Mission Paani: যদিহে ভাৰতত পৰিষ্কাৰ পানী শেষ হৈ যায় কি হ’ব?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:January 25, 2021, 9:32 AM IST
Mission Paani: যদিহে ভাৰতত পৰিষ্কাৰ পানী শেষ হৈ যায় কি হ’ব?

  • Share this:
ডে’ জিৰ’ হৈছে এনে এটা দিন যিদিনা আমি আগতে কাহানিও সন্মুখীন নোহোৱা এটা বিপৰ্যয়ৰ সন্মুখীন হ’ম ভাৰতত। ইয়াৰ ফলত সৃষ্টি হ’বলগীয়া খৰাং আৰু পৰিচ্ছন্নতাৰ অভাৱে সামাজিক আৰু পৌৰ সংৰচনাত এনে প্ৰভাৱ পেলাব যে সেয়া অতি ভয়াৱহ হ’ব।  আমি কেনে এক অনিশ্চিত ভৱিষ্যতৰ দিশলৈ গতি কৰিছো তাৰ উমান ল’ব পাৰিঃ

পৰিচ্ছন্নতাৰ অভাৱ আৰু জল সম্পদ টুটি অহাৰ কৰাণে আমাৰ গ্ৰাম্য নাগৰিকসকল সকলোতকৈ অধিক প্ৰভাৱিত হয়। ইয়াৰে বেছিভাগেই জীৱন–জীৱিকাৰ কাৰণে খেতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল, পানীৰ অভাৱে এই উদ্যোগটোক মাৰি পেলাব। ফলত অধিক সংখ্যক লোক চহৰলৈ জীৱিকাৰ সন্ধানত যাবলৈ ল’ব আৰু জনসংখ্যাৰ মাত্ৰাধিক্য হৈ চহৰসমূহত দাৰিদ্ৰ্যৰ হাৰ বাঢ়িব।

যদিহে এটুকুৰা ঠাইৰ বেলেগ বেলেগ গোটে একেই জলসম্পদৰ কাৰণে যুঁজত নামিবলৈ বাধ্য হয় তেনেহ’লে শান্তি–সম্প্ৰীতিৰ পৰিৱেশ বিনষ্ট হ’ব।

ডে’ জিৰ’ উপস্থিত হ’লে জীৱন পৰিচালনা কৰিবলৈ যি মূল বিষয়বস্তুৰ প্ৰয়োজন তাৰ অৰিয়া–অৰি হ’ব। ইয়াৰ ফলত দেশৰ অৰ্থনীতিৰ এক অপূৰণীয় ক্ষতি হ’ব আৰু বিশেষকৈ যুৱ সমাজৰ ভৱিষ্যত অন্ধকাৰাচ্ছন্ন হৈ পৰিব।

এইক্ষেত্ৰত যদিহে শীঘ্ৰেই ব্যৱস্থা লোৱা নহয় তেনেহ’লে পানীৰ সংকটে যে অনাগত কালত অতি ভয়াৱহ জীৱন এটাৰ দিশলৈ আমাক ঠেলি দিব সেয়া নিশ্চিত।

(Mission Paani হৈছে CNN News18 আৰু Harpic India ৰ প্ৰয়াস। ইয়াৰ জৰিয়তে পানীৰ সংকট আৰু অনাময়ৰ গুৰুত্ব সন্মুখলৈ অনা হৈছে। এই যুগান্তকাৰী উদ্যোগৰ আপুনিও অংশীদাৰ হওক। জল প্ৰতিজ্ঞা কৰক পানীৰ সংৰক্ষণ তথা পৰিচ্ছনতাক প্ৰসাৰ কৰক। Visit www.news18.com/mission-paani)
First published: January 25, 2021, 9:32 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি