• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • খাদ্য আৰু পানী অবিহনে দুদিন ধৰি পাহাৰত শিলৰ মাজত আৱদ্ধ যুৱকক অৱশেষত উদ্ধাৰ কৰিলে সেনাই ...

খাদ্য আৰু পানী অবিহনে দুদিন ধৰি পাহাৰত শিলৰ মাজত আৱদ্ধ যুৱকক অৱশেষত উদ্ধাৰ কৰিলে সেনাই ...

binary comment

binary comment

কেৰালা (Kerala) ৰাজ্যৰ পালাক্কাড জিলাৰ মালামপুঝা গাঁৱত দুদিন ধৰি খাদ্য আৰু পানী অবিহনে পাহাৰৰ মাজত আৱদ্ধ হৈ থকা ট্ৰেকাৰ আৰ বাবুক (R. Babu) অৱশেষত এক বৃহৎ উদ্ধাৰ অভিযানৰ পিছত সেনা জোৱানৰ (Army) এটা দলে সুৰক্ষিতভাৱে উদ্ধাৰ কৰে।

  • Share this:
কেৰালা (Kerala) ৰাজ্যৰ পালাক্কাড জিলাৰ মালামপুঝা গাঁৱত দুদিন ধৰি খাদ্য আৰু পানী অবিহনে পাহাৰৰ মাজত আৱদ্ধ হৈ থকা ট্ৰেকাৰ আৰ বাবুক (R. Babu) অৱশেষত এক বৃহৎ উদ্ধাৰ অভিযানৰ পিছত সেনা জোৱানৰ (Army) এটা দলে সুৰক্ষিতভাৱে উদ্ধাৰ কৰে। পাহাৰৰ পৰা সুৰক্ষিতভাৱে উলিয়াই অনাৰ পিছত, ২৩ বছৰীয়া বাবুয়ে উদ্ধাৰকাৰী দলটোৰ সৈতে এখন ফটো তুলিছিল। সেনা বিষয়াসকলে কৈছিল যে উদ্ধাৰকাৰী দলটোৱে আৱদ্ধ ট্ৰেকাৰজনৰ ওচৰলৈ যাবলৈ একেৰাহে চাৰি ঘণ্টা ধৰি ঘূৰি ফুৰিছিল। পিছত আৰ. বাবুক খাদ্য আৰু পানী দিয়া হৈছিল।

এজন সেনা বিষয়াই কৈছিল যে যুৱকজন এতিয়াও পাহাৰৰ শীৰ্ষত আছে আৰু তেওঁক আইভি ফ্লুইড (IV fluids) দিয়া হৈছে। আঁঠুৰ কিছু আঘাতৰ বাবে, তেওঁক বিমানেৰে চিকিৎসালয়লৈ লৈ যোৱা হ'ব। সাম্প্ৰতিক সময়ত আটাইতকৈ ডাঙৰ উদ্ধাৰ অভিযান বুলি কোৱা এই অভিযানটো নৌসেনা আৰু NDRF জোৱানসকলৰ সৈতেও জড়িত আছিল।

উল্লেখ্য যে, সোমবাৰে মালামপুঝা অঞ্চলৰ আৰ বাবু পাহাৰৰ শিলৰ মাজত আৱদ্ধ হৈ আছিল। উদ্ধাৰকাৰী দলটোৱে তেওঁক খাদ্য বা পানী বিতৰণ কৰিবলৈ বাহিৰলৈ উলিয়াবলৈ অক্ষম হৈছিল। প্ৰচণ্ড গৰমত পালাক্কাডৰ পাহাৰত আৱদ্ধ যুৱকজনক উদ্ধাৰ কৰিবলৈ হেলিকপ্টাৰ অভিযানকে ধৰি কেইবাটাও প্ৰচেষ্টা কৰা হৈছিল। কেৰালাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী পিনাৰাই বিজয়নেও বিষয়টোত হস্তক্ষেপ কৰিছিল আৰু যুৱকজনক বচাবলৈ সেনাৰ সহায় বিচাৰিছিল। সেনাৰ চাউদাৰ্ণ কমাণ্ডৰ লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল অৰুণে এদিন আগতে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যালয়ক (CMO) কৈছিল যে এটা বিশেষ দলে শীঘ্ৰেই বাংগালুৰু এৰিব। পৰ্বতাৰোহণ আৰু উদ্ধাৰত বিশেষজ্ঞ দলটো ৰাস্তাৰে উপস্থিত হৈছিল কিয়নো নিশা হেলিকপ্টাৰেৰে ভ্ৰমণ কৰা সম্ভৱ নহয়।

সংবাদ মাধ্যমে দেখুৱাইছে যে উদ্ধাৰকাৰী দলৰ উদ্ধাৰ প্ৰচেষ্টা বিফল হোৱাৰ পিছত, NDRFৰ এটা দলে পাহাৰৰ ফাকত আৱদ্ধ হৈ থকা যুৱকজনৰ কাষ চাপিবলৈ চেষ্টা কৰি আছিল। স্থানীয় লোকে জনোৱা মতে পাহাৰত আৱদ্ধ হৈ থকা যুৱকজনে সোমবাৰে আন দুজনৰ সৈতে চেৰাদ পাহাৰৰ শীৰ্ষত উঠিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিল। কিন্তু বাকী দুজন সহকৰ্মীয়ে প্ৰচেষ্টাটো মাজভাগত এৰি দিছিল। যেতিয়া আৰ. বাবু ওপৰলৈ উঠি গৈ আছিল আৰু তাত উপস্থিত হোৱাৰ পিছত, পিছলি পৰিছিল আৰু পাহাৰৰ মুখত শিলবোৰৰ মাজত আবদ্ধ হৈ পৰিছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি