এতিয়া অংকৰ খেল! সিন্ধিয়াৰ পদত্যাগৰ ফলত পতন হ’ব কমলনাথৰ চৰকাৰ! তাৰ পিছত...

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 11, 2020, 4:26 PM IST
এতিয়া অংকৰ খেল! সিন্ধিয়াৰ পদত্যাগৰ ফলত পতন হ’ব কমলনাথৰ চৰকাৰ! তাৰ পিছত...
২৩০খন আসন যুক্ত মধ্যপ্ৰদেশৰ বিধানসভাত কংগ্ৰেছৰ পক্ষত আছে মুঠ ১১৪খন আসন। য’ত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীৰ হাতত আছে ১০৭ খন আসন।

২৩০খন আসন যুক্ত মধ্যপ্ৰদেশৰ বিধানসভাত কংগ্ৰেছৰ পক্ষত আছে মুঠ ১১৪খন আসন। য’ত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীৰ হাতত আছে ১০৭ খন আসন।

  • Share this:
সংকটৰ গৰাহত মধ্যপ্ৰদেশৰ কংগ্ৰেছ চৰকাৰ। মুখ্যমন্ত্ৰী কমলকাথৰ বিৰুদ্ধে বিদ্ৰোহ কৰি জ্যোতিৰাদিত্য সিন্ধিয়াই বিজেপিত যোগদান কৰাৰ পিছতে এতিয়া গভীৰ সংকটত পৰিছে মধ্য প্ৰদেশ চৰকাৰ। সিন্ধিয়াৰ পিছত এতিয়া কংগ্ৰেছৰ ২০ জন বিধায়কে ৰাজ্যপালৰ হাতত দিছে পদত্যাগ পত্ৰ। ফলত এতিয়া প্ৰশ্ন উঠিছে যে, মহাৰাষ্ট্ৰত অক্ষত থাকিবনে কংগ্ৰেছ চৰকাৰ?

২৩০খন আসন যুক্ত মধ্যপ্ৰদেশৰ বিধানসভাত কংগ্ৰেছৰ পক্ষত আছে মুঠ ১১৪খন আসন। য’ত ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ হাতত আছে ১০৭ খন আসন। ইয়াৰ লগতে নিৰ্দলীয় ৪ জন বিধায়ক, এজন এচ পি আৰু এজন বিএচপিৰ বিধায়ক আছে। লগতে দুগৰাকী বিধায়কৰ মৃত্যু হোৱাত দুখন আসন এতিয়াও খালী আছে।



সিন্ধিয়াৰ পদত্যাগৰ পিছতে কংগ্ৰেছৰ ২০ জন বিধায়কে পদত্যাগ কৰিলে। ইয়াৰ ভিতৰত কংগ্ৰেছৰ জ্যেষ্ঠ নেতা বিচাহু লালো আছে। ২২৮ জন বিধায়ক থকা বিধানসভাত কংগ্ৰেছৰ আছে ১১৪ জন সহ অন্যান্য ৭ জন বিধায়ক। ফলত সৰ্বমুঠ কংগ্ৰেছৰ মিত্ৰজোঁটৰ পক্ষত আছে ১২১জন বিধায়ক। কিন্তু ২০ জন পদত্যাগ কৰা বিধায়কক বিধানসভাৰ মুঠ আসনৰ সংখ্যাৰ পৰা হ্ৰাস কৰে, তেন্তে মুঠ বিধায়কৰ সংখ্যা হৈ পৰিব ২০৮জন। ইয়াৰ ফলত সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰ বাবে প্ৰয়োজন হ’ব ১০৫ জন বিধায়ক।

কোন দল আছে শক্তিশালী পৰ্যায়ত–
পদত্যাগ কৰা সকলক বাদ দিলে কংগ্ৰেছৰ সদস্য সংখ্যা ৯৪ জন। লগতে অন্যান্য দলৰ সাতজন লগ লাগিলে হ’বগৈ ১০১জন।

কিন্তু বিজেপিৰ নিজৰে আছে ১০৭ জন বিধায়ক। গতিকে এতিয়া এটা কথা স্পষ্ট হৈ পৰিছে যে, সংখ্যাৰ ফালৰ পৰা মজবুত স্থিতিত আছে বিজেপি।
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি
corona virus btn
corona virus btn
Loading