• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Positive India: অক্সিজেনৰ অভাৱ পূৰাবলৈ কোটাৰ যুৱ উদ্যোগীয়ে নিজৰ কাৰখানা ৰূপান্তৰিত কৰিলে অক্সিজেন প্ৰকল্পলৈ

Positive India: অক্সিজেনৰ অভাৱ পূৰাবলৈ কোটাৰ যুৱ উদ্যোগীয়ে নিজৰ কাৰখানা ৰূপান্তৰিত কৰিলে অক্সিজেন প্ৰকল্পলৈ

উদ্যোগীজনে কেইদিনমানৰ ভিতৰতে দিল্লীৰ বিশেষজ্ঞৰ এটা দলৰ সহায়ত তেওঁৰ কাৰখানাটো অক্সিজেন প্ৰকল্পলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিছিল।

উদ্যোগীজনে কেইদিনমানৰ ভিতৰতে দিল্লীৰ বিশেষজ্ঞৰ এটা দলৰ সহায়ত তেওঁৰ কাৰখানাটো অক্সিজেন প্ৰকল্পলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিছিল।

উদ্যোগীজনে কেইদিনমানৰ ভিতৰতে দিল্লীৰ বিশেষজ্ঞৰ এটা দলৰ সহায়ত তেওঁৰ কাৰখানাটো অক্সিজেন প্ৰকল্পলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিছিল।

  • Share this:
প্ৰচলিত কথা এষাৰ আছে যে য'ত আকাংক্ষা আছে তাত এটা উপায় থাকে। কোৰোণাৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ (Second wave of corona) মাজত, অক্সিজেন সংকট (Oxygen crisis)ক লৈ সমগ্ৰ দেশত এক ভয়াৱহ পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হৈছে। কোচিং চিটি কোটা (Kota)ৰ এজন উদ্যোগীয়ে এই সংকটৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ এক অনন্য পদক্ষেপ হাতত লৈ এক মহান কাম কৰিছে। উদ্যোগীজনে কেইদিনমানৰ ভিতৰতে দিল্লীৰ বিশেষজ্ঞৰ এটা দলৰ সহায়ত তেওঁৰ কাৰখানাটো অক্সিজেন প্ৰকল্পলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিছিল।

আগতে, কাৰখানাটোৱে অন্যান্য গেছ উৎপাদন কৰিছিল আৰু ইয়াক বজাৰলৈ যোগান ধৰিছিল। কিন্তু কোৰোণা সংক্ৰমণৰ ফলত পৰিস্থিতি অৱনতি হোৱাত অক্সিজেনক লৈ হাহাকাৰ হোৱাৰ লগে লগে যুৱ উদ্যোগীজনে তেওঁৰ ব্যৱসায়টো আঁতৰাই ৰাখি তেওঁৰ কাৰখানাক অক্সিজেন প্ৰকল্পলৈ ৰূপান্তৰিত কৰে, যাৰ ফলত ৰাজহুৱা সেৱাত মানৱতাৰ উদাহৰণ পোৱা যায়। এতিয়া ইয়াত প্ৰতিদিনে ১৫০তকৈও অধিক চিলিণ্ডাৰ অক্সিজেন উৎপাদন কৰা হৈছে। উদ্যোগীজনে প্ৰকল্পটো অক্সিজেন ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে জিলা প্ৰশাসনক হস্তান্তৰ কৰিছে।

২০০ অক্সিজেন চিলিণ্ডাৰ প্ৰস্তুত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি থকা হৈছে
কোটাৰ ৰামপুৰ ঔদ্যোগিক এলেকাৰ ওচৰৰ ভীমপুৰাত আকাশ নামৰ এটা প্ৰকল্পৰ গৰাকী ৰাজেশ আগৰৱালে কয় যে এই সংকটৰ সময়ত আমি আমাৰ আন সকলো গেছ উৎপাদন সামগ্ৰীৰ কাম বন্ধ কৰি অক্সিজেন প্ৰকল্পটো সাজু কৰিছো। ৰাজেশে কৈছে যে তেওঁ জিলা প্ৰশাসনৰ সহযোগিতা কৰিব বিচাৰে। আমি, উদ্যোগটোৰ লোকসকলেও এই সংকটৰ সময়ত মানৱতাৰ ধৰ্ম পালন কৰা উচিত। আমি এতিয়া ইয়াৰ পৰা ২০০টা অক্সিজেন চিলিণ্ডাৰ প্ৰস্তুত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছো যাতে এই সংকটৰ সময়ত অধিক সংখ্যক লোকে সকাহ পাব পাৰে।

২৪ ঘণ্টা কাম কৰি ১৫ৰ পৰা ২০ দিনত প্ৰকল্পটো সাজু কৰিলে
ৰাজেশ আগৰৱালে ঔদ্যোগিক খণ্ডৰ আন উদ্যোগীসকলকো তেওঁলোকৰ প্ৰকল্পবোৰ অক্সিজেন প্ৰকল্পলৈ ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ আৰু এই সংকটৰ সময়ত মানৱতাৰ ধৰ্ম পালন কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে। প্ৰকল্পটো প্ৰস্তুত কৰিবলৈ অহা বিশেষজ্ঞৰ এটা দল কপিল শৰ্মাই কয় যে যদিও এনে এটা প্ৰকল্প নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ৩ৰ পৰা ৪ মাহ সময় লাগে, আমি ২৪ ঘণ্টাই কাম কৰিছো আৰু ১৫ৰ পৰা ২০ দিনৰ ভিতৰত প্ৰকল্পটো নিৰ্মাণ কৰিছো। উৎপাদন ক্ষমতা বৃদ্ধিৰ বাবে প্ৰচেষ্টা কৰা হৈছে। আমি অক্সিজেন প্ৰকল্প প্ৰস্তুত কৰিবলৈ দেশৰ আন প্ৰান্তৰ পৰাও নিৰন্তৰ অৰ্ডাৰ লাভ কৰি আছো। জিলা প্ৰশাসনে চিকিৎসালয়সমূহক যোগান ধৰাৰ বাবে প্ৰকল্পটোত নিৰ্মাণ কৰা অক্সিজেন চিলিণ্ডাৰ অধিগ্ৰহণ কৰিছে।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: