মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» দেশ

»Modi Government: এতিয়ালৈকে ১.২৫ কোটিৰো অধিক যুৱক–যুৱতীক দিয়া হৈছে স্কিল ট্ৰেইনিং– ৰাজ্যমন্ত্ৰী মীনাক্ষি লেখি

Modi Government: এতিয়ালৈকে ১.২৫ কোটিৰো অধিক যুৱক–যুৱতীক দিয়া হৈছে স্কিল ট্ৰেইনিং– ৰাজ্যমন্ত্ৰী মীনাক্ষি লেখি

News18 Assam | News18-Assam
Updated:September 22, 2021, 10:42 PM IST
Modi Government: এতিয়ালৈকে ১.২৫ কোটিৰো অধিক যুৱক–যুৱতীক দিয়া হৈছে স্কিল ট্ৰেইনিং– ৰাজ্যমন্ত্ৰী মীনাক্ষি লেখি
দক্ষতা বিকাশ হৈছে এক নতুন ভাৰতৰ ভৱিষ্যত আৰু এক স্বাৱলম্বিতাযুক্ত ভাৰতৰ ভেটি।

দক্ষতা বিকাশ হৈছে এক নতুন ভাৰতৰ ভৱিষ্যত আৰু এক স্বাৱলম্বিতাযুক্ত ভাৰতৰ ভেটি।

  • News18 Assam
  • Last Updated: September 22, 2021, 10:42 PM IST
  • Share this:

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ "জন সেৱাত দুটা দশক" উপলক্ষে বিজেপিয়ে ২০ দিনীয়া "সেৱা আৰু সমৰ্পণ" অভিযানৰ আয়োজন কৰিছে। সেৱা আৰু উৎসৰ্গা অভিযানৰ অংশ হিচাপে কেন্দ্ৰীয় শিক্ষা আৰু সংস্কৃতি ৰাজ্যমন্ত্ৰী মীনাক্ষী লেখিয়ে (Meenakhshi Lekhi) আজি 'সেৱা আৰু সমৰ্পণ অভিযান'ৰ অংশ হিচাপে নতুন দিল্লীৰ লোকসকলক উদ্দেশ্যি অক্সিজেন জেনেৰেচন প্লাণ্ট, ৱাটাৰ এটিএম মেচিন, ৰাবাৰাইজড ৱাকিং ট্ৰেক আৰু এটা স্বয়ংক্ৰিয় চেনিটাৰী পেড নিৰ্মাণ মেচিন উৎসৰ্গা কৰে।


কেন্দ্ৰীয় ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী লেখিয়ে নতুন দিল্লীৰ চফদৰজং উন্নয়ন ক্ষেত্ৰ উদ্যানৰ চি-১ খণ্ডত ৰাবাৰাইজড ৱাকিং ট্ৰেক উদঘাটন কৰে। ৰাজ্যিক মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে নতুন দিল্লীৰ নেতাজী নগৰৰ মহিলা কাৰিকৰী প্ৰতিষ্ঠানত এটা স্বয়ংক্ৰিয় চেনিটাৰী পেড নিৰ্মাণ যন্ত্ৰৰো উদ্বোধন কৰে। লেখিয়ে প্ৰতিষ্ঠানটোত উপস্থিত মহিলা আৰু ছোৱালীসকলক বিনামূলীয়া চেনিটাৰী পেড বিতৰণ কৰে। দিনটোৰ পিছত সেৱা আৰু উৎসৰ্গা অভিযানৰ অংশ হিচাপে লেখিয়ে চৰক পৌৰ চিকিৎসালয়ৰ টিকাকৰণ কেন্দ্ৰ পৰিদৰ্শন কৰে।


তেওঁ পিএম কেয়াৰ্ছ ফাণ্ডৰ অধীনত চিকিৎসালয়ত স্থাপন কৰা অক্সিজেন উৎপাদন প্ৰকল্পটোও উদ্বোধন কৰে। লেখিয়ে চিকিৎসালয়লৈ অহা ৰোগী আৰু তেওঁলোকৰ পৰিচাৰকসকলৰ সু‍বিধা হোৱাকৈ এটা পানীৰ এটিএম যন্ত্ৰও উৎসৰ্গা কৰে।



মীনাক্ষি লেখি কয়– 'আমি বিশ্বৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ৰাজনৈতিক সংগঠন ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীৰ সদস্য। সকলো বিজেপি কৰ্মী, বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ ৰাজনৈতিক সংগঠন আৰু সেয়েহে জনসাধাৰণৰ বাবে সুশাসন নিশ্চিত কৰাটো আমাৰ দায়িত্ব।' উল্লেখ্য, প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ জন্মদিন (১৭ ছেপ্টেম্বৰ) সেৱা দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰা হৈছিল আৰু পণ্ডিত দীন দয়াল উপাধ্যায়ৰ জন্মদিন (২৫ ছেপ্টেম্বৰ) সমৰ্পণ দিৱস হিচাপে পালন কৰা হ'ব। গতিকে সংগঠনটোৱে এই অভিযানটো 'সেৱা আৰু সমৰ্পণ' অভিযান হিচাপে আৰম্ভ কৰিছে।


দক্ষতা বিকাশ হৈছে এক নতুন ভাৰতৰ ভৱিষ্যত আৰু এখন আত্মনিৰ্ভৰশীল ভাৰতৰ ভেটি
মীনাক্ষি লেখিয়ে কয় যে আজি মোদী চৰকাৰৰ কল্যাণমূলক আঁচনিসমূহে পণ্ডিত দীনদয়াল উপাধ্যায়ৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা অন্ত্যোদয়ৰ ধাৰণাক প্ৰতিফলিত কৰে, যিটো আমাৰ শ্ৰমিকসকলৰ বাবে এক পথপ্ৰদৰ্শক নীতি। মহিলা কাৰিকৰী প্ৰতিষ্ঠানত ছাত্ৰীসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি লেখিয়ে স্কিল ইণ্ডিয়া (Skill India) আৰু ষ্টাৰ্ট-আপ ইণ্ডিয়া (Startup India)ৰ দৰে মোদী চৰকাৰৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰ্যসূচীৰ বিষয়ে কয়।


তেওঁ কয়– 'আমাৰ সকলোৰে বাবে আমাৰ দক্ষতা প্ৰতিপালন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। দক্ষতা বিকাশ হৈছে এক নতুন ভাৰতৰ ভৱিষ্যত আৰু এক স্বাৱলম্বিতাযুক্ত ভাৰতৰ ভেটি।' লেখিয়ে কয় যে প্ৰধানমন্ত্ৰী কৌশল বিকাশ যোজনাৰ অধীনত এতিয়ালৈকে ১.২৫ কোটিতকৈও অধিক যুৱক-যুৱতীক প্ৰশিক্ষণ দিয়া হৈছে।



NDMC–এ পিএম কেয়াৰ্ছ ফাণ্ডৰ পৰা অক্সিজেন জেনেৰেচন প্লাণ্ট স্থাপন কৰে
চৰক পৌৰ চিকিৎসালয়ত পিএম কেয়াৰ্ছ ফাণ্ডৰ অধীনত স্থাপন কৰা অক্সিজেন জেনেৰেচন প্লাণ্ট উদ্বোধনৰ পিছত লেখিয়ে মহামাৰীৰ সময়ৰ কথা উনুকিয়াই কয়– 'সেই সময়ত টিকাকৰণ বা Covid-19 সমাধানৰ বিষয়ে কোনো নিশ্চিত নাছিল। কিন্তু আজি আমি দেখিছোঁ যে ভাৰতৰ দ্বাৰা অভিলেখসংখ্যক টিকাকৰণ হৈছে। মন্ত্ৰী লেখিয়ে বিজেপি কৰ্মীসকলৰ সৈতে এছডিএ পাৰ্কত গছপুলিও ৰোপণ কৰে।

Published by: Gautam Barman
First published: September 22, 2021, 10:39 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি