• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • CAA, NRC, অযোধ্যাৰ ৰায়ৰ বিৰোধিতা: PFIৰ 'ভাৰত বিৰোধী' কাৰ্যকলাপৰ তালিকা দীঘলীয়া, জানো আহক

CAA, NRC, অযোধ্যাৰ ৰায়ৰ বিৰোধিতা: PFIৰ 'ভাৰত বিৰোধী' কাৰ্যকলাপৰ তালিকা দীঘলীয়া, জানো আহক

PFIৰ অনুমোদিত কেম্পাছ ফ্ৰণ্ট অফ ইণ্ডিয়াই চৰকাৰৰ নতুন শিক্ষা নীতি প্ৰত্যাখ্যান কৰে, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে দেশত শিক্ষা ব্যৱস্থা পুনৰ সংগঠিত আৰু আধুনিকীকৰণ কৰা।

PFIৰ অনুমোদিত কেম্পাছ ফ্ৰণ্ট অফ ইণ্ডিয়াই চৰকাৰৰ নতুন শিক্ষা নীতি প্ৰত্যাখ্যান কৰে, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে দেশত শিক্ষা ব্যৱস্থা পুনৰ সংগঠিত আৰু আধুনিকীকৰণ কৰা।

PFIৰ অনুমোদিত কেম্পাছ ফ্ৰণ্ট অফ ইণ্ডিয়াই চৰকাৰৰ নতুন শিক্ষা নীতি প্ৰত্যাখ্যান কৰে, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে দেশত শিক্ষা ব্যৱস্থা পুনৰ সংগঠিত আৰু আধুনিকীকৰণ কৰা।

  • Share this:
শীৰ্ষ চোৰাংচোৱা সূত্ৰই দেশৰ এক আগশাৰীৰ সংবাদ মাধ্যমক দিয়া তথ্য অনুসৰি উগ্ৰ ইছলামিক গোট পপুলাৰ ফ্ৰণ্ট অৱ ইণ্ডিয়াই (PFI)ই মুছলমানকে ধৰি দেশৰ সকলো সম্প্ৰদায়ৰ মাজত উত্তেজনা বৃদ্ধি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আহিছে।

শীৰ্ষ চোৰাংচোৱা সূত্ৰই জনোৱা অনুসৰি চলিত সপ্তাহত দেশজুৰি সন্দেহজনক সন্ত্ৰাস-সম্পৰ্কীয় কাৰ্যকলাপক লৈ অভিযানৰ সন্মুখীন হোৱা PFI সংগঠনে সদায় সাধাৰণ মানুহ আৰু চৰকাৰৰ মাজত বিভেদ সৃষ্টি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আহিছে।

ইয়াৰোপৰি PFIয়ে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে দিয়া অযোধ্যাৰ ৰায়ক মুছলমান বিৰোধী বুলি অভিহিত কৰি নাকচ কৰে আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত ইয়াৰ বিৰুদ্ধে সমদল আৰু আলোচনাচক্ৰৰ আয়োজন কৰে বুলি সূত্ৰটোত প্ৰকাশ।

শেহতীয়াকৈ, PFIয়ে ভাৰতৰ মুছলমান সম্প্ৰদায়ক প্ৰৰোচিত কৰাৰ বাবে জ্ঞানব্যপী মছজিদ বিষয় উত্থাপন কৰিছিল বুলি শীৰ্ষ চোৰাংচোৱা সূত্ৰই লগতে কয়।

উল্লেখযোগ্য যে, PFIয়ে অসমত ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জী (NRC)ৰ বিৰোধিতা কৰিছিল আৰু ইয়াক মুছলমান বিৰোধী কাৰ্যকলাপ বুলি অভিহিত কৰিছিল। এইটোৱে বহুতো মুছলমানৰ মাজত এক ভয়ৰ মনোভাৱ সৃষ্টি কৰিছে আৰু তেওঁলোকৰ কিছুমানক সংগঠনটোত যোগদান কৰিবলৈ প্ৰেৰিত কৰিছে তেওঁলোকৰ তৰফৰ পৰা জনায়।

দলটোৱে নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন (CAA) আৰু সমগ্ৰ ভাৰত NRCৰ বিৰোধিতা কৰিছিল। চোৰাংচোৱা বিষয়াসকলে দাবী কৰিছে যে PFIএ ৰাইজৰ ভয় ব্যৱহাৰ কৰি নামভৰ্তি আৰু অনুদান বৃদ্ধি কৰে, যিটো পিছত শ্বাহীন বাগৰ প্ৰতিবাদকাৰীসকলক দিয়া হৈছিল।

PFIয়ে তিনি তালাকৰ বিৰুদ্ধে চৰকাৰৰ পদক্ষেপত বিতৰ্কৰ সৃষ্টি কৰিছিল আৰু মুছলমানসকলৰ ব্যক্তিগত আইনৰ ওপৰত ইয়াক বেদখল বুলি অভিহিত কৰিছিল। জম্মু আৰু কাশ্মীৰত অনুচ্ছেদ ৩৭০ শাখা বাতিল কৰাটোক ঠাইখনৰৰ মুছলমান সংখ্যাগৰিষ্ঠতাক সলনি কৰাৰ প্ৰয়াস বুলিও অভিহিত কৰিছিল।

PFIৰ অনুমোদিত কেম্পাছ ফ্ৰণ্ট অফ ইণ্ডিয়াই চৰকাৰৰ নতুন শিক্ষা নীতি প্ৰত্যাখ্যান কৰে, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে দেশত শিক্ষা ব্যৱস্থা পুনৰ সংগঠিত আৰু আধুনিকীকৰণ কৰা।

সূত্ৰ অনুসৰি, কানাডা আৰু ইউৰোপৰ ৰহিংগীয়া নেতাসকলে NRC আৰু CAAৰ বিৰুদ্ধে আন্দোলনৰ বাবে পুঁজি সংগ্ৰহ কৰি আছে। অভিযোগ মতে, এই সংগ্ৰহীত পুঁজি ইউৰোপৰ পৰা পুঁজি সংগ্ৰহৰ দায়িত্বত থকা ইউৰোপীয় ৰোহিংগিয়া পৰিষদৰ (ERC) সদস্য জাহিৰ খানলৈ প্ৰেৰণ কৰা হয় আৰু ইয়াৰ পাছত বাংলাদেশৰ জৰিয়তে পশ্চিমবংগৰ PFI সদস্যসকললৈ প্ৰেৰণ কৰা হয়।

বিষয়াসকলে কৈছিল যে, সংগঠনটোৱে ইয়াৰ ৱেবছাইটত ভাৰত চৰকাৰৰ লোগো ব্যৱহাৰ কৰিছে আৰু পেলেষ্টাইনৰ বিষয়ত ইজৰাইলৰ বিৰুদ্ধে মাত মাতিছে, যিটো সম্পূৰ্ণৰূপে ধৰ্মীয় ভিত্তিত আছিল, যাৰ ফলত ভাৰত-ইজৰাইলৰ সম্পৰ্ক চমুকৈ প্ৰভাৱিত হৈছিল।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি