• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Manipur Communal Tension: মণিপুৰত ৰাজ্যজুৰি ৫ দিনৰ বাবে বন্ধ মোবাইল ইণ্টাৰনেট সেৱা, সাম্প্ৰদায়িক উত্তেজনাক লৈ ২ জিলাত ১৪৪ ধাৰা

Manipur Communal Tension: মণিপুৰত ৰাজ্যজুৰি ৫ দিনৰ বাবে বন্ধ মোবাইল ইণ্টাৰনেট সেৱা, সাম্প্ৰদায়িক উত্তেজনাক লৈ ২ জিলাত ১৪৪ ধাৰা

Manipur Communal Tension: শুকুৰবাৰে পুৱা নিখিল জনজাতি ছাত্ৰ সন্থা মণিপুৰে (All Tribal Student Union Manipur (ATSUM) ৰাজ্যখনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথত অনিৰ্দিষ্টকালীন অৰ্থনৈতিক অৱৰোধ কৰাৰ পিছতে ৰাজ্যত উত্তেজনা সৃষ্টি হৈছে।

Manipur Communal Tension: শুকুৰবাৰে পুৱা নিখিল জনজাতি ছাত্ৰ সন্থা মণিপুৰে (All Tribal Student Union Manipur (ATSUM) ৰাজ্যখনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথত অনিৰ্দিষ্টকালীন অৰ্থনৈতিক অৱৰোধ কৰাৰ পিছতে ৰাজ্যত উত্তেজনা সৃষ্টি হৈছে।

Manipur Communal Tension: শুকুৰবাৰে পুৱা নিখিল জনজাতি ছাত্ৰ সন্থা মণিপুৰে (All Tribal Student Union Manipur (ATSUM) ৰাজ্যখনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথত অনিৰ্দিষ্টকালীন অৰ্থনৈতিক অৱৰোধ কৰাৰ পিছতে ৰাজ্যত উত্তেজনা সৃষ্টি হৈছে।

  • Share this:
এক সাম্প্ৰদায়িক উত্তেজনাক লৈ সমগ্ৰ মণিপুৰতে ৫ দিনৰ বাবে মোবাইল ডাটা সেৱা স্থগিত ৰখা হৈছে। এই নিৰ্দেশ অনুসৰি একাংশ অসামাজিক উপাদানে ছ’চিয়েল মিডিয়া ব্যৱহাৰ কৰি জনসাধাৰণক উচটনি দি ঘৃণনীয় আৰু হিংসাত্মক ভাষণ প্ৰচাৰ কৰিছে।শনিবাৰে গৃহ বিভাগৰ বিশেষ সচিব এইচ জ্ঞান প্ৰকাশে জাৰি কৰা এক নিৰ্দেশত প্ৰকাশ কৰা হৈছে কথা।

বিষ্ণুপুৰ জিলাৰ আৰক্ষী অধীক্ষকে শনিবাৰে সন্ধিয়া ফৌগাকচাও ইখাঙত ৩-৪ জন লোকে এখন বাহন জ্বলাই দিয়াৰ পিছতে এই সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে। এই অপৰাধে সাম্প্ৰদায়িক উত্তেজনাৰ সৃষ্টি কৰিছে বুলিও নিৰ্দেশটোত উল্লেখ কৰা হৈছে।

বিষ্ণুপুৰৰ জিলা দণ্ডাধীশেও শনিবাৰৰ সন্ধিয়াৰ পৰা সমগ্ৰ উপত্যকা জিলাখনত দুমাহৰ বাবে ১৪৪ ধাৰা জাৰি কৰিছে।

শুকুৰবাৰে পুৱা নিখিল জনজাতি ছাত্ৰ সন্থা মণিপুৰে (All Tribal Student Union Manipur (ATSUM) ৰাজ্যখনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথত অনিৰ্দিষ্টকালীন অৰ্থনৈতিক অৱৰোধ কৰাৰ পিছতে ৰাজ্যত উত্তেজনা সৃষ্টি হৈছে।

মণিপুৰ (পাহাৰীয়া অঞ্চল) স্বায়ত্ব শাসিত জিলা পৰিষদ বিধেয়ক ২০২১ বিধানসভাত উত্থাপন কৰিবলৈ ছাত্ৰ সংগঠনটোৱে দাবী জনাই আহিছিল। অনিৰ্দিষ্টকালীন অৰ্থনৈতিক অৱৰোধ জাপি দিয়াৰ ফলত শুকুৰবাৰে বিয়লি উপত্যকাস্থিত এটা সংগঠন মেইটেই লিপুনে ATSUMৰ ইম্ফল কাৰ্যালয়ত তলা লগাই দিয়ে।

মেইটেই লিপুনে দাবী কৰে যে এই অৱৰোধৰ লক্ষ্য হৈছে ৰাজ্যখনৰ উপত্যকা অঞ্চল। ৰাজ্যৰ উপত্যকা অঞ্চলৰ সমতুল্য উন্নয়ন সুনিশ্চিত কৰিবলৈ পাহাৰীয়া অঞ্চলৰ অধিক বিত্তীয় আৰু প্ৰশাসনিক স্বায়ত্তশাসনৰ বাবে বিধানসভাৰ বাৰিষা অধিবেশনত মণিপুৰ (পাহাৰীয়া অঞ্চল) স্বায়ত্ত শাসিত জিলা পৰিষদ (সংশোধনী) বিধেয়ক ২০২১ দাখিল কৰাৰ দাবীত ATSUM-এ দাবী জনাইছিল .

বৰঞ্চ এন বীৰেন সিং নেতৃত্বাধীন ৰাজ্যখনৰ বিজেপি চৰকাৰে মঙলবাৰে মণিপুৰ (পাহাৰীয়া অঞ্চল) জিলা পৰিষদৰ ৬নং আৰু সপ্তম সংশোধনী বিধেয়ক উত্থাপন কৰে, যিখন প্ৰতিবাদকাৰীয়ে তেওঁলোকৰ দাবীৰ সৈতে একে নহয় বুলি দাবী কৰে।

সংশোধনী বিধেয়কসমূহ অঘোষিতভাৱে উত্থাপন কৰাৰ পিছতে মঙলবাৰৰ পৰা জনজাতীয় প্ৰধান কাংপোকপি আৰু সেনাপতিৰ পাহাৰত সম্পূৰ্ণ বন্ধ হৈ থকা আটছুমে পৰ্যবেক্ষণ কৰি আছিল।
Published by:Manjumoni Borah
First published: