• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • #IndiaWantsCrypto: ১০০০ দিনৰ প্ৰচাৰৰ মুখ্য আলোকপাতসমূহ

#IndiaWantsCrypto: ১০০০ দিনৰ প্ৰচাৰৰ মুখ্য আলোকপাতসমূহ

#IndiaWantsCrypto: ১০০০ দিনৰ প্ৰচাৰৰ মুখ্য আলোকপাতসমূহ

#IndiaWantsCrypto: ১০০০ দিনৰ প্ৰচাৰৰ মুখ্য আলোকপাতসমূহ

#IndiaWantsCrypto: ১০০০ দিনৰ প্ৰচাৰৰ মুখ্য আলোকপাতসমূহ

  • Share this:
ৱাজিৰএক্সৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া নিচল চেট্টীয়ে টুইটাৰত #IndiaWantsCrypto নামৰ এটা প্ৰচাৰ আৰম্ভ কৰিছিল। এই অভিযানৰ অধীনত, নিচলে প্ৰতিদিনে এটা টুইট পোষ্ট কৰা আৰম্ভ কৰে, আকৰ্ষণীয় তথ্যৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বিষয়ে অনন্য অন্তৰ্দৃষ্টিলৈকে। ধাৰণা: উদ্যোগটোৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰা আৰু উদ্যোগটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ নীতি নিৰ্মাতাসকলক প্ৰভাৱিত কৰা, যি হাজাৰ হাজাৰ চাকৰি সৃষ্টি কৰে, বিশাল পৰিমাণৰ আৰ্থিক মূল্যউল্লেখ নকৰে।



প্ৰথম দিনঃ চেট্টীয়ে তেতিয়াৰ বিত্ত মন্ত্ৰী অৰুণ জেটলী আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যালয়ক টুইটাৰত টেগ কৰি চৰকাৰক ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বাবে ইতিবাচক নিয়ন্ত্ৰণ আনিবলৈ আহ্বান জনায়। "ভাৰতৰ যুৱপ্ৰজন্মই সম্পদ উপাৰ্জনৰ এক নতুন উপায় বিচাৰি পাইছে আৰু যেতিয়া সকলোৰে বাবে পৰ্যাপ্ত চাকৰি নাথাকে তেতিয়া এইটো বিশেষভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ"। চেট্টীয়ে তেওঁৰ অনুগামীসকলক মন্ত্ৰী, মিডিয়া ব্যক্তি, ক্ৰিপ্টো বিনিয়োগকাৰী আৰু সহায় কৰিব পৰা আন যিকোনো লোকক টেগ কৰিবলৈআহ্বান জনাইছিল। তেওঁ লিখিছিল, "আমি সঁহাৰি নোপোৱালৈকে টুইট কৰিব লাগিব"।



দিন ১০০: #IndiaWantsCrypto হেচটেগে ১.৫ নিযুত প্ৰভাৱ ৰেকৰ্ড কৰিছিল। "এইটো ১০০ দিন। আমি উত্তৰ নোপোৱালৈকে প্ৰতিদিনে আমাৰ মন্ত্ৰীক টুইট কৰিব লাগিব। আমি যিমানে টুইট কৰোঁ, আমাৰ কণ্ঠস্বৰ শুনা আৰু ভাৰতত এক ইতিবাচক নিয়ম পোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক হয়," চেট্টীয়ে লিখিছিল।

দিন ২০০: আনকি প্ৰচাৰ টোৱে শক্তি অৰ্জন কৰি থকাৰ পিছতো, চৰকাৰৰ পৰা ইয়াৰ নীতিগত স্থিতি ৰখাৰ পৰিকল্পনা কৰা হৈছে নে নাই সেই বিষয়ে কোনো কথা নাছিল। ২০ মে, ২০১৯ তাৰিখে এন ডি এ চৰকাৰপুনৰ ক্ষমতালৈ অহাৰ সময়ত চেট্টীয়ে ২০০ দিনত লিখিছিল, "আমি এতিয়াও আমাৰ মন্ত্ৰীসকলৰ পৰা শুনিবলৈ বাকী আছে।" সোনকালেই এইটো ৩০০ দিন আছিল আৰু এতিয়াও কোনো আইন প্ৰণেতাৰ পৰা কোনো সঁহাৰি পোৱা নাছিল।

তৃতীয় দিন: ৰাজীৱ চন্দ্ৰশেখৰ, যাক পিছত কেন্দ্ৰীয় দক্ষতা বিকাশ আৰু উদ্যোগ, আৰু ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্ত কৰা হৈছিল, তেওঁ চেট্টীক পোনপটীয়া বাৰ্তাৰ জৰিয়তে তেওঁৰ ওচৰলৈ যাবলৈ কৈছিল।

দিন ৩৬৫: ১ নৱেম্বৰ, ২০১৯, প্ৰচাৰটোৱে ১ লাখতকৈও অধিক ৰিটুইট আৰু লাইক লাভ কৰিছিল। "আমি কেইজনমান উদ্যোগীক লগ পাইছো কিন্তু আমি এতিয়াও আমাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু এফএমৰ পৰা শুনিবলৈ বাকী আছে," চেট্টীয়ে টুইট কৰে। একে সময়তে, উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ভাৰতত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী ৰ কাৰ্যকৰী নিষেধাজ্ঞাৰ বৈধতা সম্পৰ্কে এটা গোচৰৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰি আছিল।

দিন ৪৮৯: ৪ মাৰ্চ, ২০২০ তাৰিখে, ভাৰতৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ২০১৮ চনৰ আৰবিআই ৰ বিজ্ঞপ্তি বাতিল কৰে, যাৰ ফলত ভাৰতত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী লেনদেনৰ অনুমতি দিয়া হয়। উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰায়টো ভাৰতত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ ওপৰত কোনো আইন নথকাৰ বাবে নিৰ্ভৰ শীল আছিল৷ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে চৰকাৰক ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ ওপৰত এখন আইন আনিবলৈআহ্বান জনাইছিল, যি অংশীদাৰসকলক স্থানৰ সৈতে কেনেদৰে মোকাবিলা কৰিব লাগে সেই বিষয়ে অধিক স্পষ্টতা অনাত সহায় কৰিব৷ এজন ক্ৰিপ্টো বিনিয়োগকাৰী শ্ৰীকৰ পৰাশৰে আৰবিআই কাৰ্যালয়ৰ সন্মুখত এখন পোষ্টাৰলৈ পোজ দিছিল য'ত হেচটেগ #IndiaWantsCrypto আৰু 'উই ৱন' পাঠ আছিল।

দিন ৮২২: ফেব্ৰুৱাৰী ১, ২০২১ – বাজেটৰ দিন। চৰকাৰে 'দ্য ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী এণ্ড ৰেগুলেশ্যন অফ অফিচিয়েল ডিজিটেল মুদ্ৰা বিল, ২০২১' নামৰ এখন বিধেয়ক উত্থাপন কৰে, যিয়ে কেন্দ্ৰীয় বেংকৰ ডিজিটেল মুদ্ৰা প্ৰৱৰ্তন কৰিবলৈ আৰু "ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ অন্তৰ্নিহিত প্ৰযুক্তি আৰু ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ প্ৰচাৰৰ বাবে" কিছুমান ব্যতিক্ৰম বাদ দি "ভাৰতৰ সকলো ব্যক্তিগত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী নিষিদ্ধ" কৰিবলৈ বিচাৰিছিল। ঘোষণাটোৱে ক্ৰিপ্টো স্পেচত কিছু আতংকৰ সৃষ্টি কৰিছিল আনকি সমৰ্থকসকলে #IndiaWantsCrypto হেচটেগটো ট্ৰেণ্ড কৰিছিল।



দিন ৮৫৬, ৫ মাৰ্চ, ২০২১: আইন প্ৰণেতাসকলৰ পৰা ইতিবাচক সঁহাৰি পোৱাৰ সৈতে আৰম্ভ কৰা এই অভিযানে ইয়াৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সফলতাৰ সৈতে মিলিত হয়। চিএনবিচি-টিভি18 ইণ্ডিয়া বিজনেছ লিডাৰ এৱাৰ্ডছত, বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কয় যে চৰকাৰে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ ক্ষেত্ৰত এক অতি "কেলিব্ৰেটেড স্থিতি" গ্ৰহণ কৰিব। "পৃথিৱীখন প্ৰযুক্তিৰ দ্বাৰা দ্ৰুতগতিত আগবাঢ়ি ছে, আমি এইটো নিবিচাৰো বুলি ভাও দিব নোৱাৰো। আমি নিশ্চিত কৰিব বিচাৰো যে ক্ৰিপ্টো পৃথিৱীত সকলো ধৰণৰ পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাৰ বাবে এটা উইণ্ডো উপলব্ধ আছে," এফএমে কয়।

দিন ৯৯৫: ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কৰ ডেপুটি গভৰ্ণৰ টি ৰবি শংকৰে কেন্দ্ৰীয় বেংকৰ কেন্দ্ৰীয় বেংকডিজিটেল মুদ্ৰা (চিবিডিচি) পৰ্যায়ক্ৰমে মুকলি কৰাৰ পৰিকল্পনা ঘোষণা কৰে, পাইকাৰী আৰু খুচুৰা খণ্ডৰ পৰা আৰম্ভ কৰি। আৰ.বি.আই.-ৰ পদক্ষেপে ডিজিটেল মুদ্ৰাৰ লাভালাভবোৰ স্বীকাৰ কৰে কিন্তু "ব্যক্তিগত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী"ৰ বাবে বৈধ স্থান অনুসৰি কম হয়।  তথাপিও, চিবিডিচিৰ সপক্ষে সদায় টুইট কৰা চেট্টীয়ে টুইট কৰি কয় যে এই সিদ্ধান্তই ভাৰতত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ সজাগতা আৰু বুজাবুজি বিয়পাত সহায় কৰিব।
Published by:Kokil Sarma
First published: