• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • ৱেব চিৰিজ 'পঞ্চায়ত'ৰ ফুলেৰা সদৃশ ঘটনা! মধ্য প্ৰদেশৰ পঞ্চায়তত নিৰ্বাচিত মহিলাৰ পৰিৱৰ্তে স্বামীয়ে কৰিলে শপত গ্ৰহণ

ৱেব চিৰিজ 'পঞ্চায়ত'ৰ ফুলেৰা সদৃশ ঘটনা! মধ্য প্ৰদেশৰ পঞ্চায়তত নিৰ্বাচিত মহিলাৰ পৰিৱৰ্তে স্বামীয়ে কৰিলে শপত গ্ৰহণ

নৱগঠিত মধ্য প্ৰদেশ পঞ্চায়তসমূহত নিৰ্বাচিত মহিলা প্ৰতিনিধিৰ পৰিৱৰ্তে স্বামী বা পৰিয়ালৰ পুৰুষ সদস্যসকলে শপত গ্ৰহণ

নৱগঠিত মধ্য প্ৰদেশ পঞ্চায়তসমূহত নিৰ্বাচিত মহিলা প্ৰতিনিধিৰ পৰিৱৰ্তে স্বামী বা পৰিয়ালৰ পুৰুষ সদস্যসকলে শপত গ্ৰহণ

ইয়াৰ পূৰ্বে সাগৰৰ জয়চিনগৰ গাঁৱত ৫ আগষ্টত শপত গ্ৰহণ অনুষ্ঠানত পঞ্চায়তলৈ নিৰ্বাচিত হোৱা ১০ গৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত মাত্ৰ তিনিগৰাকীহে উপস্থিত আছিল। তাৰ পিছত হোৱা হাহাকাৰৰ ফলত গাওঁ পঞ্চায়ত সম্পাদক অশৰম চাহুক নিলম্বন কৰা হৈছিল যাক এটা ভিডিঅ'ত পুৰুষ আত্মীয়সকলক শপত গ্ৰহণ কৰা দেখা গৈছিল।

  • Share this:

নৱগঠিত মধ্য প্ৰদেশ পঞ্চায়তসমূহত নিৰ্বাচিত মহিলা প্ৰতিনিধিৰ পৰিৱৰ্তে স্বামী বা পৰিয়ালৰ পুৰুষ সদস্যসকলে শপত গ্ৰহণ কৰাৰ বাতৰিৰ পিছত, ৰাজ্যখনে এনে ধৰণৰ ঘটনাৰ পুনৰাবৃত্তি প্ৰতিহত কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দাঙি ধৰিছে।


ধাৰ, দামোহ, সাগৰ, পান্না আৰু ৰেৱা আদি ঠাইত এনে ধৰণৰ উলংঘন সন্মুখলৈ আহিছে য'ত সংশ্লিষ্ট মহিলাসকল প্ৰত্যক্ষদৰ্শীৰ মাজত বা ঘৰত আছিল যেতিয়া তেওঁলোকৰ স্বামী বা আন আত্মীয়সকলে তেওঁলোকৰ হৈ শপত গ্ৰহণ কৰিছিল। স্বামী, পিতৃ বা ভায়েকৰ শপত লোৱাৰ ভিডিঅ' এতিয়া পোহৰলৈ আহিছে।


মধ্য প্ৰদেশৰ পঞ্চায়ত আৰু গ্ৰামোন্নয়ন বিভাগৰ প্ৰধান সচিব উমাকান্ত উমৰাৱে কয় যে, "এইটো কোনোপধ্যে গ্ৰহণযোগ্য নহয় আৰু নিয়মবিৰোধী। সঠিক প্ৰাৰ্থীসকলে শপত লোৱাটো নিশ্চিত কৰাৰ বাবে তৃণমূল পৰ্যায়ৰ বিষয়া আৰু কৰ্মচাৰীসকল দায়বদ্ধ। আমি ইতিমধ্যে পদক্ষেপ লৈছো বা এনে কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াত আছো। আমি এটা পৰামৰ্শও জাৰি কৰিছো যিটো ভৱিষ্যতে পৰিয়ালৰ সদস্যসকলৰ এনে ধৰণৰ যিকোনো প্ৰচেষ্টা বন্ধ কৰিবলৈ সকলো গ্ৰাম পঞ্চায়তলৈ প্ৰেৰণ কৰা হ'ব"।




ইয়াৰ পূৰ্বে সাগৰৰ জয়চিনগৰ গাঁৱত ৫ আগষ্টত শপত গ্ৰহণ অনুষ্ঠানত পঞ্চায়তলৈ নিৰ্বাচিত হোৱা ১০ গৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত মাত্ৰ তিনিগৰাকীহে উপস্থিত আছিল। তাৰ পিছত হোৱা হাহাকাৰৰ ফলত গাওঁ পঞ্চায়ত সম্পাদক অশৰম চাহুক নিলম্বন কৰা হৈছিল যাক এটা ভিডিঅ'ত পুৰুষ আত্মীয়সকলক শপত গ্ৰহণ কৰা দেখা গৈছিল। তেওঁ পিছত যুক্তি দিছিল যে মহিলাসকলৰ শপত ল'বলৈ অনিচ্ছাৰ ফলতহে এই নিয়ম উলংঘন হৈছিল।


ধাৰৰ সুন্দ্ৰেল পঞ্চায়ততো একে ধৰণৰ দৃশ্য দেখা গৈছিল য'ত আনকি শপত গ্ৰহণ বিজেপি নেতা ৰাধেশ্যাম কাচৰাৱাদিয়াই পৰিচালনা কৰিছিল বুলি অভিযোগ কৰা হৈছিল।




২০২০ চনলৈকে, দেশৰ ২০ খন ৰাজ্যই পঞ্চায়তীৰাজ প্ৰতিষ্ঠানত মহিলাসকলৰ বাবে ৫০% সংৰক্ষণ প্ৰদান কৰে। মধ্য প্ৰদেশ এই ব্যৱস্থাৰ প্ৰাৰম্ভিক গ্ৰহণকাৰী ৰাজ্যসমূহৰ ভিতৰত এখন আছিল কিয়নো ই ১৯৯০ ৰ দশকৰ পৰা মহিলাসকলৰ বাবে আধা চৰপঞ্চ পদ সংৰক্ষণ কৰি আহিছে। সদ্যসমাপ্ত নিৰ্বাচনত, চৰপঞ্চ পদৰ বাবে পুৰুষতকৈ অধিক মহিলা নিৰ্বাচনত অৱতীৰ্ণ হৈছিল। অৱশ্যে, শেহতীয়া ভিডিঅ' আৰু প্ৰশাসনিক সঁহাৰিয়ে বহুতক প্ৰশ্ন কৰিবলৈ প্ৰেৰিত কৰিছে যে এনে ধৰণৰ উলংঘনে তৃণমূল পৰ্যায়ত মহিলাসকলক সৱলীকৰণ কৰাৰ লক্ষ্য নিষ্ফল কৰি তুলিছে নেকি!




জবলপুৰ উচ্চ ন্যায়ালয়ত অনুশীলন কৰা এগৰাকী অধিবক্তা কোৱাজি ফখৰুদ্দিনে কয় যে, "সংবিধানৰ ২৪৩ নং অনুচ্ছেদে মহিলাসকলৰ বাবে সংৰক্ষণৰ কথা কয় আৰু মধ্য প্ৰদেশৰ এম.পি. পঞ্চায়ত ৰাজ আৰু গ্ৰাম স্বৰাজ আইন, ১৯৯৩ ত এইটো সমৰ্থন কৰা হৈছে। অৱশ্যে, এক প্ৰধান পতি সংস্কৃতি ভিতৰুৱা অঞ্চলত বিকশিত হয় যিয়ে মহিলাসকলৰ বাবে পৰ্যাপ্ত প্ৰতিনিধিত্ব আৰু তেওঁলোকৰ সৱলীকৰণৰ অনুশীলনৰ উদ্দেশ্যক পৰাজিত কৰে"। যোৱা সপ্তাহত, ফখৰুদ্দিন সেই দুজন উকীলৰ ভিতৰত আছিল যিয়ে সফলতাৰে তৰ্ক কৰিছিল আৰু এক বিতৰ্কিত সিদ্ধান্ত কঢ়িয়াই লৈছিল যিয়ে বিজয়ী প্ৰাৰ্থীক অধিক ভোট লাভ কৰা স্বত্বেও পৰাজিত হোৱা বুলি ঘোষণা কৰিছিল। তেনে ক্ষেত্ৰতো প্ৰশাসনিক মিত্ৰতা সন্মুখলৈ আহিছিল বুলি অভিযোগ কৰা হৈছিল।




এই পঞ্চায়ত নিৰ্বাচনৰ প্ৰচাৰৰ সময়তো, পুৰুষসকলক ভৱিষ্যতৰ চৰপঞ্চ (বা চৰপঞ্চ পতি, যেনেকৈ শব্দটো হয়) বুলি প্ৰক্ষেপ কৰা হৈছিল, তেওঁলোকৰ মুখবোৰ প্ৰচাৰ সামগ্ৰীত প্ৰদৰ্শিত হৈছিল, বহুসময়ত প্ৰকৃততে প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰা পত্নীৰ অবিহনে।


এনে অভিযোগ সন্দৰ্ভত শ্ৰীযুত উমৰাৱে তেওঁলোকক ব্যতিক্ৰম বুলি অভিহিত কৰে আৰু কয় যে এবাৰ স্থানীয় সংস্থা গঠন হোৱাৰ পিছত, সাত মাহ দীঘলীয়া প্ৰশিক্ষণ আৰু অভিমুখীকৰণ কাৰ্যসূচী আছে। তেওঁ কয় যে, "লিংগ সংবেদনশীলতা এই কাৰ্যসূচীৰ এক মুখ্য অংশ আৰু এইবাৰ আমি অতিৰিক্ত গুৰুত্ব প্ৰদান কৰিম।"

Published by:Subham Goswami
First published: