• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • মণিপুৰ চাংঘাই উৎসৱ ২০২২: আজি কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী জি কিষাণ ৰেড্ডীয়ে মুকলি কৰিলে এই উৎসৱ

মণিপুৰ চাংঘাই উৎসৱ ২০২২: আজি কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী জি কিষাণ ৰেড্ডীয়ে মুকলি কৰিলে এই উৎসৱ

আজি আৰম্ভ হোৱা উৎসৱটো ৰাজ্যখনৰ বিভিন্ন স্থানত ৩০ নৱেম্বৰ, ২০২২ লৈকে অব্যাহত থাকিব

আজি আৰম্ভ হোৱা উৎসৱটো ৰাজ্যখনৰ বিভিন্ন স্থানত ৩০ নৱেম্বৰ, ২০২২ লৈকে অব্যাহত থাকিব

আজি আৰম্ভ হোৱা উৎসৱটো ৰাজ্যখনৰ বিভিন্ন স্থানত ৩০ নৱেম্বৰ, ২০২২ লৈকে অব্যাহত থাকিব

  • Share this:
আজিৰ পৰা মণিপুৰত চাংঘাই উৎসৱ ২০২২ শুভ আৰম্ভণি। কেন্দ্ৰীয় পৰ্যটন, সংস্কৃতি আৰু ড'নাৰ (Tourism, Culture and DONER) মন্ত্ৰী জি কিষাণ ৰেড্ডীয়ে এই উৎসৱৰ মুখ্য স্থান মৈৰাং খুনৌত ইয়াৰ মুকলিৰ কথা ঘোষণা কৰে। আজি আৰম্ভ হোৱা উৎসৱটো ৰাজ্যখনৰ বিভিন্ন স্থানত ৩০ নৱেম্বৰ, ২০২২ লৈকে অব্যাহত থাকিব।

জি কিষাণ ৰেড্ডীয়ে অনুষ্ঠানটোত ভাষণ প্ৰদান কৰি এই উৎসৱৰ অংশ হোৱাৰ সুযোগ লাভ কৰাৰ বাবে কৃতজ্ঞতা জ্ঞাপন কৰে। লগতে তেওঁ এটা ঠাইতে ৩৩ টা বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ গোট যিসকলে উৎসৱটোত তেওঁলোকৰ সম্প্ৰদায়ক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিবলৈ আহিছে, তেওঁলোকক লগ পাই নিজক ভাগ্যৱান বুলি উল্লেখ কৰে।

তেওঁ উৎসৱটো উলহ–মানহেৰে আৰু আনন্দেৰে উপভোগ কৰিব পাৰিব বুলি উল্লেখ কৰি সমগ্ৰ দেশৰ লোকসকলক ৰাজ্যখন ভ্ৰমণ কৰিবলৈ আৰু উৎসৱৰ সৌন্দৰ্য প্ৰত্যক্ষ কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনায়। তেওঁ মুখ্যমন্ত্ৰী, নিজ মন্ত্ৰীসভাৰ সহকৰ্মী, বিধায়ক আৰু অন্যান্য বিষয়াসকলক বৃহৎভাৱে উৎসৱটো আয়োজন কৰাৰ বাবে প্ৰশংসা কৰে। তেওঁ লগতে কয় যে তেওঁ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীক চাংঘাই জাতীয় উদ্যানত স্থায়ী গাঁথনি নিৰ্মাণৰ সৈতে উৎসৱৰ সংগঠনৰ বিষয়ে অৱগত কৰিব।

কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে মণিপুৰৰ প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য আৰু ইয়াৰ স্বকীয়তাৰ ওপৰত বক্তব্য প্ৰদান কৰে। তেওঁ লগতে কয় যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সদায় উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহৰ উন্নয়নৰ বাবে বিভিন্ন পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আহিছে। লগতে মণিপুৰৰ জনসাধাৰণৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ এক ডাঙৰ স্থান আছে বুলিও উল্লেখ কৰে। ইয়োৰেপৰি তেওঁ জনায় যে, ভাৰতে পৰৱৰ্তী জি-২০ সন্মিলন আয়োজন কৰিব আৰু সেয়েহে সমগ্ৰ দেশতে এনে ধৰণৰ বহুতো ডাঙৰ অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হ'ব। ৰাজ্যখনত আন কিছুমান অনুষ্ঠানো অনুষ্ঠিত হ'ব বুলি তেওঁ কয়। তেওঁ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ নেতৃত্বত বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত গ্ৰহণ কৰা উন্নয়নৰ বিষয়েও ব্যক্ত কৰে।

উদ্বোধনী অনুষ্ঠানৰ মুখ্য আয়োজক হিচাপে ভাষণ প্ৰদান কৰি ৰাজ্যখনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী এন বীৰেন সিঙে কয় যে কিবা এটা প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে এক স্পষ্ট দৃষ্টিভংগীৰ প্ৰয়োজন। তেওঁ কয় যে এই উৎসৱক ৰাজ্যখনৰ সকলো থলুৱা সম্প্ৰদায়ৰ লোকৰ অংশগ্ৰহণৰ জৰিয়তে একতা অৰ্জন কৰিবলৈ আৰু একতা, আন্তঃস্বপ্নবোধ, জনসাধাৰণৰ মাজত ভূমিৰ মালিকীস্বত্বৰ গৌৰৱক উৎসাহিত কৰাৰ বাবে একতাৰ উৎসৱ হিচাপে পালন কৰা হয়।

মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে উৎসৱৰ প্ৰস্তুতিৰ সৈতে জড়িত সকলো লোকৰ লগতে বিশেষকৈ মৈৰাং খুনৌৰ মুখ্য স্থান চাংঘাই এথনিক পাৰ্কক প্ৰশংসা কৰে। আনসকলৰ ভিতৰত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে থাংগা আৰু মইৰাঙৰ বিধায়কসকল আৰু তেওঁলোকৰ জনসাধাৰণক তেওঁলোকৰ সমৰ্থন আৰু সহযোগিতাৰ বাবে প্ৰশংসা কৰে আৰু কয় যে অনুষ্ঠানস্থলীৰ বাবে কৰা উন্নয়নমূলক কামৰ সময়ত ৰাইজে তেওঁলোকৰ ভূমিৰ বাবে ক্ষতিপূৰণ হিচাপে এটা টকাও বিচৰা নাছিল।
মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে মহোৎসৱৰ সফল পৰিচালনাৰ বাবে ৰাজ্যপালৰ পৰা শুভেচ্ছাও পঢ়ি শুনালে। উদ্বোধনী অনুষ্ঠানৰ অংশ হিচাপে মণিপুৰৰ চাংঘাই উৎসৱ ২০২২ৰ থীম চং ‘মাংকা লাইহুই’ৰ পৰিৱেশন কৰা হৈছিল আৰু সাংস্কৃতিক দলবোৰেও নিজৰ অনুষ্ঠান পৰিৱেশন কৰিছিল। মুখ্যমন্ত্ৰী এন বীৰেন সিঙে কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীৰ সৈতে তেওঁলোকৰ নিজ নিজ পৰম্পৰাগত কুটি, চাংঘাই এথনিক পাৰ্কৰ সন্মুখত বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ প্ৰতিনিধিসকলৰ সৈতে ভ্ৰমণ কৰে আৰু বাৰ্তালাপ কৰে। উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত মন্ত্ৰী, বিধায়ক, মুখ্য সচিব ড০ ৰাজেশ কুমাৰৰ লগতে অন্যান্যসকলে অংশগ্ৰহণ কৰে।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি