Mission Paani: ৰাজস্থানৰ শ শ গাঁৱত পানীৰ সংকট দূৰ কৰা সংৰক্ষক আমলা ৰুইয়াৰ বিষয়ে জানো আহক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:January 20, 2021, 12:07 PM IST
Mission Paani: ৰাজস্থানৰ শ শ গাঁৱত পানীৰ সংকট দূৰ কৰা সংৰক্ষক আমলা ৰুইয়াৰ বিষয়ে জানো আহক
দেশত এনে বহু ঠাই আছে য’ত খোৱাপানীৰ সমস্যা অতি ভয়ংকৰ। এনে এক অঞ্চল হৈছে ৰাজস্থান, য’ত পানীৰ সংৰক্ষণৰ অতি প্ৰয়োজন।

দেশত এনে বহু ঠাই আছে য’ত খোৱাপানীৰ সমস্যা অতি ভয়ংকৰ। এনে এক অঞ্চল হৈছে ৰাজস্থান, য’ত পানীৰ সংৰক্ষণৰ অতি প্ৰয়োজন।

  • Share this:
পানীৰ এই সংকটৰ সমস্যাত যিসমূহ ঠাই অতি বেয়াকৈ ভুগিছে তাৰ ভিতৰত অন্যতম হৈছে ৰাজস্থান। ৰাজ্যখনত পানীৰ সংৰক্ষণৰ উচিত ব্যৱস্থা কৰাটো এই সময়ত সৰ্বাধিক প্ৰয়োজন। এই সমস্যাৰ সৈতে যুঁজি সমাধানৰ দিশে অগ্ৰসৰ কৰাৰ উদ্দেশ্যত ব্ৰতী সংৰক্ষক আমলা ৰুইয়াৰ অনুপ্ৰেৰণা অতি প্ৰশংসনীয়।

উত্তৰ প্ৰদেশত জন্মগ্ৰহণ কৰি ডাঙৰ–দীঘল হোৱা আমলা ৰুইয়াই এই সমস্যাৰ বিষয়ে ভালকৈ অনুধাৱন কৰিব পাৰিছিল। ১৯৯৮ৰ ভয়ংকৰ খৰাঙৰ সৈতে যুঁজা ৰাজস্থানৰ ছবিয়ে উদ্বিগ্ন কৰি তুলিছিল আমলা ৰুইয়াক।

এই ছবিসমূহে তেওঁৰ মন–মগজুত এনেকৈ ক্ৰিয়া কৰিছিল যে ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ কেনেকৈ পাব পাৰি তাৰ উদ্দেশ্যৰে তেওঁ আগুৱাই অহাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰে। এই লক্ষ্যৰে তেওঁ আকাৰ চেৰিটেবল ট্ৰাষ্ট প্ৰতিষ্ঠা কৰে আৰু এই ট্ৰাষ্টে ৰাজ্যখনক খৰাং পীড়িত এলেকাসমূহত কাম কৰি পানী সংৰক্ষণৰ অভিযানত ব্ৰতী হৈ আছে।

এই ন্যাসে প্ৰায় ২০০টা পানীৰ কুণ্ড নিৰ্মাণ কৰিছে ২০০০ চনৰ পৰা ২০০৫চনলৈ। এই কুণ্ডসমূহে বৰষুণৰ পানী সংৰক্ষণ কৰি বছৰি প্ৰায় ১ কোটি লিটাৰ বিশুদ্ধ খোৱাপানীৰ যোগান ধৰি আহিছে। চৰকাৰী পানী যোগানৰ য’ত য’ত সুবিধা নাই তাত এই কুণ্ডসমূহ নিৰ্মাণ কৰি ন্যাসে মানুহৰ দুৰ্দশা দূৰ কৰি আহিছে। কুণ্ডসমূহ নিৰ্মাণৰ ২৫শতাংশ খৰছ গাওঁবাসীয়ে বহন কৰিছে।

আমলাৰ ন্যায়ে ইয়াৰ লগতে ২০০৬চনৰ পৰা ২০১৮চনলৈ ৰাজস্থানত ৩১৭টা চেক ডাম নিৰ্মান কৰি ১৮২খন গাঁৱক উপকৃত কৰিছে। পানীৰ সমস্যা সমাধান হোৱা এই গাওঁসমূহত জীৱনশৈলীৰ উন্নতি হৈ দাৰিদ্ৰ্যৰ হাৰো যথেষ্ট নিম্নগামী হোৱা দেখা গৈছে। প্ৰায় ৪,৮২,৯০০ লোক আমলাৰ এই প্ৰয়াসৰ পৰা উপকৃত হৈছে।

এই প্ৰকল্পসমূহ সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ স্পনচৰে ১১কোটি টকা তথা ৪.৭কোটি টকা গাওঁবাসীয়ে অৰিহনা দিছে। এই বান্ধসমূহৰ কাৰণে গাঁৱৰ মহিলাই এতিয়া দূৰ–দূৰনিৰ পৰা পানী কঢ়িয়াই নানিলেও হয়। এই প্ৰয়াসে লগতে অঞ্চলসমূহত পশুপালন তথা খেতি–বাতিৰ ক্ষেত্ৰতো সুবিধা কৰিছে। আকাৰ ন্য়াসৰ মতে গাওঁবাসীয়ে এতিয়া বছৰেকত ৫০০ কোটি টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। গাঁওবাসীয়ে এই সংৰচনাসমূহৰ চোৱা–চিতাৰ খৰছ বহন কৰে যিহেতু ইয়াৰ কাৰণেই তেওঁলোকৰ বেয়া দিনৰ অন্ত পৰিছে।

এই ন্যাসে লগতে ৰাজস্থানত মান সম্পন্ন শিক্ষা উপলব্ধ কৰাই আহিছে সামান্য খৰছত।

(Mission Paani হৈছে CNN News18 আৰু Harpic India ৰ প্ৰয়াস। ইয়াৰ জৰিয়তে পানীৰ সংকট আৰু অনাময়ৰ গুৰুত্ব সন্মুখলৈ অনা হৈছে। এই যুগান্তকাৰী উদ্যোগৰ আপুনিও অংশীদাৰ হওক। জল প্ৰতিজ্ঞা কৰক পানীৰ সংৰক্ষণ তথা পৰিচ্ছনতাক প্ৰসাৰ কৰক।  Visit www.news18.com/mission-paani)
First published: January 20, 2021, 12:07 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি