• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Cash Reward: সৰ্বাধিক সন্তান থকা পিতৃ-মাতৃক ১ লাখ টকা পুৰস্কাৰ দিয়াৰ কথা ঘোষণা এজন মন্ত্ৰীৰ, মন্ত্ৰীয়ে কিয় কৰিলে এই ঘোষণা ?

Cash Reward: সৰ্বাধিক সন্তান থকা পিতৃ-মাতৃক ১ লাখ টকা পুৰস্কাৰ দিয়াৰ কথা ঘোষণা এজন মন্ত্ৰীৰ, মন্ত্ৰীয়ে কিয় কৰিলে এই ঘোষণা ?

দেওবাৰে পিতৃ দিৱস উপলক্ষে মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে ঘোষণা কৰে যে তেওঁ তেওঁৰ আইজল পূব-২ বিধানসভা সমষ্টিৰ সৰ্বাধিক সন্তান থকা পুৰুষ বা মহিলাক ১ লাখ টকাৰ নগদ ইনচেণ্টিভ দিব।

দেওবাৰে পিতৃ দিৱস উপলক্ষে মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে ঘোষণা কৰে যে তেওঁ তেওঁৰ আইজল পূব-২ বিধানসভা সমষ্টিৰ সৰ্বাধিক সন্তান থকা পুৰুষ বা মহিলাক ১ লাখ টকাৰ নগদ ইনচেণ্টিভ দিব।

দেওবাৰে পিতৃ দিৱস উপলক্ষে মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে ঘোষণা কৰে যে তেওঁ তেওঁৰ আইজল পূব-২ বিধানসভা সমষ্টিৰ সৰ্বাধিক সন্তান থকা পুৰুষ বা মহিলাক ১ লাখ টকাৰ নগদ ইনচেণ্টিভ দিব।

  • Share this:
মিজোৰামৰ (Mizoram) এজন মন্ত্ৰীয়ে তেওঁলোকৰ সমষ্টিত সৰ্বাধিক সংখ্যক শিশু থকা অভিভাৱকসকলৰ বাবে নগদ ১ লাখ টকাৰ ইনচেণ্টিভ ঘোষণা কৰিছে। তেওঁৰ এই পদক্ষেপৰ উদ্দেশ্য হৈছে নিম্ন জনসংখ্যা (Population) থকা মিজো সম্প্ৰদায়ক জনসংখ্যা বৃদ্ধিত উদগনি দিয়া। অৱশ্যে, ক্ৰীড়া মন্ত্ৰী ৰবাৰ্ট ৰোমাভিয়া ৰয়টে নিম্নতম শিশুৰ সংখ্যা উল্লেখ কৰা নাছিল। ঘোষণাটো এনে এটা সময়ত আহিছে যেতিয়া দেশৰ বহুতো ৰাজ্যই জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ নীতিক সমৰ্থন কৰি আছে।

দেওবাৰে পিতৃ দিৱস উপলক্ষে মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে ঘোষণা কৰে যে তেওঁ তেওঁৰ আইজল পূব-২ বিধানসভা সমষ্টিৰ সৰ্বোচ্চ সন্তান থকা পুৰুষ বা মহিলাক ১ লাখ টকাৰ নগদ ইনচেণ্টিভ দিব। তেওঁ সোমবাৰে এক বিবৃতিত কৈছিল যে এনে এজন ব্যক্তিক এখন প্ৰমাণপত্ৰ আৰু ট্ৰফী দিয়া হ'ব। সম্ভৱতঃ, ইনচেণ্টিভ পুত্ৰৰ নিৰ্মাণ পৰামৰ্শদাতা কোম্পানীয়ে বোজা বহন কৰিব। মন্ত্ৰীজনে কৈছিল যে মিজো সম্প্ৰদায়ত জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ নিম্ন হাৰ চিন্তাৰ বিষয়। মিজোৰামত বহুতো মিজো জনজাতি বাস কৰে। অৰুণাচল প্ৰদেশৰ পিছত মিজোৰামৰ জনসংখ্যাৰ ঘনত্ব সৰ্বনিম্ন।

আনহাতে, মিজোৰামৰ চুবুৰীয়া ৰাজ্য অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই অলপতে ঘোষণা কৰিছিল যে তেওঁৰ চৰকাৰে ক্ৰমান্বয়ে দুই সন্তানৰ নীতি ৰূপায়ণ কৰিব। ইফালে, উত্তৰ প্ৰদেশ আইন আয়োগৰ অধ্যক্ষ আদিত্য নাথ মিত্তালে দেওবাৰে কৈছিল যে বৰ্ধিত জনসংখ্যা কমাব লাগে কিয়নো ই ৰাজ্যখনত সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিছে।

মিজোৰাম হৈছে দেশৰ দ্বিতীয় সৰ্বনিম্ন জনসংখ্যা ঘনত্বৰ ৰাজ্য
২০১১ চনৰ লোকপিয়ল অনুসৰি মিজোৰামৰ জনসংখ্যা আছিল ১,০৯১,০১৪ জন আৰু ৰাজ্যখনৰ এলেকা প্ৰায় ২১,০৮৭ বৰ্গ কিলোমিটাৰ। অৰুণাচল প্ৰদেশৰ পিছত মিজোৰাম হৈছে দেশৰ দ্বিতীয় সৰ্বনিম্ন জনসংখ্যা। প্ৰতি বৰ্গ কিলোমিটাৰত ৫২ জন লোক আছে আনহাতে অৰুণাচল প্ৰদেশত জনসংখ্যাৰ ঘনত্ব প্ৰতি বৰ্গ কিলোমিটাৰত ১৭ জন। ৰাষ্ট্ৰীয় গড় প্ৰতি বৰ্গ কিলোমিটাৰত ৩৮২।
Published by:Kokil Sarma
First published: