• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • AFSPA বাতিলৰ লক্ষ্য সোনকালেই পূৰণৰ ইংগিত দিলে মণিপুৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী বীৰেন সিঙে, NEWS18ৰে সাক্ষাৎকাৰত আৰু কি ক'লে মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে?

AFSPA বাতিলৰ লক্ষ্য সোনকালেই পূৰণৰ ইংগিত দিলে মণিপুৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী বীৰেন সিঙে, NEWS18ৰে সাক্ষাৎকাৰত আৰু কি ক'লে মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে?

 CM Biren Singh interview:   আকৌ এবাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে দায়িত্ব লোৱাৰ পিছত তেওঁৰ প্ৰথম সাক্ষাৎকাৰটোত তেওঁক মুখ্যমন্ত্ৰী ৰূপে বাছনি কৰাৰ আগতে ৰাজ্যিক বিজেপি গোটৰ ভিতৰত এই পদৰ বাবে কাজিয়া লগাৰ বাতৰি নাকচ কৰে

CM Biren Singh interview: আকৌ এবাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে দায়িত্ব লোৱাৰ পিছত তেওঁৰ প্ৰথম সাক্ষাৎকাৰটোত তেওঁক মুখ্যমন্ত্ৰী ৰূপে বাছনি কৰাৰ আগতে ৰাজ্যিক বিজেপি গোটৰ ভিতৰত এই পদৰ বাবে কাজিয়া লগাৰ বাতৰি নাকচ কৰে

CM Biren Singh interview: আকৌ এবাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে দায়িত্ব লোৱাৰ পিছত তেওঁৰ প্ৰথম সাক্ষাৎকাৰটোত তেওঁক মুখ্যমন্ত্ৰী ৰূপে বাছনি কৰাৰ আগতে ৰাজ্যিক বিজেপি গোটৰ ভিতৰত এই পদৰ বাবে কাজিয়া লগাৰ বাতৰি নাকচ কৰে

  • Share this:
ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীৰ শেহতীয়া বিধানসভা নিৰ্বাচনত বিজয়ৰ পিছত এন বীৰেন সিঙে ( N Biren Singh) মণিপুৰত মুখ্যমন্ত্ৰীৰ ভাৰ লোৱাৰ প্ৰায় এসপ্তাহ হ'ল। পুনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হোৱাৰ পিছত তেওঁৰ প্ৰথম সাক্ষাৎকাৰ NEWS18ৰ সৈতে। এই সাক্ষাৎকাৰত বিশেষভাৱে তেওঁ AFSPAৰ পৰা সীমা সমস্যা তথা ৰাজ্যখনৰ উন্নয়নক লৈ কৈছিল। পাঠকলৈ সাক্ষাৎকাৰৰ সম্পাদিত ৰূপ আগবঢ়োৱা হ'ল।

মণিপুৰত বিজেপি ক্ষমতালৈ অহা যুঁজখন কেনেকুৱা আছিল?

আপুনি মণিপুৰৰ দৰে এখন ৰাজ্যত দেখিছে যি ম্যানমাৰৰ সীমান্তৱৰ্তী আৰু পূৰ্বে ৰাজ্যখন অসুবিধাৰ মাজত আছিল। এনে এটা অৱস্থাত বিজেপিৰ সৈতে পূৰ্ণ সংখ্যাগৰিষ্ঠতা লাভ কৰাটো অতি কঠিন আছিল। প্ৰধানমন্ত্ৰীক ধন্যবাদ কিয়নো তেওঁৰ 'সবকা সাথ, সবকা বিকাশ, সবকা প্ৰয়াস'ৰ নীতিৰে ৰাজ্যখনৰ জনসাধাৰণক যথেষ্ট আত্মবিশ্বাস প্ৰদান কৰিছিল। আমিও এই অনুসৰি কাম কৰিছিলোঁ, আৰু 'ডাবল ইঞ্জিন' (double engine) কাৰ্যকৰী কৰা হৈছিল। আমি পাহাৰ আৰু গাঁওলৈ গৈছিলোঁ আৰু এইটোৱে প্ৰচণ্ড সমৰ্থন আৰু সজাগতা সৃষ্টি কৰিছিল। সেই কাৰণে, আমি অসুবিধাবোৰ অতিক্ৰম কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিলোঁ। কংগ্ৰেছ আৰু এনপিপি (Congress and NPP) আমাৰ সন্মুখত আছিল আৰু যুঁজখন ডাঙৰ আছিল। ভিতৰত আৰু বাহিৰত বহুতো কাজিয়া হৈছিল। মই জনসাধাৰণক ধন্যবাদ জনাইছোঁ। মই ৰাষ্ট্ৰীয় নেতাসকলক ধন্যবাদ জনাইছোঁ, যিয়ে মোক এই দায়িত্ব দিছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু সকলো জ্যেষ্ঠ নেতাক মোৰ ধন্যবাদ।

আভ্যন্তৰীণ কাজিয়াৰ বিষয়টো কি? আৰু আপুনি কেনেকৈ বিজয়ৰ গ'লটো অৰ্জন কৰিছিল?

মই বিশ্বাস কৰোঁ যে এই দলটোত, বিজেপিত, কোনেও একো অনুসৰণ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। তেওঁলোকে ওপৰৰ পৰা সুক্ষ্মভাৱে বস্তুবোৰ চায়। আপুনি কেৱল কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিব লাগিব, সেয়াই। এয়া মহাভাৰতত (Mahabharata) থকা কথাৰ দৰে- আপুনি কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰক আৰু আপুনি ফলৰ বিষয়ে চোৱা উচিত নহয়। মই সেয়াই কৰিছোঁ। আমি আন্তৰিক হোৱা উচিত, সেয়াই।

মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ বাবে কাজিয়া হোৱা নাছিল নেকি?

নাই, এইটো এটা উৰাবাতৰি। সকলোৱে মুখ্যমন্ত্ৰী হোৱাৰ সপোন দেখিব পাৰে। সেয়া কোনো যুঁজ নহয়। সকলোৱে ভাবিব পাৰে, কিন্তু কেন্দ্ৰীয় নেতাসকলে এইক্ষেত্ৰত সিদ্ধান্ত লয়, যি আৰম্ভণিৰে পৰাই সূক্ষ্ম স্তৰত বস্তুবোৰ নিৰীক্ষণ কৰি আছে। এইটো ঠিক কৃষ্ণই অৰ্জুনক যুদ্ধ কৰিবলৈ কোৱাৰ দৰে। তাৰ পিছত যি ঘটে সেয়া আপোনাৰ চিন্তা নহয়। ময়ো সেইটো কৰিছিলোঁ।

মুখ্যমন্ত্ৰীৰ বাবে আপোনাক পছন্দৰ কৰাৰ কাৰণটো কি বুলি ভাবে?

ৰাষ্ট্ৰীয়তাবাদত বিশ্বাস, বিজেপিৰ প্ৰতি আনুগত্য, কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু স্বচ্ছতা– এই কেইটামান কাৰণত পছন্দটো মোৰ পক্ষত গৈছিল।

এতিয়া আপুনি মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ বাবে আন প্ৰতিদ্বন্দ্বীসকলক কেনেদৰে পৰিচালনা কৰিব আৰু আগবাঢ়িব?

আমি এটা পৰিয়াল। সকলোৰে এটা আকাংক্ষা বা সপোন আছে। এতিয়া আমি অধিক ঐক্যবদ্ধ, আমি ইতিমধ্যে আগবাঢ়িছোঁ আৰু আমি সকলোৱে একেলগে মণিপুৰৰ বিকাশ (develop Manipur) কৰিম।

AFSPA বাতিল কৰা হ'বনে?

নিশ্চিতভাৱে, আমি কৰিম। আমি ৰাজ্যখনৰ কিছুমান অংশ চিনাক্ত কৰিছোঁ। আমি ইতিমধ্যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক অনুৰোধ জনাইছোঁ আৰু কিছুমান ইতিবাচক খবৰ আহিব। বিষয়টো আলোচনাধীন অৱস্থাত আছে আৰু মই বিশ্বাস কৰোঁ যে সেয়া ঘটিব।

উন্নয়ন এক ডাঙৰ সমস্যা, বিশেষকৈ পাহাৰত। তাৰ বাবে আপোনাৰ পৰিকল্পনা কি?

আপুনি ঠিকেই কৈছে, উন্নয়ন ইয়াত নাই। মই পাহাৰলৈ যাবলৈ উদ্যোগ লৈছিলোঁ। মুঠ বাজেট বৃদ্ধি কৰা হৈছে। এতিয়া আমাৰ গুৰুত্ব গ্ৰাম্য অঞ্চল আৰু সীমান্ত অঞ্চলৰ ওপৰত। আমাৰ ৬৮টা মহকুমা আছে আৰু ক্ষমতালৈ অহাৰ লগে লগে আমি ৬৮গৰাকী 'প্ৰভাৰী' নিযুক্ত কৰিছোঁ। তেওঁলোকক আইএএছ বিষয়াসকলে নেতৃত্ব দিব। তাত থকা সকলো বিষয়াই তেওঁলোকৰ অধীনত কাম কৰিব আৰু মহকুমাবোৰত প্ৰতিযোগিতা আৰম্ভ হ'ব। সকলো হিতাধিকাৰীয়ে ইয়াৰ জৰিয়তে লাভালাভ লাভ কৰিব, কিয়নো প্ৰতিযোগিতা হ'ব।

নাগালেণ্ড ছাউডাৰ্ন আংগামি পাবলিক অৰ্গেনাইজেচনে (SAPO) আপোনাৰ সীমান্তত বন্ধৰ আহ্বান জনাইছে। তেওঁলোকৰ মতে, আপোনাৰ বাহিনীয়ে তাত ভূমি দখল কৰি আছে।

এইটো সৌহাৰ্দ্যপূৰ্ণভাৱে নিষ্পত্তি কৰা হ'ব। সীমান্তৰ সমস্যা (Border issues) সকলোতে আছে। এইটো এটা দীৰ্ঘম্যাদী সমস্যা। Dzuko ভেলী আন্তৰ্জাতিকভাৱে স্বীকৃত আৰু ইয়াৰ দুই তৃতীয়াংশ মণিপুৰত আছে। আগতে এটা সমস্যা আছিল। যোৱা বছৰ বনজুই লগা বাবে তাত নিৰাপত্তাবাহিনী ৰখা হৈছিল। এয়া নাগালেণ্ডৰ অংশ নহয়, ই আমাৰ।

কনৰাড চাংমাৰ সৈতে আপোনাৰ সম্পৰ্ক আপুনি কেনেদৰে দেখিছে?

কনৰাড মোৰ এজন ভাল বন্ধু। এন.পি.পিত সকলো মোৰ বন্ধু। নিৰ্বাচন এটা খেল, আপুনি জানে। এইটো খেলৰ এটা অংশ আছিল। মই এজন ফুটবল খেলুৱৈ। খেলখনৰ পিছত আমি হাত মিলাই আলিংগন কৰোঁ। তেওঁলোকে আমাক সমৰ্থন দিছে। তেওঁলোকে এই সম্পৰ্কীয় পত্ৰখন ৰাজ্যপালক দিছে। আমি এই নীতি মতে তেওঁলোকৰ সৈতে যাম।

আপোনাৰ উপৰি মুখ্যমন্ত্ৰীৰ দাবীদাৰ বিশ্বজিৎ সিঙক (Biswajit Singh) আপুনি কি ক'ব?

তেওঁ এজন ভাল ব্যক্তি। আমি সকলো ক্ষেত্ৰতে একেলগে কাম কৰিম।

গতিকে আপোনাৰ সকলো শত্ৰু এতিয়া বন্ধু?

এয়াই হৈছে খেলুৱৈসুলভ মনোভাব। সেইকাৰণে তেওঁলোকক সদায় সন্মান কৰা হয়। যুদ্ধ এতিয়া শেষ হৈছে। 'কোই শিকোৱা, গিলা নাহি'।



সাক্ষাৎগ্ৰহণ ঃ KAMALIKA SENGUPTA
Published by:Gautam Barman
First published: