কুকুৰৰ কলাৰ ৰিফ্লেক্টৰৰ পৰা ব্যৱসায়িক পৰামৰ্শদাতালৈ... ২৮ বছৰীয়া এইগৰাকী যুৱকৰ পৰা ব্যৱসায়ৰ পৰামৰ্শ লয় ৰতন টাটাই

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 11, 2021, 3:10 PM IST
কুকুৰৰ কলাৰ ৰিফ্লেক্টৰৰ পৰা ব্যৱসায়িক পৰামৰ্শদাতালৈ... ২৮ বছৰীয়া এইগৰাকী যুৱকৰ পৰা ব্যৱসায়ৰ পৰামৰ্শ লয় ৰতন টাটাই
পিতৃৰ নিৰ্দেশত শান্তনুৱে এদিন টাটালৈ এখন চিঠি লিখিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ ৰতন টাটাক লগ কৰাৰ বাবে নিমন্ত্ৰণ পাইছিল।

পিতৃৰ নিৰ্দেশত শান্তনুৱে এদিন টাটালৈ এখন চিঠি লিখিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ ৰতন টাটাক লগ কৰাৰ বাবে নিমন্ত্ৰণ পাইছিল।

  • Share this:
আজি আমি আপোনালোকৰ আগত এনে এজন যুৱকৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰিম যিয়ে কম বয়সতে ব্যৱসায়িক উদ্যোগত (Business Industry) এক নতুন প্ৰভাৱ বিস্তাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। ভাৰতৰ প্ৰখ্যাত ব্যৱসায়ী ৰতন টাটাও (Ratan Tata) এইগৰাকী যুৱকৰ ধাৰণাৰ অনুৰাগী। যুৱকজন হৈছে ২৮ বছৰীয়া শান্তনু নাইডু (Shantanu Naidu)। প্ৰবীণ ব্যৱসায়ী আৰু টাটা গ্ৰুপৰ প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ ৰতন টাটাই ব্যক্তিগত বিনিয়োগ যি ষ্টাৰ্টআপৰ (Startups) জৰিয়তে কৰে, তাৰ আঁৰতো আছে ২৮ বছৰীয়া শান্তনু নাইডু। নতুন প্ৰজন্মৰ প্ৰতিনিধি শান্তনুৰ কামে টাটা গ্ৰুপৰ প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ ৰতন টাটাৰ হৃদয় জয় কৰিছিল।

শান্তনুৱে ষ্টাৰ্টআপবোৰক সহায় কৰে

নাইডুৱে প্ৰতি দেওবাৰে তেওঁৰ ইনষ্টাগ্ৰাম হেণ্ডেলত 'অন ইয়ৰ স্পাৰ্কছ'ৰ সৈতে লাইভ আহে। তেওঁ এতিয়ালৈকে সাতটা খণ্ডত অংশগ্ৰহণ কৰিছে। নাইডুৱে 'অন ইয়ৰ স্পাৰ্কছ' ৱেবিনাৰৰ বাবে প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে ৫০০ টকা মাচুল লয়। তেওঁৰ কোম্পানী হৈছে মোটোপ'জ (Motopaws), এই কোম্পানীয়ে কুকুৰৰ কলাৰৰ ডিজাইন আৰু নিৰ্মাণ কৰে যিটো অন্ধকাৰত জিলিকে যাতে পদপথৰ কুকুৰবোৰৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিব পৰা যায়। Motopawsৰ ব্যৱসায় বৰ্তমান ২০ খনতকৈও অধিক চহৰ আৰু চাৰিখন দেশলৈ বিয়পি পৰিছে।

কুকুৰৰ সৈতে জড়িত কোম্পানীৰ জৰিয়তেই টাটাৰ চকুত পৰিছিল শান্তনু

শান্তনুৱে কয় যে ৰাজপথত গাড়ীৰ দ্ৰুত গতিৰ ফলত বহুতো কুকুৰৰ মৃত্যু হয়। এইটো অত্যন্ত বেদনাদায়ক আছিল। দেখা গৈছে যে সেই সময়ত চালকসকলে কুকুৰবোৰ দেখা নাপায় আৰু ইয়ে দুৰ্ঘটনাৰ মুখ্য কাৰণ আছিল। এইটোৱে শান্তনুক কুকুৰৰ বাবে কলাৰ ৰিফ্লেক্টৰ বনোৱাৰ ধাৰণা আনি দিছিল। কিছু পৰীক্ষাৰ পিছত মেটাপ'জ নামেৰে কলাৰ বনোৱা আৰম্ভ কৰিছিল। এইটোৱে চালকসকলক ৰাতি পথৰ লাইট নোহোৱাকৈও দূৰৰ পৰা কুকুৰবোৰ চকুত পৰাত সহায় কৰিছিল। আৰু এনেকৈয়ে পথৰ কুকুৰৰ জীৱন ৰক্ষা পৰিছিল। এই সৰু কিন্তু গুৰুত্বপূৰ্ণ কামটোৰ বিষয়ে টাটা গ্ৰুপ অৱ কোম্পানীৰ সংবাদ পত্ৰিকাত লিখা হৈছিল। কুকুৰক অত্যন্ত ভালপোৱা ৰতন টাটাই এই বিষয়টো লক্ষ্য কৰিছিল আৰু এনেকৈয়ে টাটাৰ চকুত পৰিছিল শান্তনু।

পিতৃৰ নিৰ্দেশত টাটালৈ এখন চিঠি লিখিছিল আৰু নিমন্ত্ৰণ পাইছিল

পিতৃৰ নিৰ্দেশত শান্তনুৱে এদিন টাটালৈ এখন চিঠি লিখিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ ৰতন টাটাক লগ কৰাৰ বাবে নিমন্ত্ৰণ পাইছিল। শান্তনু হৈছে টাটা গ্ৰুপত কাম কৰা তেওঁৰ পৰিয়ালৰ পঞ্চম প্ৰজন্ম। কিন্তু কেতিয়াও তেওঁ টাটাক লগ পোৱাৰ সুযোগ পোৱা নাছিল। বৈঠকত টাটাই পথৰ কুকুৰ প্ৰকল্পৰ বাবে সহায় বিচাৰিছিল কিন্তু শান্তনুৱে অস্বীকাৰ কৰিছিল। টাটাই কথাটোত জোৰ দিছিল আৰু এটা অজ্ঞাত বিনিয়োগ কৰিছিল। ৰতন টাটাই ধন বিনিয়োগ কৰাৰ পিছত, মোটোপ'জ দেশৰ ১১খন বিভিন্ন চহৰলৈ গৈছে। এই অজুহাততেই তেওঁ টাটাক লগ কৰা সুযোগ পাইছিল।

২০১৮ চনত টাটা কাৰ্যালয়ত যোগদান কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ পাইছিল

এদিন শান্তনুৱে ৰতন টাটাক কৰ্ণেলত এমবিএ কৰাৰ কথা কৈছিল। কৰ্ণেলত নামভৰ্তিও হৈ গৈছিল। এম বি এৰ সময়ত গুৰুত্ব আছিল উদ্যোগ, বিনিয়োগ, নতুন ষ্টাৰ্টআপ অন্বেষণ কৰাৰ লগতে ক্ৰেডিব'ল ষ্টাৰ্টআপ, আকৰ্ষণীয় ব্যৱসায়িক ধাৰণা আৰু মূল উদ্যোগৰ প্ৰৱণতা বিচাৰি উলিওৱা। পাঠ্যক্ৰমটো শেষ কৰাৰ পিছত, টাটাই তেওঁক ২০১৮ চনত তেওঁৰ কাৰ্যালয়ত যোগদান কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনাইছিল। শান্তনুৱে কয় যে, টাটা গ্ৰুপৰ সৈতে কাম কৰাটো এটা সন্মানৰ বিষয়। এনেকুৱা সুযোগ মানুহৰ জীৱনলৈ এবাৰহে আহে। প্ৰতিটো মিনিটত তেওঁলোকৰ লগত থাকিলে কিবা এটা নতুন শিকিব পাৰি। কেতিয়াও প্ৰজন্মৰ ব্যৱধানৰ দৰে অনুভৱ মনলৈ অহা নাছিল। তেওঁ কেতিয়াও আপোনাক অনুভৱ কৰিবলৈ নিদিয়ে যে আপুনি ৰতন টাটাৰ সৈতে কাম কৰি আছে।

ষ্টাৰ্টআপবোৰেও লাভ কৰে টাটাৰ অভিজ্ঞতাৰ সুবিধা

৮১ বছৰীয়া ৰতন টাটাৰ দেশৰ ষ্টাৰ্টআপবোৰৰ ওপৰত আছে গভীৰ বিশ্বাস। জুন ২০১৬ত, ৰতন টাটাৰ ব্যক্তিগত বিনিয়োগ কোম্পানী আৰএনটি এছ'চিয়েটছ আৰু ৰিজেণ্টৰ কেলিফৰ্নিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ে ভাৰতত ইউচি-আৰএনটি পুঁজি হিচাপে নতুন ষ্টাৰ্টআপ, নতুন কোম্পানী আৰু অন্যান্য উদ্যোগৰ বাবে পুঁজি যোগান ধৰিছিল। যদিও ৰতন টাটাৰ বেছিভাগ বিনিয়োগ পৰিমাণৰ বিষয়ে জনা নাযায়, যিকোনো ষ্টাৰ্টআপক তেওঁ তেওঁলোকৰ গ্ৰুপলৈ অনাত সফল হয়, ষ্টাৰ্টআপসমূহে আৰ্থিক সহায়ৰ লগতে ৰতন টাটাৰ অভিজ্ঞতাৰ দৰে সম্পদো লাভ কৰে।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: June 11, 2021, 12:50 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি