• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • তিনিখনকৈ চিকিৎসালয়ত দুখীয়াক বিনামূলীয়াকৈ খাদ্য যোগান ধৰি চৰ্চিত হৈছে এজন ব্যক্তি

তিনিখনকৈ চিকিৎসালয়ত দুখীয়াক বিনামূলীয়াকৈ খাদ্য যোগান ধৰি চৰ্চিত হৈছে এজন ব্যক্তি

লক্ষ্ণৌৰ মানুহে বিশাল সিঙক 'ফুডমেন' নামেৰে চিনি পায়।

লক্ষ্ণৌৰ মানুহে বিশাল সিঙক 'ফুডমেন' নামেৰে চিনি পায়।

প্ৰসাদম সেৱাত সকলো জাতি আৰু ধৰ্মৰ লোকে এখন চালিৰ তলত বহি খাদ্য খায়। এই কাৰণেই প্ৰসাদম সেৱা কক্ষত হিন্দু, মুছলমান, শিখ আৰু খ্ৰীষ্টান দেৱতাৰ ফটো প্ৰদৰ্শন কৰা হয়।

  • Share this:
আজি আমি আপোনালোকক চিনাকি কৰাই দিম লক্ষ্ণৌৰ এজন ব্যক্তিৰ সৈতে যিয়ে 'মানৱ সেৱা নাৰায়ণ সেৱা' উক্তিটো সঠিক বুলি প্ৰমাণ কৰিছে। কেৱল এয়াই নহয় লক্ষ্ণৌৰ মানুহে বিশাল সিঙক 'ফুডমেন' নামেৰে চিনি পায়। দৰাচলতে চৰকাৰী চিকিৎসালয়ত ৰোগীৰ শুশ্ৰূষা কৰা পৰিচাৰকক দৈনিক বিনামূলীয়া খাদ্য খুৱায়। ইয়াৰ আঁৰৰ কাহিনী জানিলে আপুনিও আৱেগিক হৈ পৰিব। বিশাল সিঙৰ পিতৃক গুৰগাঁৱৰ এখন চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰা হৈছিল, গতিকে সকলো টকা তেওঁৰ চিকিৎসাৰ বাবে খৰচ হৈছিল। খাবলৈ পইচাও নাছিল। নিজেও বহু ৰাতি অনাহাৰে ভোকত শুইছিল। দেউতাকৰ মৃত্যু হৈছিল যদিও ভোকৰ হাহাকাৰে তেওঁক ৰাইজৰ বাবে কিবা এটা কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। ইয়াৰ পিছত তেওঁ এটা প্ৰতিশ্ৰুতি লৈছিল যে ভৱিষ্যতে যদি তেওঁ কেতিয়াবা সক্ষম হয় তেন্তে ৰোগীৰ আত্মীয়ক চিকিৎসালয়ত ভোকত শুবলৈ নিদিয়ে।

তেওঁক ভাগ্যই সহযোগ কৰিলে আৰু ২০০৫ চনত কিং জৰ্জ মেডিকেল কলেজৰ পৰা বিশাল সিঙক ফোন কৰা হ’ল যে ইয়াত ৰোগীৰ পৰিচাৰকসকলক বিনামূলীয়াকৈ খাদ্য বিতৰণ কৰিব পাৰিব। আগতে বিশাল সিঙে বাহিৰত খাদ্য বিতৰণ কৰাৰ বাবে তেওঁক কেজিএমইউয়েও স্থায়ী স্থান দিছিল। ইয়াৰ পৰাই আৰম্ভ হৈছিল ‘প্ৰসাদম সেৱা’ৰ যাত্ৰা। ইয়াৰ পিছত ২০০৭ চনত তেওঁ পিতৃ বিজয় বাহাদুৰ সিঙৰ নামত বিজয় শ্ৰী ফাউণ্ডেশ্যন আৰম্ভ কৰে আৰু বিগত ১৪ বছৰ ধৰি ৪২ বছৰীয়া বিশাল সিঙে লক্ষ্ণৌৰ গোমতি নগৰস্থিত বলৰামপুৰ চিকিৎসালয়, ডাঃ ৰাম মনোহৰ লোহিয়া চিকিৎসালয় আৰু কিং জৰ্জ মেডিকেল কলেজত কৰ্মৰত ৰোগীৰ পৰিচাৰকক বিনামূলীয়াকৈ দুপৰীয়া ১:০০ বজাৰ পৰা ৩:০০ বজালৈ খাদ্য যোগান ধৰে। আনহাতে, উল্লেখযোগ্য যে প্ৰায় ৮০০ পৰিচাৰকে প্ৰতিদিনে খাদ্য গ্ৰহণ কৰে।

এইটোৱেই হৈছে প্ৰসাদম সেৱাৰ বিশেষত্ব
বিশেষ কথাটো হ’ল এই খাদ্য অতি পৰিষ্কাৰকৈ প্ৰস্তুত কৰা হয়। আনহাতে প্ৰসাদম সেৱাত সকলো জাতি আৰু ধৰ্মৰ লোকে এখন চালিৰ তলত বহি খাদ্য খায়। এই কাৰণেই প্ৰসাদম সেৱা কক্ষত হিন্দু, মুছলমান, শিখ আৰু খ্ৰীষ্টান দেৱতাৰ ফটো প্ৰদৰ্শন কৰা হয়। ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ বিশাল সিঙে এই উদাৰ কামৰ বাবে প্ৰশাসনৰ পৰাও বহু বঁটা লাভ কৰিছে।

দেশৰ বিভিন্ন চিকিৎসালয়ত চলাব অভিযান
নিউজ১৮ লোকেলক বিশাল সিঙে জনোৱা মতে, ক্ষুধামুক্ত ভাৰতে সেনাবাহিনী গঢ়ি তুলিছে। ইয়াৰ অধীনত তেওঁ দেশৰ সকলো চিকিৎসালয়লৈ যাব আৰু তেওঁ এই সেৱা আৰম্ভ কৰাৰ কথা চিন্তা কৰিছে। ইয়াৰ লগতে এটা চফটৱেৰও তৈয়াৰ কৰা হৈছে, যাৰ অধীনত যদি কোনোবাই ক’ৰবাত ভোকত থাকে তেন্তে তেওঁৰ সতীৰ্থসকলে গৈ তাত খাদ্য যোগান ধৰিব। এনে লোকক গুগলৰ জৰিয়তে পোৱা যাব। লগতে তেওঁ কয় যে যদি কোনোবাই তেওঁৰ সেৱাত খাদ্য যোগান ধৰিব বিচাৰে বা তেওঁৰ পৰিয়ালৰ কোনো সদস্যৰ নামত খাদ্য লাভ কৰিব বিচাৰে তেন্তে তেওঁ এই মোবাইল ৯৯৩৫৮৮৮৮৮৭ নম্বৰত যোগাযোগ কৰিব পাৰিব।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি