• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • কৰ্ণাটক ‘দেশৰ দুৰ্নীতিৰ ৰাজধানী কিন্তু...’: ঈদগাহ বিতৰ্কৰ পাছতেই কৰ্ণাটক চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে সোচ্চাৰ কংগ্ৰেছ

কৰ্ণাটক ‘দেশৰ দুৰ্নীতিৰ ৰাজধানী কিন্তু...’: ঈদগাহ বিতৰ্কৰ পাছতেই কৰ্ণাটক চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে সোচ্চাৰ কংগ্ৰেছ

কৰ্ণাটক দেশৰ দুৰ্নীতিৰ ৰাজধানী আৰু ইয়াক লুকুৱাবলৈ বিজেপিয়ে হিজাব, হালাল মাংস আৰু ঈদগাহ সমস্যা আদি বিভিন্ন বিষয় উত্থাপন কৰিছে– শিৱকুমাৰ

কৰ্ণাটক দেশৰ দুৰ্নীতিৰ ৰাজধানী আৰু ইয়াক লুকুৱাবলৈ বিজেপিয়ে হিজাব, হালাল মাংস আৰু ঈদগাহ সমস্যা আদি বিভিন্ন বিষয় উত্থাপন কৰিছে– শিৱকুমাৰ

কৰ্ণাটক দেশৰ দুৰ্নীতিৰ ৰাজধানী আৰু ইয়াক লুকুৱাবলৈ বিজেপিয়ে হিজাব, হালাল মাংস আৰু ঈদগাহ সমস্যা আদি বিভিন্ন বিষয় উত্থাপন কৰিছে– শিৱকুমাৰ

  • Share this:
বুধবাৰে ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছে অভিযোগ কৰিছে যে বিজেপিয়ে কৰ্ণাটকৰ আগন্তুক নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে বিভিন্ন দুৰ্নীতিৰ পৰা মানুহৰ দৃষ্টিগোচৰ কৰিবলৈ সাম্প্ৰদায়িক সমস্যা যেনে হিজাব, হালাল মাংস আৰু ঈদগাহৰ ভূমিত গণেশ চতুৰ্থী উদযাপন আদি বিষয়ৰ জৰিয়তে ৰাইজৰ আকৰ্ষণ কঢ়িয়াবলৈ চেষ্টা কৰিছে।

কৰ্ণাটক কংগ্ৰেছৰ ৰাজ্যিক গোটৰ প্ৰধান দি.কে. শিৱকুমাৰে এটা ৰাষ্ট্ৰীয় সংবাদ মাধ্যমত কয় যে, কৰ্ণাটক দেশৰ দুৰ্নীতিৰ ৰাজধানী আৰু ইয়াক লুকুৱাবলৈ বিজেপিয়ে হিজাব, হালাল মাংস আৰু ঈদগাহ সমস্যা আদি বিভিন্ন বিষয় উত্থাপন কৰিছে।

বিজেপি শাসিত কৰ্ণাটকৰ মুখ্যমন্ত্ৰী বাসবৰাজ বম্মাইক আঙুলিয়াই শিৱকুমাৰে কয় যে, দুটা পঞ্জীভুক্ত সংগঠনে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীলৈ এই বিষয়বোৰ সম্পৰ্কে পত্ৰ লিখিছে।

ৰাজ্যখনৰ ঠিকাদাৰ সংস্থাই নিজৰ চুক্তি সুৰক্ষিত কৰিবলৈ বাৰে বাৰে চৰকাৰী বিষয়াসকলক এটা প্ৰকল্পৰ মূল্যৰ ৪০ শতাংশলৈকে উৎকোচ দিয়াৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে। তেওঁলোকৰ পত্ৰখনত ঠিকাদাৰসকলে ৰাজ্যখন কোন ফালে আগবাঢ়িছে বুলি প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰি দাবী কৰিছে যে কংগ্ৰেছৰ শাসনকালত তেওঁলোকে মাত্ৰ ১০ শতাংশ পৰিশোধ কৰিব লগা হৈছিল বুলি শিৱকুমাৰে জনায়।

ইয়াৰোপৰি শিক্ষা বিভাগে একে ধৰণৰ এক পত্ৰ প্ৰেৰণ কৰিছে বুলি শিৱকুমাৰে জনায়। দুটা বিদ্যালয় সংস্থাই প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীলৈ পত্ৰ লিখি দাবী কৰিছে যে তেওঁলোকক চৰকাৰী বিষয়াসকলক অগ্নি নিৰ্বাপক আৰু সুৰক্ষা ৰক্ষাৰ বাবে নৱীকৰণ প্ৰমাণপত্ৰ আৰু নিৰ্মাণৰ নিয়মাৱলীৰ বহুতো অনুমোদনৰ বাবে উৎকোচ দিয়াৰ বাবে হেঁচা দিয়া হৈছে।

তেওঁলোকে লগতে দাবী কৰিছে যে অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থীসকল যাক বিনামূলীয়াকৈ অধ্যয়ন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হৈছে, সেইসকলৰ বাধ্যতামূলক নামভৰ্তিৰ ক্ষেত্ৰত দুৰ্নীতি চলিছে। বিদ্যালয়সমূহে ইয়াৰ বাবে চৰকাৰী পৰিশোধ প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব। কিন্তু ইয়াতো, পুঁজি মুকলি কৰিবলৈ বিষয়াসকলক উৎকোচ দিব লগা হ’ব বুলি সংগঠনবোৰে দাবী কৰিছে।

আনহাতে, ৰাজ্য চৰকাৰে এই অভিযোগসমূহ অস্বীকাৰ কৰিছে।

শিৱকুমাৰে নিজে লজ্জিত বুলি অভিহিত কৰি কয় যে কৰ্ণাটকৰ দৰে ৰাজ্যত এনেধৰণৰ ঘটনা সংঘটিত হৈছে য’ত উচ্চ শিক্ষিত, প্ৰগতিশীল চিন্তাধাৰাৰ লোক বাস কৰে।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published:

শেহতীয়া বাতৰি