• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • বাদাম বিক্ৰীৰে পৰিয়াল পোহপাল দিয়া দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ বিনীশাৰ বিষয়ে জানো আহক

বাদাম বিক্ৰীৰে পৰিয়াল পোহপাল দিয়া দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ বিনীশাৰ বিষয়ে জানো আহক

বিনীশাই পঢ়া-শুনাৰ অব্যাহত ৰখাৰ লগতে নিজ ঘৰটো চলাবলৈ তেওঁৰ দেউতাকক সহায় কৰিবলৈ এই দায়িত্ব লয়

বিনীশাই পঢ়া-শুনাৰ অব্যাহত ৰখাৰ লগতে নিজ ঘৰটো চলাবলৈ তেওঁৰ দেউতাকক সহায় কৰিবলৈ এই দায়িত্ব লয়

বিনীশাই পঢ়া-শুনাৰ অব্যাহত ৰখাৰ লগতে নিজ ঘৰটো চলাবলৈ তেওঁৰ দেউতাকক সহায় কৰিবলৈ এই দায়িত্ব লয়

  • Share this:
আজিৰ যুগত শিক্ষা বহুত প্ৰয়োজনীয়। অভিভাৱকসকলে তেওঁলোকৰ সন্তানৰ ভাল শিক্ষাৰ বাবে বৃহৎ পৰিমাণৰ ধন ব্যয় কৰিব লগা হয়। এনে পৰিস্থিতিত, দৰিদ্ৰ পৰিয়ালৰ শিশুসকল উচ্চ শিক্ষা লাভ কৰাৰ পৰা বঞ্চিত হয়। কিন্তু তেওঁলোকৰ মাজত কিছুমান শিশু আছে যিয়ে যিকোনো মূল্যত ভাল শিক্ষা লাভ কৰি ভৱিষ্যতে নিজকে কিবা এটা গঢ় দিয়াৰ সপোন দেখে। এই সপোন পূৰ্ণ কৰিবলৈ তেওঁলোকে ইয়াৰ বাবে কিছু কাম কৰিব লগা হয়।

কেৰালাৰ এগৰাকী দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থী বিনীশাই নিজৰ শিক্ষা অব্যাহত ৰাখিবলৈ বিদ্যালয় শেষ হোৱাৰ পিছত বাদাম বিক্ৰী কৰে। বিনীশাই কেৰেলাৰ চেৰথালাত বাস কৰে আৰু তাইৰ ঘৰৰ আৰ্থিক অৱস্থা কিছু বেয়া। তেওঁৰ দেউতাক এজন শ্ৰমিক হোৱা বাবে বিদ্যালয়ৰ বাবে অধিক ধন খৰচ কৰাত অসুবিধা হয়। নিজ শিক্ষাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ধনৰ বাবে বিনীশাই শ্ৰেণী ছুটী হোৱাৰ পিছত চিনাবাদাম বিক্ৰী কৰে। বিনীশাই আবেলি ৪ বজাৰ পৰা সন্ধিয়া ৮ বজালৈ চিনাবাদামৰ বিক্ৰী কৰে। ইয়াৰ পিছত ঘৰলৈ গৈ তাই স্কুলীয়া পাঠ্যপুথি পঢ়ে।

তথ্য অনুসৰি, বিনীশাৰ ভনীয়েকৰ বিয়াৰ বাবে তাইৰ পৰিয়ালটোৱে ঋণ লৈছিল। বৃহৎ ঋণত থকাৰ বাবে বিনীশাই চিনাবাদাম বিক্ৰী কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। বিনীশাৰ মাকেও চিনাবাদাম বিক্ৰী কৰিছিল। কিন্তু ভৰিৰ বিষ আৰু অসুস্থতাৰ বাবে, বিনীশাই মাকৰ ঠাইত নিজে চিনাবাদাম বিক্ৰী কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। বিনীশাই পঢ়া-শুনাৰ অব্যাহত ৰখাৰ লগতে নিজ ঘৰটো চলাবলৈ তেওঁৰ দেউতাকক সহায় কৰিবলৈ এই দায়িত্ব লয়।

জানিব পৰা মতে, বিনীশাই বিগত চাৰি বছৰ ধৰি চিনাবাদাম বিক্ৰী কৰি আহিছে। মানুহেও তেওঁক উপহাস কৰে, ঠাট্টা কৰে, কিন্তু বিনীশাই সকলো উপেক্ষা কৰে আৰু নিজৰপথত আগবাঢ়ি যাবলৈ চেষ্টা কৰে।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি