• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • নিচল চেট্টীৰ #IndiaWantsCrypto campaignৰ পৰা ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বিষয়ে মুখ্য কথাখিনি শিকি লও আহক

নিচল চেট্টীৰ #IndiaWantsCrypto campaignৰ পৰা ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বিষয়ে মুখ্য কথাখিনি শিকি লও আহক

১ নৱেম্বৰ, ২০১৮ তাৰিখে, ৱাজিৰএক্সৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক নিচল চেট্টীয়ে #IndiaWantsCrypto নামৰ এটা টুইটাৰ প্ৰচাৰ আৰম্ভ কৰে। প্ৰচাৰৰ আঁৰৰ ধাৰণাটো আছিল ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰু নীতি নিৰ্মাতাসকলক তেওঁলোকৰ চাৰিওফালে অনুকূল নিয়ন্ত্ৰণ অনাৰ বাবে প্ৰভাৱিত কৰিবলৈ দৈনিক কমেও এটা টুইট কৰা। আজি প্ৰচাৰৰ ১০০০ তম দিন।

১ নৱেম্বৰ, ২০১৮ তাৰিখে, ৱাজিৰএক্সৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক নিচল চেট্টীয়ে #IndiaWantsCrypto নামৰ এটা টুইটাৰ প্ৰচাৰ আৰম্ভ কৰে। প্ৰচাৰৰ আঁৰৰ ধাৰণাটো আছিল ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰু নীতি নিৰ্মাতাসকলক তেওঁলোকৰ চাৰিওফালে অনুকূল নিয়ন্ত্ৰণ অনাৰ বাবে প্ৰভাৱিত কৰিবলৈ দৈনিক কমেও এটা টুইট কৰা। আজি প্ৰচাৰৰ ১০০০ তম দিন।

১ নৱেম্বৰ, ২০১৮ তাৰিখে, ৱাজিৰএক্সৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক নিচল চেট্টীয়ে #IndiaWantsCrypto নামৰ এটা টুইটাৰ প্ৰচাৰ আৰম্ভ কৰে। প্ৰচাৰৰ আঁৰৰ ধাৰণাটো আছিল ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰু নীতি নিৰ্মাতাসকলক তেওঁলোকৰ চাৰিওফালে অনুকূল নিয়ন্ত্ৰণ অনাৰ বাবে প্ৰভাৱিত কৰিবলৈ দৈনিক কমেও এটা টুইট কৰা। আজি প্ৰচাৰৰ ১০০০ তম দিন।

  • Share this:
১ নৱেম্বৰ, ২০১৮ তাৰিখে, ৱাজিৰএক্সৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক নিচল চেট্টীয়ে #IndiaWantsCrypto নামৰ এটা টুইটাৰ প্ৰচাৰ আৰম্ভ কৰে। প্ৰচাৰৰ আঁৰৰ ধাৰণাটো আছিল ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰু নীতি নিৰ্মাতাসকলক তেওঁলোকৰ চাৰিওফালে অনুকূল নিয়ন্ত্ৰণ অনাৰ বাবে প্ৰভাৱিত কৰিবলৈ দৈনিক কমেও এটা টুইট কৰা। আজি প্ৰচাৰৰ ১০০০ তম দিন।



তলত তেওঁৰ #IndiaWantsCrypto প্ৰচাৰৰ অংশ হিচাপে চেট্টীৰ টুইটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা কিছুমান তথ্য আৰু অন্তৰ্দৃষ্টি দিয়া হৈছে।

বিটকইনৰ এক দশকৰ কিছু আগতে কেইচেণ্টৰ পৰা প্ৰায় ৩৭,০০০ $লাৰলৈ অত্যাধিক বৃদ্ধিয়ে প্ৰায়ে বহুবিশেষজ্ঞক অবিশ্বাসত পেলাইছে। এতিয়ালৈকে বিটকইন কিয় বৃদ্ধি পাইছে সেই বিষয়ে চেট্টীৰ যুক্তি সৰল: "ই আন যিকোনো সম্পদ শ্ৰেণীতকৈ অধিক সুলভ (কেৱল মোবাইল + ইণ্টাৰনেটৰ প্ৰয়োজন); ২. ই ডিজিটেল; ৩. ইয়াৰ কোনো ভৌগোলিক সীমা নাই; ৪. কোনো দেশ বা ব্যক্তিয়ে ইয়াক চলায় না; ৫. সকলোৱে ইয়াৰ বিষয়ে কয়"

তথাপিও, যদিও বিটকইনৰ ধাৰণাটো তত্ত্বগতভাৱে আশাব্যঞ্জক যেন লাগিছে, বিনিয়োগকাৰীসকলে প্ৰায়ে বিটকইনক কেনেদৰে মূল্য দিব লাগে ভাবিছে, যিহেতু ইয়াত ষ্টক বা বণ্ডৰ দৰে নগদ প্ৰবাহ নাই। চেট্টীৰ মতে, বিটকয়েনে ইয়াৰ 100 নিযুতৰো অধিক ব্যৱহাৰকাৰী নেটৱৰ্কৰ পৰা ইয়াৰ মূল্য আহৰণ কৰে। "ইণ্টাৰনেটত ৪.৭৩ বিলিয়ন লোক আছে। বিটকইন তেওঁলোকৰ প্ৰতিজনৰ বাবে উপলব্ধ," তেওঁ টুইট কৰে। তেওঁ আন এটা টুইটত লিখিছিল, "আজিৰ ক্ৰিপ্টো মূল্যাঙ্কন এই সত্যৰ ওপৰত আধাৰিত যে ক্ৰিপ্টোত ইণ্টাৰনেট জনসংখ্যাৰ মাত্ৰ ৩ শতাংশ আছে।" এতিয়াও বহুসংখ্যক লোক প্ৰৱেশ কৰিবলৈ বাকী আছে।"

যদিও বিটকইনৰ দৰে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ মূল্য যোৱা এক দশকত দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে, তেওঁলোকে সময়ে সময়ে তীক্ষ্ণ ডাউনচুইং প্ৰত্যক্ষ কৰে বুলিও জনা যায়। চেট্টীয়ে বিনিয়োগকাৰীসকলক মূল্যৰ পৰিৱৰ্তনৰ অতীতলৈ চাবলৈ আৰু ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ সামগ্ৰিক আগ্ৰহ চাবলৈ অনুৰোধ জনাইছে। "যিকোনো ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বজাৰ কেপ বৃদ্ধি চাৰিটা মুখ্য কাৰকৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়। অংশগ্ৰহণকাৰীৰ সংখ্যা, প্ৰকল্পৰ সংখ্যা, মূলধন বিনিয়োগ আৰু ৰাষ্ট্ৰৰ ইতিবাচক আগ্ৰহ," তেওঁ কয়। "যোৱা বছৰত চাৰিওটা কাৰকবৃদ্ধি হৈছে।"



চেট্টীয়ে অ-ভেঁকুৰযোগ্য টোকেনৰ (এনএফটি) প্ৰতিশ্ৰুতিৰ বিষয়ে অত্যন্ত আশাবাদী, তেওঁ কয় যে ই ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী প্ৰযুক্তি গ্ৰহণ বৰ্তমানৰ 120 নিযুতৰ পৰা 1 বিলিয়নলৈ যোৱাত সহায় কৰিব। "লাখ লাখ শিল্পীয়ে শত কোটি লোকক ক্ৰিপ্টোলৈ আনিব। এনএফটিবোৰ 'ভালৰ পৰা 'থাকিব লাগিব'ৰ পৰা যাব," তেওঁ টুইট কৰে।

কিছুমান ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বিনিয়োগকাৰীয়ে বিশ্বাস কৰে যে কেন্দ্ৰীয় বেংকৰ ডিজিটেল মুদ্ৰা (চিবিডিচি)য়ে বিটকইনৰ দৰে বিকেন্দ্ৰীকৃত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বাবে সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব কিন্তু চেট্টীয়ে ইয়াৰ বিপৰীত বিশ্বাস কৰে। "ভাৰতৰ বাবে চিবিডিচিয়ে লাখ লাখ ভাৰতীয়ক ডিজিটেল অৰ্থনীতিত প্ৰৱেশ কৰাত সহায় কৰিব। আৰবিআইয়ে নিশ্চিতভাৱে আগবাঢ়িব লাগে। ভুল ধাৰণাটো হ'ল যে চিবিডিচিৰ অৰ্থ হ'ব আন এটা ক্ৰিপ্টোৰ মৃত্যু। চৰকাৰী ৱেবছাইটবোৰে আন ৱেবছাইটৰ মৃত্যু বুজাব বুলি কোৱাৰ দৰেই," চেট্টীয়ে কয়।

চেট্টীয়ে প্ৰায়ে চৰকাৰক প্ৰচাৰৰ জৰিয়তে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বাবে নিয়মাৱলী আনিবলৈ অনুৰোধ জনাইছিল। তেওঁ বিশ্বাস কৰে যে নিয়ন্ত্ৰণে বিকাশ আৰম্ভ কৰাত সহায় কৰিব। "নিয়ন্ত্ৰণ ক্ৰিপ্টোৰ পৰৱৰ্তী ডাঙৰ শব্দ হ'বলৈ গৈ আছে। পৃথিৱীৰ বিভিন্ন দেশে নিয়ন্ত্ৰণ কৰা আৰম্ভ কৰিব। নিয়মাৱলীৰ প্ৰথম ঢৌ কেন্দ্ৰীভূত সত্তাসমূহৰ ওপৰত হ'ব। সামগ্ৰিকভাৱে, নিয়মাৱলীয়ে স্পষ্টতা আনিছে আৰু ই উদ্যোগটো দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে," চেট্টীয়ে টুইট কৰে। আন এটা টুইটত, চেট্টীয়ে এটা আকৰ্ষণীয় কথা কৈছিল, নিয়মাৱলী সদায় উদ্ভাৱনৰ পিছত আহে। "যদি ভাৰতৰ উদ্যোগীসকলে ইণ্টাৰনেট কোম্পানী আৰম্ভ কৰাৰ আগতে নিয়মাৱলীৰ বাবে অপেক্ষা কৰিছিল, তেন্তে আমাৰ কোনো ভাৰতীয় ষ্টাৰ্টআপ নাথাকিলহেঁতেন। নিয়ন্ত্ৰণ ৰখাৰ বাবে নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে এক পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ প্ৰয়োজন। ভাৰতীয় উদ্যোগীসকলে পৰিৱেশ তন্ত্ৰ নিৰ্মাণত সহায় কৰিবলৈ ক্ৰিপ্টোত ষ্টাৰ্টআপ কৰিব লাগিব।"

কৰ্পোৰেট পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে কোম্পানীবোৰক তেওঁলোকৰ ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী উপাৰ্জন প্ৰকাশ কৰিবলৈ কোৱাৰ সিদ্ধান্ত এক ইতিবাচক পদক্ষেপ, চেট্টীৰ মতে। "ই ভাৰতত ক্ৰিপ্টোৰ সৈতে লেনদেন কৰি থকা লোক আৰু কৰ্পোৰেটসকলৰ ওপৰত আস্থা বৃদ্ধি কৰে," তেওঁ আন এটা টুইটত যোগ দি কয়: "সমগ্ৰ বিশ্বৰ কৰ্পোৰেটবোৰে ক্ৰিপ্টো এক্সপোজাৰ লাভ কৰিছে। এইটো সহায়ক: তেওঁলোকৰ বিনিয়োগৰ বাবে এক হেজ হিচাপে; এই নতুন প্ৰযুক্তিত দক্ষতা গঢ়ি তোলা; প্ৰতিযোগিতামূলক হৈ থাকিবলৈ"। (ছবি: ৰয়টাৰ্ছ)

চেট্টীয়ে এইটোও আলোকপাত কৰিছিল যে ভিছাৰ দৰে মূলসুঁতিৰ কোম্পানীবোৰৰ দ্বাৰা পৰিশোধ প্ৰণালী হিচাপে বিটকইনৰ বৰ্ধিত গ্ৰহণ বিটকইনৰ বাবে এক ডাঙৰ বিকাশ আৰু আন বেংকবোৰেও একেটা বিবেচনা কৰা উচিত। তেওঁ লিখিছিল, "এইটো এই কথাবিবেচনা কৰি হ'ব লাগিব যে ই পৰিশোধ নিষ্পত্তি তাৎক্ষণিক কৰি তোলে।" আন এটা টুইটত তেওঁ লগতে কয়: "ভাৰতৰ বেংকসমূহে এতিয়াও কি দিশ ল'ব লাগে সেই বিষয়ে সিদ্ধান্তহীন হৈ আছে। তেওঁলোকে যিমান সোনকালে ক্ৰিপ্টো প্ৰযুক্তি একত্ৰিত কৰিব, সিমানে ই প্ৰতিযোগিতা কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব"।



চেট্টীয়ে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বাবে আন এটা আকৰ্ষণীয় ব্যৱহাৰৰ কেছ ৰখা হৈছিল – ষ্টাৰ্টআপৰ বাবে। তেওঁ লিখিছিল, "পৰম্পৰাগত ভিচি ফাৰ্মবোৰে এটা চুক্তি সমাপ্ত কৰিবলৈ সপ্তাহ আৰু মাহ সময় লয় আৰু তেওঁলোকে বিনিয়োগ কৰিব বিচৰা এটা ষ্টাৰ্টআপৰ বাবে মূলধন প্ৰেৰণ কৰে।" "আইচিঅ'/আইডিঅ'য়ে এই সমগ্ৰ প্ৰক্ৰিয়াটো মুকলি আৰু দ্ৰুত কৰি তুলিছে। ক্ৰিপ্টো উদ্যোগীসকলে এতিয়া যিকোনো লোকৰ পৰা, যিকোনো ঠাইত আৰু ৰেকৰ্ড সময়ত ধন সংগ্ৰহ কৰিব পাৰে।"
Published by:Kokil Sarma
First published: