৃহৎ সন্মানৰ স্থান প্ৰদান কৰিছে।

অতীতৰ মহান ভাৰতৰ সৈতে এক ধাৰাবাহিকতাৰে ভৱিষ্যতৰ বাবে ভাৰতক নবীকৰণৰ বাবে মোদীয়ে কৰা প্ৰচেষ্টাক সমালোচনা কৰা লোকসকলো আছে। ইয়াৰ ভিতৰত প্ৰথমটো হ’ল লুটিয়েন্সৰ দিল্লী আৰু পুৰণি বংশগত দল আৰু তেওঁলোকৰ সংবাদ মাধ্যমৰ সমৰ্থন, যি এতিয়া ক্ষমতা আৰু প্ৰভাৱৰ পৰা বঞ্চিত, তেওঁলোকৰ সুদূৰ বাওঁপন্থী মিত্ৰশক্তিকে ধৰি। ‘ব্ৰেকিং ইণ্ডিয়া’ শক্তিসমূহ ইয়াৰে অংশ, যিয়ে তেওঁলোকে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পৰা দুৰ্বল আৰু বিভক্ত ভাৰতক পছন্দ কৰে।

কিছুমানে মোডীক অহংকাৰী বুলি অভিহিত কৰে, যদিও তেওঁলোকে নিজকে প্ৰচাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে, কোনো জাতীয় চিন্তা বা সভ্যতাবাদী দৃষ্টিভংগীৰে কাচিৎহে পদবী আৰু ক্ষমতা লাভ কৰে। কিছুমানে কয় যে মোদীৰ অধীনৰ নিউ ইণ্ডিয়া অসহিষ্ণু আৰু পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে অন্তৰ্ভুক্ত নহয়। আমাক আন এখন দেশ দেখুৱাওক যিখন অধিক অন্তৰ্ভুক্ত। পাকিস্তানৰ অৱস্থা বা চীনৰ আগ্ৰাসন চাওক। নিজৰ প্ৰাচীন সভ্যতাবাদী ঐতিহ্য ৰক্ষা কৰাৰ লগতে ভাৰতৰ দৰে অন্তৰ্ভুক্ততা থকা এছিয়া বা বিশ্বৰ আন কোনখন দেশত আছে? আচৰিত কথাটো হ’ল আমি এতিয়া আমেৰিকা আৰু কানাডাতো ভাৰত বিৰোধী আক্ৰমণ আৰু অসহিষ্ণুতা দেখিবলৈ পাইছো।

আজি বিশ্বৰ বহু দেশত গণতন্ত্ৰ আৰু উদাৰবাদক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা বুলি গণ্য কৰা মূল অঞ্চলসমূহলৈকে বিস্তৃত বিভাজন আৰু সংঘাতৰ সৃষ্টি হৈছে। ইউৰোপৰ বিশ্বব্যাপী প্ৰভাৱ আৰু অৰ্থনৈতিক অৱনতিৰ সৈতে নতুন ইউৰোপীয় যুদ্ধৰ ছাঁত পৰিছে। পৃথিৱীৰ বহু ঠাইত সংস্কৃতিৰ অৱনতি ঘটি হেৰাই গৈ আছে আৰু বহু পুৰণি পৰম্পৰা হেৰাই গৈছে।

মোদীয়ে আধুনিক ভাৰতৰ সৈতে প্ৰাচীন ভাৰতৰ সংযোগ আৰু ভৱিষ্যতৰ নতুন ভাৰতৰ সৈতে পুনৰ সংযোগ স্থাপন কৰিছে। কূটনৈতিক, অৰ্থনৈতিক, সামৰিক আৰু সাংস্কৃতিক পৰ্যায়ত তেওঁ ভাৰতক বিশ্ব শক্তি হিচাপে ঘূৰাই আনিছে।

এই প্ৰেক্ষাপটত নতুন ভাৰত মানৱতাৰ বাবে এক নতুন আলোক হ’ব পাৰে, কেৱল ৰাজনৈতিক বা অৰ্থনৈতিক স্তৰতে নহয়, সভ্যতাগত পৰ্যায়তো, এক বিশ্বজনীন দৃষ্টিভংগীলৈকে বিস্তৃত হৈ থাকিব পাৰে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি