• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Amarnath Yatra: মোদী চৰকাৰৰ পদক্ষেপ, অমৰনাথ যাত্ৰীসকলে এইবাৰ হেলিকপ্টাৰৰ সুবিধা লাভ কৰিব!

Amarnath Yatra: মোদী চৰকাৰৰ পদক্ষেপ, অমৰনাথ যাত্ৰীসকলে এইবাৰ হেলিকপ্টাৰৰ সুবিধা লাভ কৰিব!

এমআই-১৭ হেলিকপ্টাৰৰ সুবিধাও আৰম্ভ কৰিলে ইয়াত ২০ ৰ পৰা ২২ জন তীৰ্থযাত্ৰী একে সময়তে যাব পাৰিব।

এমআই-১৭ হেলিকপ্টাৰৰ সুবিধাও আৰম্ভ কৰিলে ইয়াত ২০ ৰ পৰা ২২ জন তীৰ্থযাত্ৰী একে সময়তে যাব পাৰিব।

এমআই-১৭ হেলিকপ্টাৰৰ সুবিধাও আৰম্ভ কৰিলে ইয়াত ২০ ৰ পৰা ২২ জন তীৰ্থযাত্ৰী একে সময়তে যাব পাৰিব।

  • Share this:
মোদী চৰকাৰে এইবাৰ অমৰনাথ যাত্ৰীসকলৰ যাত্ৰা মসৃণ আৰু সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে কেইবাটাও সিদ্ধান্ত লৈছে। জম্মু-কাশ্মীৰত উগ্ৰবাদবিৰোধী অভিযানৰ মাজতে ৩০ জুনৰ পৰা আৰম্ভ হ'বলগীয়া অমৰনাথ যাত্ৰাৰ বাবে তীৰ্থযাত্ৰীসকলক হেলিকপ্টাৰ সেৱা (Helicopter Services) প্ৰদানৰ কাম চলি আছে।

শ্ৰীঅমৰনাথ শ্ৰাইন ব'ৰ্ডৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুতি চূড়ান্ত কৰাৰ সময়সীমা ১৫ জুনলৈকে ৰখা হৈছে। বোৰ্ডে পহেলগাম আৰু বালতাল দুয়োটা পথতে অমৰনাথ যাত্ৰীসকলক বিমান সুবিধা প্ৰদান কৰাৰ প্ৰস্তুতি চলাইআছে। ইয়াৰ বাবে যাত্ৰীসকলক এখন সাধাৰণ হেলিকপ্টাৰৰ লগতে এমআই-১৭ হেলিকপ্টাৰ প্ৰদান কৰিব পাৰি (Journey of Amarnath Yatris)।

এমআই-১৭ হেলিকপ্টাৰৰ সুবিধাও আৰম্ভ কৰিলে ইয়াত ২০ ৰ পৰা ২২ জন তীৰ্থযাত্ৰী একে সময়তে অমৰনাথৰ পৱিত্ৰ গুহাৰ ওচৰলৈ যাব পাৰে আৰু দৰ্শন কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, ই এতিয়ালৈকে অসামৰিক বিমান পৰিবহন মন্ত্ৰালয়ৰ পৰা অনুমতি লাভ কৰা নাই।

অৱশ্যে, অহা কেইদিনমানৰ ভিতৰত ইয়াৰ অনুমোদন জনোৱা হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে। যদি অনুমোদিত হয়, টিকটৰ অনলাইন বুকিং থাকিব। ইয়াৰ বাবে, প্ৰশাসনে ইতিমধ্যে এটা সুৰক্ষিত ৱেবছাইট আৰু এপ প্ৰস্তুত কৰিছে, যাৰ নিৰাপত্তা অডিট কৰা হৈছে। ইয়াৰ পিছত শ্ৰী অমৰনাথ শ্ৰাইন বোৰ্ডৰ পৰা অনলাইন টিকট বুকিঙৰ সুবিধা উপলব্ধ হ'ব।

তীৰ্থযাত্ৰীসকলে এই সকলোবোৰ সুবিধা লাভ কৰিব। কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰালয়ে পিছত জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ মুখ্য সচিবৰ উদ্ধৃতি দি কৈছিল যে প্ৰতিজন তীৰ্থযাত্ৰীক (Amarnath Yatra) আৰএফআইডি প্ৰদান কৰা হ'ব আৰু ৫ লাখ টকাৰ বীমা কৰা হ'ব। একে সময়তে, বৈঠকত শ্বাহে কৈছিল যে তীৰ্থযাত্ৰীসকলৰ বাবে কোনো অসুবিধা নোহোৱাকৈ যাত্ৰা সম্পূৰ্ণ কৰাটোত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে অগ্ৰাধিকাৰ দিব।
Published by:Gautam Barman
First published: