• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • DOLO-650 টেবলেটটো প্ৰেছক্ৰাইব কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুতকাৰী কোম্পানীয়ে চিকিৎসকৰ নামত ব্যয় কৰিছে ১০০০ কোটি টকাঃ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ মন্তব্য

DOLO-650 টেবলেটটো প্ৰেছক্ৰাইব কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুতকাৰী কোম্পানীয়ে চিকিৎসকৰ নামত ব্যয় কৰিছে ১০০০ কোটি টকাঃ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ মন্তব্য

ৰোগীসকলক জ্বৰ প্ৰতিৰোধী ঔষধ হিচাপে DOLO-650 ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ প্ৰস্তুতকৰ্তা কোম্পানীটোৱে চিকিৎসকৰ নামত ১০০০ কোটি টকা ব্যয় কৰিছে।

ৰোগীসকলক জ্বৰ প্ৰতিৰোধী ঔষধ হিচাপে DOLO-650 ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ প্ৰস্তুতকৰ্তা কোম্পানীটোৱে চিকিৎসকৰ নামত ১০০০ কোটি টকা ব্যয় কৰিছে।

বিচাৰপীঠৰ নেতৃত্ব দি থকা ন্যায়াধীশ ডি ৱাই চন্দ্ৰচূড়ে কৈছে যে এইটো এটা গুৰুতৰ বিষয় আৰু আনকি তেওঁকো ক'ভিডৰ সময়ত এইটো দৰৱেই প্ৰেচক্ৰাইব কৰা হৈছিল

  • Share this:
চিকিৎসা প্ৰতিনিধিৰ (Medical Representative) এটা সংস্থাই বৃহস্পতিবাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ক কয় যে কেন্দ্ৰীয় প্ৰত্যক্ষ কৰ পৰিষদে ড'ল'-৬৫০ টেবলেটৰ প্ৰস্তুতকৰ্তা কোম্পানীক টেবলেটটো প্ৰেচক্ৰাইব কৰাৰ বাবে চিকিৎসকসকলক ১,০০০ কোটি টকা বিতৰণ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে [ফেডাৰেচন অৱ মেডিকেল এণ্ড চেলছ ৰিপ্ৰেজেণ্টেটিভএছ'চিয়েচন অৱ ইণ্ডিয়া বনাম ইউনিয়ন অৱ ইণ্ডিয়া]।


ফেডাৰেচন অফ মেডিকেল এণ্ড চেলছ ৰিপ্ৰেজেণ্টেটিভ এছ'চিয়েচন অফ ইণ্ডিয়াৰ হৈ উপস্থিত থকা জ্যেষ্ঠ অধিবক্তা সঞ্জয় পাৰিখে অভিযোগ দাখিল কৰিছে যে ৰোগীসকলক জ্বৰ প্ৰতিৰোধী ঔষধ হিচাপে DOLO-650 ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ প্ৰস্তুতকৰ্তা কোম্পানীটোৱে চিকিৎসকৰ নামত ১০০০ কোটি টকা ব্যয় কৰিছে।


ন্যায়াধীশ এ এছ বোপান্নাক লৈ গঠিত বিচাৰপীঠৰ নেতৃত্বত থকা ন্যায়াধীশ ডি ৱাই চন্দ্ৰচূড়ে কৈছে যে এইটো এটা গুৰুতৰ বিষয় আৰু আনকি তেওঁকো ক'ভিডৰ সময়ত এইটো দৰৱেই প্ৰেচক্ৰাইব কৰা হৈছিল

"এয়া মোৰ কাণত সংগীত নহয়। যেতিয়া মোৰ ক'ভিড হৈছিল তেতিয়া মোকো একেই পৰামৰ্শ দিছিল। এইটো এটা গুৰুতৰ বিষয়।" বুলি ন্যায়াধীশ চন্দ্ৰচূড়ে মন্তব্য কৰে।

অতিৰিক্ত ছলিচিটৰ জেনেৰেল কে এম নটৰাজৰ দ্বাৰা প্ৰতিনিধিত্ব কৰা কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক ১০ দিনৰ ভিতৰত উত্তৰ দাখিল কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে।

ন্যায়ালয়ে ফাৰ্মাচিউটিকেল কোম্পানীবোৰক তেওঁলোকৰ ঔষধ প্ৰেচক্ৰাইব কৰাৰ বাবে প্ৰেৰণা হিচাপে চিকিৎসকসকলক বিনামূলীয়া সামগ্ৰী দিয়াৰ বাবে দায়বদ্ধ কৰাৰ নিৰ্দেশনা বিচাৰি এখন ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা (পিআইএল) আবেদনৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰি আছে।


ফেডাৰেচন অফ মেডিকেল এণ্ড চেলছ ৰিপ্ৰেজেণ্টেটিভছ এছ'চিয়েশ্যন অফ ইণ্ডিয়াৰ আবেদনত ফাৰ্মাচিউটিকেল মাৰ্কেটিং প্ৰণালীৰ (ইউচিপিএমপি) ইউনিফৰ্ম কোডক আইনী সমৰ্থন দিয়াৰ নিৰ্দেশনা বিচাৰিছিল।

আবেদনকাৰীয়ে এক উদাহৰণস্বৰূপে ক'ভিড-১৯ মহামাৰীৰ সময়ত ৰেমডিচিভি (Remdisivir) ৰ ঔষধৰ অত্যাধিক বিক্ৰী আৰু প্ৰেছক্ৰাইব উদাহৰণো দাঙি ধৰিছিল।

অধিবক্তা অপৰ্ণা ভাটৰ জৰিয়তে দাখিল কৰা পিআইএলত কোৱা হৈছে যে স্বাস্থ্যৰ অধিকাৰ জীৱনৰ অধিকাৰৰ এটা অংশ আৰু নৈতিক বিপণন পদ্ধতি পালন কৰাটো ফাৰ্মাচিউটিকেল কোম্পানীবোৰৰ প্ৰয়োজন।

বৰ্তমান এনে কোনো আইন বা নিয়ম নাই যিয়ে UCPMP ৰ বাবে কোনো আইনী ভিত্তিৰ অভাৱত এনে ধৰণৰ প্ৰথা নিষিদ্ধ কৰে, যি হৈছে খণ্ডটোৰ বাবে এক স্বেচ্ছামূলক নিয়ম বুলি আবেদনখনত কোৱা হৈছে।

দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সন্মিলনত স্বাক্ষৰকাৰী হোৱা স্বত্বেও ভাৰতত ফাৰ্মাচিউটিকেল মাৰ্কেটিং পদ্ধতিৰ দুৰ্নীতি নিয়ন্ত্ৰণহীন বুলি আবেদনকাৰীয়ে দাখিল কৰে।


ইয়াৰ ফলত এনে এক পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হয় য'ত উপভোক্তাই উপহাৰ, মনোৰঞ্জন, আতিথ্য আৰু অন্যান্য সুবিধাৰ বিনিময়ত চিকিৎসকৰ দ্বাৰা অত্যাধিক নিৰ্ধাৰিত বা অযৌক্তিকভাৱে নিৰ্ধাৰণ কৰা ব্ৰেণ্ডেড ঔষধৰ বাবে যথেষ্ট পৰিশোধ কৰে বুলি এক বিতৰ্কৰ সূচনা হৈছিল।

এনে ঔষধ আৰু বিষাক্ত পদাৰ্থৰ শক্তিয়ে মানুহৰ জীৱন আৰু স্বাস্থ্যৰ বাবে বিপদৰ সৃষ্টি কৰে আনকি চিকিৎসকসকলক ফাৰ্মাচিউটিকেল কোম্পানীবোৰে সহজভাৱে আঁতৰি যোৱা অসদাচৰণৰ বাবে দণ্ডিত কৰিব পাৰে বুলিও আবেদনখনত কোৱা হৈছে।

আবেদনকাৰীজনে এনেদৰে UCPMP ক আইনী আধাৰ প্ৰদান কৰিবলৈ আৰু "নিৰীক্ষণ প্ৰণালী, স্বচ্ছতা, দায়বদ্ধতা আৰু লগতে উলংঘনৰ পৰিণাম" প্ৰদান কৰি ইয়াক কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ চৰকাৰক নিৰ্দেশনা বিচাৰিছিল।

মধ্যৱৰ্তী সময়ত, এইটো প্ৰাৰ্থনা কৰা হৈছিল যে শীৰ্ষ ন্যায়ালয়ে নিজেই এনে নিৰ্দেশনা জাৰী কৰক বা UCPMP উপযুক্ত বুলি বিবেচনা কৰি বাধ্যতামূলক কৰক। চৰকাৰে, শেষৰটো শুনানি গ্ৰৰণৰ পিছতেই, UCPMPৰ এখন খচৰা মুকলি কৰিছিল আৰু মন্তব্য আমন্ত্ৰণ কৰিছিল।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি