• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • মধ্যপ্ৰদেশত এগৰাকী মাতৃয়ে বাঘৰ সৈতে যুঁজি ৰক্ষা কৰিলে নিজৰ ১৫ মহীয়া সন্তানক

মধ্যপ্ৰদেশত এগৰাকী মাতৃয়ে বাঘৰ সৈতে যুঁজি ৰক্ষা কৰিলে নিজৰ ১৫ মহীয়া সন্তানক

বৰ্তমান মাতৃ আৰু সন্তান চিকিৎসালয়ত আছে আৰু সুস্থ হৈ উঠাৰ আশা কৰা হৈছে।

বৰ্তমান মাতৃ আৰু সন্তান চিকিৎসালয়ত আছে আৰু সুস্থ হৈ উঠাৰ আশা কৰা হৈছে।

বৰ্তমান মাতৃ আৰু সন্তান চিকিৎসালয়ত আছে আৰু সুস্থ হৈ উঠাৰ আশা কৰা হৈছে। ১৫ মহীয়া শিশুটিৰ মূৰত গভীৰ ঘাঁ হোৱাৰ বিপৰীতে মাতৃ অৰ্চনা চৌধুৰীয়ে হাওঁফাওঁত পাংচাৰ হোৱাৰ লগতে পেটত গভীৰ ঘাঁত ভুগিছে।

  • Share this:
হাওঁফাওঁত নখ ছুৰীৰে আঘাত কৰা এগৰাকী ২৫ বছৰীয়া মাতৃয়ে দেওবাৰে এটা বাঘৰ সৈতে নিৰস্ত্ৰ হৈ যুঁজি নিজৰ কেঁচুৱা সন্তানক বাঘটোৰ পৰা কাঢ়ি লৈ ​​যায়। বান্ধৱগড় টাইগাৰ ৰিজাৰ্ভৰ প্ৰান্তত হোৱা বন্য এনকাউণ্টাৰত দুয়োজনেই ৰক্তাক্ত আৰু গুৰুতৰভাৱে আহত হৈছিল, কিন্তু তেওঁলোক জীৱিত হৈ ওলাই আহিছিল।

বৰ্তমান মাতৃ আৰু সন্তান চিকিৎসালয়ত আছে আৰু সুস্থ হৈ উঠাৰ আশা কৰা হৈছে। ১৫ মহীয়া শিশুটিৰ মূৰত গভীৰ ঘাঁ হোৱাৰ বিপৰীতে মাতৃ অৰ্চনা চৌধুৰীয়ে হাওঁফাওঁত পাংচাৰ হোৱাৰ লগতে পেটত গভীৰ ঘাঁত ভুগিছে। কিছুসময়ৰ বাবে অৰ্চনাৰ অৱস্থাই চিকিৎসকসকলক চিন্তিত কৰি তুলিছিল যদিও সোমবাৰে সন্ধিয়ালৈকে অৰ্চনা স্থিতিশীল হৈ পৰিছিল। উমৰিয়া জিলাৰ বান্ধৱগড় টাইগাৰ ৰিজাৰ্ভৰ মালা বিটৰ অধীনত থকা ৰোহনিয়া গাঁৱত পৰিয়ালৰ সৈতে থাকে অৰ্চনা। তাই নিজৰ পুত্ৰ ৰবিৰাজক সকাহ দিবলৈ জুপুৰিটোৰ পৰা উলিয়াই আনিছিল, জোপোহাৰ পৰা জপিয়াই বাঘ এটাই শিশুটিক আক্ৰমণ কৰে।

বাঘটোৱে কেঁচুৱাটোৰ মূৰত চেপি ধৰি তাৰ দাঁতবোৰ তাৰ ডিঙিত ডুবাই দিবলৈ চেষ্টা কৰিলে যদিও মাকে উদ্ধাৰ কৰিবলৈ জপিয়াই পৰিল। অৰ্চনাই খালী হাত দুখন ব্যৱহাৰ কৰি বাঘটোৰ লগত যুঁজিছিল আৰু বাঘটোৱে কামোৰাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিছিল, এইখিনি সময়ত সহায় বিচাৰি চিঞৰিছিল। জীৱন-মৃত্যুৰ যুঁজ দুই মিনিটমান চলি থাকিল আৰু বাঘটোৱে কেঁচুৱাটো কাঢ়ি নিবলৈ চেষ্টা কৰি থাকিল কিন্তু মাকে মাজত থিয় হৈ লাথি মাৰি ঘুচা মাৰি ধৰিলে। বাঘটোৰ নখবোৰে কৰা গেছ আৰু কাটি যোৱা অংশবোৰক আওকাণ কৰি — কিছুমান ইমানেই গভীৰ যে তাইৰ হাওঁফাওঁবোৰ বিন্ধি পেলাইছিল — তাই যথেষ্ট সময় ধৰি ৰাখিছিল আৰু গাঁৱৰ মানুহে তাইক সহায় কৰিবলৈ দৌৰিছিল।

বাঘটোৱে যুঁজ ত্যাগ কৰি পুনৰ হাবিত জপিয়াই পৰিল। গাঁওবাসীয়ে মাতৃ আৰু সন্তানক মানপুৰ প্ৰাথমিক স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰলৈ লৈ যায়, য’ত তেওঁলোকক প্ৰাথমিক চিকিৎসা প্ৰদান কৰি ৩০ কিলোমিটাৰ দূৰৈৰ উমৰিয়াৰ জিলা চিকিৎসালয়লৈ প্ৰেৰণ কৰা হয়। অৰ্চনাৰ স্বামী ভোলা প্ৰসাদে সংবাদ মাধ্যমক জনোৱা মতে, এই কাজিয়াত তেওঁৰ পেট, পিঠি আৰু হাতত আঘাত পাইছে। উমৰীয়াৰ কালেক্টৰ সঞ্জীৱ শ্ৰীবাস্তৱে চিকিৎসালয়ত মহিলাগৰাকী আৰু তেওঁৰ পুত্ৰক সাক্ষাৎ কৰি সকলো সম্ভৱপৰ সহায়ৰ আশ্বাস দিয়ে।

ইয়াৰ পিছতে তেওঁলোকক উন্নত চিকিৎসাৰ বাবে ১৩০ কিলোমিটাৰ দূৰৈৰ জবলপুৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে। গাওঁবাসীৰ সুৰক্ষা সুনিশ্চিত কৰাৰ বাবে বন বিভাগৰ সৈতে এক বৈঠকত মিলিত হয় কালেক্টৰজন। বাঘটোক পুনৰ নিজৰ ঠাইলৈ ঘূৰাই পঠাবলৈ অভিযান চলি আছে। গাওঁবাসীক নিশা ঘৰৰ ভিতৰত থাকিবলৈ কোৱা হৈছে। যোৱা বছৰৰ নৱেম্বৰ মাহত সাংসদৰ ছিধি জিলাৰ সঞ্জয় গান্ধী ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ওচৰৰ এখন গাঁৱত এগৰাকী জনজাতীয় মহিলাই খালী হাতেৰে নাহৰফুটুকীৰ সৈতে যুঁজি ছয় বছৰীয়া পুত্ৰক বাঘৰ কবলৰ পৰা কাঢ়ি লৈ ​​যায়।
Published by:Subham Goswami
First published: